گوجه فرنگی یکی مفید ترین سبزیجاتی است که فواید بسیار زیادی برای سلامت انسان و درمان بسیاری از بیماری ها به ویژه سرطان دارد. گوجه فرنگی سرشار از آنتی اکسیدان است که مصرف آن فواید بسیار زیادی را برای درمان بسیاری از بیماری ها دارد. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

خوردن گوجه فرنگی بطور کامل می تواند روند رشد سلول های سرطان معده را کند سازد.
نتایج یک بررسی آمریکایی- ایتالیایی جدید نشان می دهد، خوردن گوجه فرنگی بطور کامل می تواند روند رشد سلول های سرطان معده را کند سازد و همچنین در پیشگیری از ابتلا به این سرطان مفید است.
 نتایج این بررسی که توسط پژوهشگران مرکز تحقیقات تومور در ایتالیا با همکاری پژوهشگران دانشگاه تمپل آمریکا انجام شده است، امروز (سه شنبه) در ژورنال فیزیولو‍ژی سلولی منتشر شده است.
 برای دستیابی به نتایج این پژوهش پ‍ژوهشگران عصاره گوجه فرنگی را آنالیز کردند تا پی ببرند چه اثری در معالجه نشانه های مختلف سرطان معده دارد.در این بررسی نمونه هایی از دو نژاد گوجه فرنگی گرفته شد.
براساس نتایج این بررسی، عصاره هر دو نوع گوجه فرنگی قدرت سلول های سرطانی برای رشد وتکثیر را کاهش می دهند، علاوه بر اینکه موجب مرگ سلول های سرطانی می شوند.
این پ‍ژوهشگران اعلام کردند نتایج این بررسی فقط محدود به پیشگیری نیست بلکه زمینه یافتن یک راه مداوای جدید برای سرطان معده را فراهم می کنند.
دانیلا بارون مدیر این تیم پژوهشی از مرکز پژوهش های تومور در ایتالیا می گوید:« به نظر می رسد تأثیر گوجه فرنگی مربوط به برخی ترکیبات خاص آن مثل لیکوپن(Lycopene) نیست بلکه باید گوجه فرنگی و ترکیبات آن به طور کلی در نظر گرفته شود».
پژوهشی که پیشتر انجام شده بود صرفا بر روی خاصیت ماده شیمیایی لیکوپن که عامل رنگ قرمز گوجه فرنگی است تمرکز کرده بود و نشان می داد که این ماده در مبارزه با سرطان مفید است.براساس نتایج این بررسی، گوجه فرنگی های کامل می تواند برای پیشگیری از سرطان معده و درمان آن مفید باشد.
پرفسور آنتونیو جیرودانو مدیر مؤسسه ای در پزشکی مولکولی در دانشگاه تمپل آمریکا می گوید:« نتایج ما حاکی از اهمیت تناول کامل برخی مواد غذایی است، نه فقط برای پیشگیری از سرطان بلکه به عنوان راهبردی برای حمایت از شیوه رایج معالجه سرطان».
وی افزود:« سرطان معده از تومورهایی است که بیشترین شیوع را در میان افراد مسن دارد، چرا که 60 درصد از افرادی که تشخیص ابتلا به سرطان معده برای آنهاصورت می گیرد، در سن 65 سالگی یا بالاتر هستن3
منبع: آناتولی