از ارگاسم به عنوان نهایت لذت جنسی یاد می شود. رسیدن به ارگاسم فواید بسیاری را هم برای مرد و هم برای زن وجود دارد. برخی بانوان با مشکل رسیدن به ارگاسم مواجه هستند که یک اختلال بسیار بد است. علل مختلف و روش های درمانی متفاوتی وجود دارد. با دکتر سلام همراه باشید.

بررسی ها نشان می دهد حدود 15 درصد زنان امریكا با هیچ روشی به ارگاسم نمی رسند .ضمن اینکه حدود بیست درصد اززنان بندرت ارگاسم را درحین نزدیكی تجربه كرده اند حال آنکه به روش های دیگر به ارگاسم می رسند.

 

● دلایل روانشناسی شامل
تصور گناه بودن ارتباط جنسی / حیائ و شرم از ازتباط جنسی / استمنا / نزدیكی دردناك / سابقه سواستفاده جنسی وغیره.
● درمان
در درمان این افراد باید بیشتر به فاكتورهای احساسی توجه شود درمان شامل دادن اطلاعات و تكنیك های مخصوص جهت تمرین در منزل در این مرحله پزشك كمك می كند تا اضطراب و یا هیجان كاهش پیدا كند همچنین برای كشف احساساتی كه در به ارگاسم رسیدن برای زن خوشایند است یك برنامه منحصر بفرد طراحی می نماید.
● Sexual Trauma سواستفاده جنسی
سواستفاده جنسی باعث طیف وسیعی از مشكلات جنسی می گردد از جمله عدم ارگاسم / عدم لذت از رابطه جنسی / ترس / انقباض ماهیچه های اطراف واژن و غیره.
● دلایل روانشناسی شامل
سابقه سواستفاده جنسی دوران كودكی / تجاوز و یا اولین تجربه جنسی دردناكی / تصور كوچك بودن واژن / احساس ترس و گناه از نزدیكی و ترس از حاملگی و یا هرگونه ترس ونگرانی دیگر.
● Vaginismus انقباض ماهیجه های اطراف واژن
در این حالت قسمتی از عضلات صاف دهانه واژن به شكل غیراختیاری دچار اسپاسم می شوند بطوریكه نزدیكی را سخت و یا غیرممكن می سازد نزدیكی توام با درد احساس حقارت و یا احساس ترس می باشد.● درمان
درمان شامل آموزش های روانشناسی در مورد مسائل احساسی است همچنین تلاش برای بالا بردن اعتماد به نفس و آموزش اینكه علت بیشتر این مشكلات استرس واضطراب می باشد.
● درمان
درمان با توجه به علت دردناك بودن مقاربت صورت می گیرد.
مثلا در خشكی واژن از ژلهای لوبریكنت در یائسگی از هورمونهای استروژن می توان استفاده نمود و غیره.
● Painful Intercourse/Dysparenia مقاربت دردناك
زنان گاهی حین مقاربت درد را تجربه می نمایند ولی وقتی به شكل مداوم باشد باید درمان گردد.
مقاربت دردناك ممكن است نشانه اندومتریوز خشكی واژن نازك شدن دیواره واژن در اثر یائسگی واكنش های حساسیت به مواد كاربردی مانند شتشو دهنده ها مواد اسپرم كش و غیره باشد.
اگر مقاربت دردناك ماهها و یا سالها باقی بماند عوامل روانشناسی مانند استرس / هیجان / اضطراب در مورد نزدیكی / سواستفاده جنسی و غیره دخیل باشند.
منبع: شفا آنلاین