هموفیلی را می توان از جمله خطرناک ترین بیماری هایی دانست که هر فردی ممکن است به آن مبتلا شود. افراد هموفیل توانایی انعقاد خون و لخته کردن آنرا ندارند؛ به همین سبب بروز خونریزی در این افراد بسیار خطرناک خواهد بود. به تازگی محققین ایرانی دستگاهی را برای درمان هموفیلی تولید کرده اند. با دکتر سلام همراه باشید.

یک محقق ایرانی موفق به طراحی و ساخت ماساژور درمان کننده خون ریزی ها و تورم های درون مفصلی مخصوص بیماران هموفیلی شد.

مسعود مکوندی، دانش آموخته رشته مهندسی پزشکی و مجری طرح « ماساژور درمان کننده خون ریزی ها و تورم های درون مفصلی مخصوص بیماران هموفیلی» اظهار داشت: معمولا افرادی که به هموفیلی مبتلا هستند دچار خونریزی می شوند از این رو درصدد آمدیم تا ماساژوری برای درمان این افراد طراحی کنیم.

مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان با بیان اینکه جلوگیری از خون ریزی ها و تورم های درون مفصلی بیماران هموفیلی اقدام بسیار ضرروی و مهمی است، گفت: درمان این بیماری نیز مهم است زیرا این اتفاق بیشتر در رده سنی اطفال رخ می دهد.

مکوندی با تاکید بر اینکه بر همین اساس دستگاهی تحت عنوان ماساژور درمان کننده خونریزی ها و تورم های درون مفصلی  طراحی کرده ایم، خاطر نشان کرد: این دستگاه جز دستگاه های فیزیوتراپی به شمار می رود وجایگزینی ندارد؛ در واقع کماکان از روش سنتی برای این بیماران استفاده می شود.

این محقق با بیان اینکه کاربردهای عمومی گسترده ای دارد، خاطر نشان کرد: در این ماساژور آیتم های سرد کننده و گرم کننده تعبیه شده که می تواند جایگزین مناسبی برای کیسه های آب گرم و سرد شود.

به گفته وی، این دستگاه نیز می تواند به عنوان فیزیوتراپی ورزش نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

مکوندی با اشاره به مراکزی که می توانند از این دستکاه استفاده کنند، خاطر نشان کرد: مراکز درمانی بیماران هموفیلی، مراکز فیزیوتراپی ورزشی و تمامی مراکزی که با بیماران در ارتباط  هستند مخاطب این دستگاه ماساژور بیماران هموفیلی به شمار می روند.

مکوندی با اشاره به وضعیت کنونی طرح عنوان کرد: پس از دوسال تحقیقات اولیه و یک سال شروع ساخت دستگاه در مرکز تحقیقات پارک علم و فناوری استان خوزستان در حال اتمام ساخت نمونه نیمه صنعتی دستگاه هستیم.

وی ادامه داد: امیدوار هستیم تا بعد از اخذ مجوز های لازم و جذب سرمایه گذار این محصول را روانه بازار کنیم تا باعث تسکین بیشتر درد بیماران شود.

مکوندی با بیان اینکه استفاده از این محصول از صرفه جویی اقتصادی بالایی برخوردار است، خاطر نشان کرد: این دستگاه چه در بازار داخلی و چه خارجی نوآوری بوده و دارای نمونه مشابه نیست.

مخترع برتر تجهیزات پزشکی کشور افزود: این ماساژور از لحاظ عملکردی جایگزین روش های سنتی شده که استفاده از آنها باعث می شود کودکانی که دچار خون ریزی های مفصلی هستند از آسیب های جدی مثل کج شدن یا قطعی پا جلوگیری به عمل آید.

به گفته وی، این پروژه در پارک علم و فناوری خوزستان به نتیجه رسیده که برای تولید محصول نهایی نیاز است دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز ما را یاری کند.

این پروژه با همکاری لادن عزیزی فرد، حمیدرضا زراسوندی و مریم امامی با راهنمایی و مشاوره دکتر کاوه جاسب، فوق تخصص خون و سرطان شناسی کودکان در پارک علم و فناوری خوزستان به نتیجه رسیده  است.

این طرح در ایده بازار مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر موفق به کسب رتبه شده است. مسعود مکوندی دارای ۳ ثبت اختراع و ۴ ایده در حال ثبت در حوزه سلامت بوده و دارنده نشان سیب سلامت از نماینده رئیس جمهور و رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران است. وی همچنین علاوه بر پژوهشگر برتر استان خوزستان در سال ۹۵ به عنوان ایده پرداز برگزیده حوزه سلامت کشور در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تقدیر شده است.

منبع: مهر