پزشکی در ایران با پیشینه ای دیرینه و کیفیتی بالا همواره کشور ما را نه تنها در خاورمیانه بلکه در آسیا متمایز میسازد و سطح بالای علمی دانشجویان  فارغ التحصیل شده دانشکده های پزشکی ایران ،موضوعیست که به راحتی قابل انکار نبوده و حتی در کشورهای پیشرفته نیز به آن اشاره میشود تخصص شنوایی شناسی نیز با توجه به نیم قرن سابقه در ایران از این قاعده مستثنی نبوده و در سطح بالایی تدریس و ارایه میشود وطن ما جزء معدود کشورهایی است که دارای بیشترین ادیولوژیست ماهر و کار آزموده و با سابقه تخصصی و بالینی میباشد به طوریکه ایران از داشتن ادیولوژیست های بنام بین المللی و خاص به خود میبالد.

 

 

تاریخچه کاری و سوابق افشین قرایی:

کلینیک شنوایی فوق توسط اینجانب افشین قرایی اداره میشود من کارشناس شنوایی شناسی و فارق التحصیل 1372 از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم و بیش از 20 سال سابقه کار مستمر را در رابطه با افراد کم شنوا و ناشنوا دارم .حاصل این سال های متمادی کار ،تجربه ای است  که میزان رضایتمندی مشتریان را ایجاد کرده که باعث افتخار است.

 

 

خدمات قابل ارایه کلینیک غرب و بیمارستان آپادانا :

آنچه که آمارها در گذشته ای نه چندان  دور نشان میدادند عدم استفاده از سمعک توسط عده زیادی از کاربران بوده یعنی تعدادی زیادی از مددجویان دریافت کننده سمعک از این وسیله استفاده  نمیکردند.شکایت عمده این بیماران علاوه بر شکل ظاهری و نازیبا بودن این وسیله بیشتر معطوف به ناواضح بودن گفتار،عدم دریافت اصوات به صورت به جا و به اندازه و با کوتاهی و بلندی نا مناسب میشد ، البته افراد متعددی هم  مقوله سوت زدن سمعک را مطرح کرده بودند.

 

 

خدمات شنوایی:

بخش شنوایی و سمعک کلینیک غرب و بیمارستان آپادانا بعنوان یکی از مجهز ترین و باسابقه ترین کلینیک های شنوایی و تجویز سمعک در حوزه های زیر قادر به ارایه خدمات به مراجهین محترم میباشد .

 • انجام آزمونهای تشخیصی با پیشرفته ترین وسایل جهت افت های شنوایی در سنین مختلف (از اطفال تا بزرگسالان)
 • همکاری با بزرگترین و معتبرترین شرکتهای وارد کننده سمعک به ایران
 • مشاوره و ارزیابی و تعیین نوع سمعک با توجه به سن و متناسب با توانایی اقتصادی فرد
 • عرضه کوچکترین (نا مریی) و با کیفیت ترین سمعک های دیجیتال
 • مشاوره ،تجویز و برنامه ریزی سمعک های دیجیتال بر اساس روشهای علمی
 • گارانتی یک تا دوساله ،همراه با تامین باتری و خدمات وسیع
 • تعویض سمعک های قدیمی با سمعک های دیجیتال
 • طرف قرارداد با بانک صادرات ،ملت ،کشاورزی،تجارت،سپه و مرکزی

 

 

 

 

 بخش شنوایی شناسی کلینیک غــرب و بیمارستان آپادانا:

عمده فعالیتهای این بخش را میتوان در زمینه آزمونهای روتین ادیولوژی، مشاوره و توانبخشی و تجویز سمعک ،ارایه طرح هایی در زمینه حفاظت شنوایی و آزمونهای الکتروفیزیولوژیک خلاصه نمود.

