در قسمت اول این مقاله با تعدادی از مشکلات در رابطه اختلال عملکرد جنسی در مردان، آشنا شدیم؛ اینک بقیه مشکلات شایع در این رابطه را با هم مرور می کنیم. با دکتر سلام همراه باشید.

 اختلال مهار عملکرد جنسی چیست؟

اختلال مهار عملکرد جنسی و یا از دست دادن میل جنسی، به نزول یا کاهش میل برای فعالیت جنسی برمی گردد. کاهش میل جنسی ، میتواند در نتیجه عوامل جسمی و یا روانی باشد.

این اختلال همچنین می تواند همراه با سطوح پایین هورمون تستوسترون (هورمون مردانه) باشد. همچنین، ممکن است به علت مشکلات روانی ناشی از اضطراب و افسردگی باشد. بیماریهای جسمی مثل دیابت، پرفشاری خون، برخی داروهای خاص شامل برخی ضدافسردگی ها، و نیز مشکلات در ارتباط بین دو شریک جنسی، با این اختلال مرتبط هستند.

تشخیص اختلالات عملکرد جنسی 

برای تشخیص مشکلات عملکرد جنسی یک مرد، پزشک معمولا با تاریخچه ای از نشانه ها و تست های فیزیکی شروع میکند؛ وی ممکن است دستور سایر آزمایشات برای رد هر گونه مشکل جسمی که ممکن است باعث بروز اختلال شده باشد، را خواهد داد. گاهی پزشک، ممکن است شما را به سایر متخصصین حرفه ای سلامت، ارجاع دهد ( ارولوژیست – سکس تراپیست و دیگر مشاورهای حرفه ای).

درمان اختلال عملکرد جنسی در مردان

بسیاری از موارد اختلال در عملکرد جنسی، به وسیله درمان های اساسی جسمی و یا روانی، قابل درمان هستند. راهکارهای درمانی ممکن است شامل راههای زیر باشد:

1- درمان جسمی:

این راهکار شامل درمان هرنوع مشکل جسمی است که ممکن است در به وجود آمدن اختلال، دخیل باشد.

2- دارو درمانی:

داروهایی مثل لوتیرا و ویاگرا و نیز داروهای دیگر، ممکن است اختلال نعوظ در مردان را به وسیله افزایش جریان خون به آلت تناسلی فرد، بهبود ببخشد. پرومسنت، دارویی دیگر است که در انزال زودرس بکار می رود؛ اسپری های موضعی نیز وجود دارد که حاوی لیدوکائین است و برای کاهش حساسیت و توانایی کنترل بیشتر در انزال، به کار می رود.

3- هورمونها:

مردانی با سطح پایین تستوسترون، ممکن است از این روش جایگزینی بهره مند شوند.

4- درمان روانی:

این درمان ها، که بوسیله یک مشاور آموزش دیده انجام میگیرد، می تواند به بهبود احساس اضطراب، ترس یا گناه فرد، کمک کرده و بر عملکرد جنسی او موثر باشد.

5- وسایل مکانیکی:

وسایلی مثل دستگاههای خلاء و ایمپلنت آلت تناسلی ممکن است به اختلال نعوظ درمردان کمک کند.

6- آموزش و ارتباط:

آموزش درباره سکس و رفتارهای جنسی و پاسخهای مناسب ، ممکن است به مردان ، درباره غلبه بر اضطرابشان درمورد رابطه جنسی، و عملکرد مناسب آنها کمک کند. صحبت باز و گسترده با شریک جنسی درباره نیازها و نگرانی ها ، به غلبه بربسیاری از موانع زندگی جنسی شما کمک میکند.

 آیا مشکلات جنسی درمان می شوند؟

موفقیت درمان ، برای اختلال عملکرد جنسی، بستگی به دلایل اساسی مشکل دارد. یک چشم انداز خوب برای اختلال عملکرد جنسی، این است که با شرایط فیزیکی برگشت پذیر و قابل درمان است. اختلال عملکرد جنسی خفیف، که مرتبط با استرس، ترس یا اضطراب باشد، اغلب با موفقیت و به وسیله مشاوره ، آموزش و ارتباط ثابت بین زوج ها، درمان میشود.

جلوگیری از اختلال عملکرد جنسی

نظر به اینکه نمیتوان از این مشکلات جلوگیری کرد، کنار آمدن با دلایل اساسی این اختلال، میتواند به شما، در درک بهتر و مقابله با این مشکل کمک کند.

وقتی این اختلال روی می دهد، برای حفظ یک عملکرد جنسی خوب، باید چند نکته را بخاطربسپارید:

  •  از الگوی درمانی پزشک خود درباره شرایط جسمی و سلامتی، پیروی کنید.
  •  مصرف الکل را قطع کنید
  •  با هر گونه مسائل روانی یا احساسی کنار بیایید؛ تا آنجا که نیاز دارد، به دنبال درمان مناسب باشید.
  •  ارتباط موثر با همسر خود را، افزایش دهید.

چه زمانی باید با دکترم در رابطه با این اختلال صحبت کنم؟

بسیاری از مردان، گاه و بیگاه ، مشکل اختلال در عملکرد جنسی را تجربه میکنند. اگر چنانچه این اختلال به طور مداوم روی دهد، این افراد و نیز شریک جنسی آنها ممکن است پریشان شده ، این پریشانی نیز، اثر منفی روی رابطه آنها خواهد داشت. اگر به طور مداوم اختلال عملکرد جنسی دارید، در این باره با پزشکتان صحبت کنید تا شما را برای ارزیابی و درمان مناسب، راهنمایی کند.


بخش اول این مقاله را مطالعه کنید: مشکلات جنسی در مردان – بخش اول


 برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام