امروزه به دلیل تبلیغات گسترده تولید کننده لوازم بهداشتی، تاکید به مصرف روزانه ضد آفتاب های مخصوص انواع پوست ها می شود. ولی در کنار این همه مزایای ضد آفتاب استفاده طولانی مدت از ضد آفتاب معایبی هم دارد که از جمله این معایب می توان به کمبود ویتامین D اشاره کرد که در این مطلب از دکتر سلام به بررسی این موضوع می پردازیم:

حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان به دلیل بیماری‌ های مزمن یا عدم قرارگیری کافی در معرض نور خورشید به دلیل استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب، با کمبود ویتامین D یا میزان ناکافی این ویتامین مواجه هستند.

همچنین ۹۵ درصد از بالغین آمریکایی آفریقایی‌ تبار، ممکن است دچار کمبود ویتامین D باشند. اختلاف میزان ویتامین D در نژادهای مختلف، به دلیل تفاوت در رنگدانه های پوست است؛ به عنوان مثال، رنگ پوست افراد سیاه پوست کمتر قادر به جذب نور خورشید و تولید این ویتامین است.

با توجه یه اینکه افراد بیشتر اوقات خود را در فضاهای بسته می‌ گذرانند یا زمانی که بیرون می‌ روند، معمولا از کرم‌ های ضد آفتاب استفاده می‌ کنند که اساسا توانایی بدن برای تولید ویتامین D را بی‌ اثر می‌ کند. همانطور که از مردم خواسته می شود از خودشان در مقابل سرطان پوست محافظت نمایند، قرارگیری در معرض سطوح متوسط و سالم از نورآفتاب بدون محافظ نیز می‌ تواند برای افزایش میزان ویتامین D بسیار سودمند باشد.

بیماری‌ های مزمن مانند دیابت نوع ۲ و بیماری‌ های مرتبط با سوء جذب نظیر بیماری‌ های کلیوی، کرون و سلیاک، به شدت از توانایی بدن برای متابولیز ویتامین D از منابع خوراکی جلوگیری می‌ کنند.

ویتامین D بیشتر یک هورمون در نظر گرفته می‌ شود تا ویتامین و زمانی تولید می‌ شود که پوست در معرض نور خورشید قرار گیرد. گیرنده‌ های ویتامین D تقریبا در تمام سلول‌ های بدن انسان یافت می‌ شوند. در نتیجه نقش گسترده‌ ای در عملکردهای بدن از جمله تنظیم رشد سلولی، عملکرد عصبی-عضلانی و سیستم ایمنی و کاهش التهاب ایفا می‌ کند.

علائم کمبود یا میزان ناکافی ویتامین D شامل: ضعف عضلانی و شکستگی استخوان‌ ها است. کسانی که این علائم را دارند یا دچار بیماری‌ های مزمن مرتبط با کاهش ویتامین D هستند، باید سطح این ویتامین را بررسی کرده و در صورت کمبود، از گزینه‌ های درمانی استفاده کنند.

در این باره بیشتر بخوانید: ۵ راه افزایش ویتامین D دریافتی

برای افزایش و حفظ میزان ویتامین D توصیه می‌ شود دو بار در هفته به مدت ۵ تا ۳۰ دقیقه، در معرض نور آفتاب نیمروزی قرار گیرید. مدت زمان مناسب قرارگیری در معرض نور خورشید بستگی به موقعیت جغرافیایی و رنگدانه‌های پوست افراد دارد. پوست روشن‌ تر در مقایسه با پوست تیره، ویتامین D بیشتری تولید می‌ کند. بهتر است در این مواقع از زدن کرم ضد آفتاب صرف نظر کنید؛ چرا که کرم ضد آفتاب با spf 15 یا بیشتر، موجب کاهش تولید ویتامین D3 تا ۹۹ درصد می‌ شود. به گفته محققان، نیازی به گرفتن حمام آفتاب نیست. یک پیاده‌ روی ساده در حالیکه دست‌ها و پاها در معرض نور باشد، برای اکثر افراد کافی است.

منابع غذایی مانند شیر، غلات صبحانه و قارچ‌ های دکمه‌ ای نیز دارای ویتامین D هستند. مکمل‌ ها به دلیل اثربخشی و خطرات اندک، انتخاب خوبی هستند.

منبع: ScienceDaily