آزمونهای ادیولوژی

در این حیطه کلیه آزمونهای مرسوم به شنوایی بعمل می آید .از جمله میتوان به ادیومتری صوت خالص ،مجموعه آزمونهای گفتاری ،تست های تکمیلی از قبیل SISI،ABLB ، TDT اشاره نمود . در این قسمت با استفاده از سیستمهای پیشرفته بررسیهای کمی و کیفی اولیه درمورد شنوایی به عمل می آید.

 

 

آزمونهای الکتروفیزیولوژیک

به کمک سیستم ایمیتانس ادیومتری ارزیابهای لازم در خصوص وضعیت مکانیکی گوش میانی و قسمتی از راه های عصبی شنیداری در ساقه مغز بعمل می آید .از جمله آزمونهای آن میتوان به تیمپانومتری ،ارزیابی صوتی و غیر صوتی ،رفلکس عضلات گوش میانی ،زمان تاخیر رفلکس ،زوال رفلکس صوتی ،ارزیابی عملکرد شیپور استاش،……

ارزیابی پاسخها ی برانگیخته ساقه مغز

این آزمونها در زمینه ارزیابی کیفی در خصوص محل یا نوع ضایعه شنیداری میباشد .حوزه فعالیت این بخش عبارت است از :

تخمین میزان افت شنوایی در کودکان و افراد سخت آزمون

برآورد کیفی نوع و مقدار ضایعه و کمک به افتراق ضایعات ورای حلزونی ،آزمونهای بعمل آمده عبارتند از :

Latancy-Intensity function

-ABR Site of Lesion

 

 

 

آزمون OAR

هدف از این کار ارتقاء توان بالفعل بررسیهای شنوایی و کاهش سن تشخیص افت شنوایی است .در کنار هم قرار گرفتن دو آزمون ABR و OAE در قالب یک برنامه ، قدرت و دقت تشخیص ضایعات شنوایی را در سنین پایین کاهش میدهد.

تاکید این بخش بر ارزیابی نوزادان و استفاده از داده های بدست آمده در قالب مجموعه آزمونهای ادیولژیست میباشد.

 

مشاوره،توانبخشی و تجویز سمعک:

در قالب یک کار تیمی و با توجه به مجموعه آزمونها ،در افرادی که امید به بهبود یا درمان ضایعه شنوایی آنها نیست ،اقدامات و مشاوره های توانبخشی، بررسیها و توصیه های مقتضی در زمینه استفاده از وسایل کمک شنوایی صورت میگیرد .

کلیه مراحل مشاوره ، تنظیم و تجویز وسايل کمک شنوایی و سمعک در این بخش صورت میگیرد.این بخش دارای جدیدترین تجهیزات لازم جهت تجویز سمعک و برنامه ریزی سمعک های دیجیتال میباشد.

 

 

 

 

آشنایی با سمعک و معرفی انواع و اقسام آنها:

اتیکن (Oticon) :

کمپانی اتیکن مربوط به کشور دانمارک و با بیش از 100 سال سابقه میباشد به باور این کمپانی طراحی و ساخت  بهترین سمعک،به چیزی فراتر از تکنولوژی و ادیولوژی نیاز دارد.

این کمپانی در ایران دارای نماینگی رسمی (التون شنوا) است و سمعک های اتیکن در همه مدل ها از پشت گوش تا مدل های داخل گوش و نامریی میباشد که در چهار نسل(از 2009-2016)  عرضه میشود.

 

 

 

 فوناک phonak

اولین گام های پیدایش برند فوناک کنونی با تاسیس

Elektroakustik fur AG

در سال 1947 در کشور سوییس برداشته شد سپس در سال 1965 به نام PHONAK AG  تغییر یافت.

شرکت ندا سمعک آشنا ، با  بیش از پانزده  سال سابقه در ارایه خدمات کمک شنوایی ،اولین بار فعالیت خود را به عنوان نماینده رسمی و انحصاری فوناک سوییس در ایران در سال 1383 آغار کرده و در طول دوره فعالیت خود چندین بار در لیست بهترین و فعال ترین نمایندگان فوناک در سراسر دنیا قرارر گرفته است .

