سرطان کلیه به عنوان یکی از کشنده ترین بیماری های مربوط به دستگاه تناسلی به شمار می رود. مهم ترین و اولین نشانه ی این سرطان وجود خون در ادرار است که تشخیص آن با آزمایش دادن و در آزمایشگاه انجام می شود. متاسفانه اغلب مردم هم به این مورد توجهی نمی کنند.

محمدرضا نوروزی، متخصص کلیه و مجاری ادرار  اظهار داشت: علائم مبهم شکمی مثل درد شکم، تهوع، درد پهلویی و در موارد پیشرفته احساس توده در پهلو، از دیگر علائم وجود سرطان کلیه در فرد است.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار درباره نحوه تشخیص سرطان کلیه گفت: پس از انجام آزمایش و سونوگرافی، ضایعه ای در کلیه فرد بیمار تشخیص داده می شود که اگر در مراحل پیش رونده باشد، باید تمام کلیه را برداشت ولی اگر در اندازه هایی باشد که بتوان بخشی از کلیه را برداشت، می توان مابقی کلیه را برای بیمار حفظ کرد.

وی در عین حال گفت: سرطان کلیه از نظر پاتولوژی انواع مختلف دارد، برخی تومورها در درون کلیه وجود دارند که کشنده نیستند؛

از این میان برخی منشا عروقی دارند و برخی دیگر منشا سلولهایی که تکثیر می یابند اما بدخیم نیستند، تشخیص افتراق بین تومورهای خوش خیم و بدخیم کار مشکلی است که با تصویر برداری های پیشرفته و گاه با نمونه برداری توسط پزشک متخصص انجام می شود.

نوروزی خاطرنشان کرد: سرطان کلیه در نیمی از موارد وقتی دیده می شود که به بخش های دیگر بدن مانند استخوان، کبد و یا ریه سرایت کرده است؛

در برخی موارد نیز سرطان به روده که در نزدیکی کلیه قراردارد پخش شده که در این شرایط متاسفانه درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد و درمان هایی که انجام می شود فقط کمی به عمر بیمار اضافه می کند.

وی تاکید کرد: بهترین راه مقابله با این بیماری و کنترل آن، توجه به علامات مشکوک از جمله دردهای مبهم شکمی یا وجود خون در ادرار است و در صورت نیاز باید هرچه سریعتر سونوگرافی و تصویر برداری های پیشرفته دیگر انجام شود.

این متخصص کلیه و مجاری ادرار در عین حال هشدار داد افراد در معرض دخانیات بویژه کسانیکه زیاد سیگار می کشند، بیش از سایرین در معرض خطر ابتلا به سرطان کلیه قرار دارند.

نوروزی افزود: این بیماری در دهه های چهارم و پنجم زندگی دیده می شود و جزء سرطان های خیلی شایع نیست اما در فهرست سرطان های کشنده قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: این سرطان در مردان کمی بیشتر از زنان دیده می شود چرا که هم بیشتر از زنان سیگار می کشند و هم دیرتر به پزشک مراجعه می کنند.

 

منبع: سلامتی