. فوناک در این جدیدترین سیستم پردازشی خود ،مجددا بر روی قابلیت های اتوماتیک سمعک متمرکز شده و برنامه اتوماتیک جدیدی با نا AutoSense OS ارایه کرده و از طرفی با تغیراتی در ساختار چیپ و امواج مورد استفاده در ارتباطات بی سیم ،مصرف انرژی را تا 30% کاهش داده است .

 

 

 

زیمنس (Siemens) :
زیمنس با بیش از 100 سال  تجربه همواره در عرصه فناوری شنوایی پیشگام بوده است در این راستا به ارایه نو آوری های نوین خود ادامه میدهد و راحتی شنیداری را هماهنگ با سبک زندگی، برای کاربران سمعک به ارمغان  می آورد .

 

 

 

یونیترون  ( Unitron) :
این شرکت متعلق به کشور کانادا بوده است و نمایندگی انحصاری آن در ایران شرکت بهکاران عرصه می باشد  . شرکت بهکاران عرصه از سال 82 کار خود را با واردات سمعک های شرکت یونیترون کانادا به کشورآغاز کرد.

 

 

 

استارکی (Starkey ) :
شرکت  در آمریکا تاسیس  شده است و در  حدود نیم قرن سابقه دارد و در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر از افراد کم شنوا کار بر سمعک های استارکی میباشد.
شرکت صبا در سال 1376 به منظور ارایه خدماتی متمایز و همگام با استانداردهای  جهانی فعالیت خود را به صورت مستقل آغاز نمود .

 

 

 

ویدکس:

کمپانی ویدکس در سال 1956 میلادی به کوشش آقایان توفلم و وسترمن در کشور دانمارک تاسیس شد.این کمپانی با بیش از نیم قرن تجربه ،از پیشگامان طراحی و تولید جدیدترین سمعک های دیجیتال در دنیا بوده و امروزه با بهره گیری از تکنولوژی مدرن و فناوری روز دنیا گامی جدید در زمینه عرضه سمعک های هوشمند و وایرلس برداشته است.

با فناوری Binax  نسل جدید  (تکنولوژی صدای بهتر) ما به راه کاری کارامد در زمینه شنوایی دو گوشی دست یافته ایم.

علاوه بر اینکه سکوی پر قدرت باینکس اولین فناوری بالینی ثابت شده در دنیاست که کاربران را قادر میسازد که در برخی از محیط های شنیداری ، افرادی از شنوایی طبیعی بهتر بهرمند بشنوند.

 

 

 

نکاتی پیرامون قیمت سمعک ها:

بعلت تنوع شرکتها و نمایندگی های سمعک و فراوانی بسیار زیاد مدل های سمعک و همچنین اسامی مشترک با کد های متفاوت و برای جلوگیری از هر گونه سوء استفاده ،به هیچ  وجه به صورت غیر حضوری قادر به ارایه نرخها نمی باشیم و فقط در مراجعه حضوری و پس از تست سنجش شنوایی یا ارایه برگه سنجش شنوایی معتبر و انجام جلسه مشاوره ،هزینه سمعک مناسب مشخص میشود .

 

خدمات قابل ارائه در کلینیک غرب و بیمارستان آپادانا:

در این مرکز بابت انجام خدمات ارایه شده طبق تعرفه مصوب ،هزینه دریافت میشود و فقط جلسه مشاوره سمعک رایگان می باشد .

در صورت بروز مشکلات زیر با ما تماس بگیرید :

 • صداها را میشنوید ولی کلمات را تشخیص نمیدهید .
 • صدای فردی را که آهسته حرف میزند ،نمیشنوید.
 • صدای تلویزیون را بلند میکنید .
 • در محیط های شلوغ (جلسات ،مهمانی ها و ….)گفتار را تشخیص نمیدهید.
 • نسبت به صداهای بلند حساس بوده و تحمل این چنین اصواتی را ندارید .

چنانچه در بکارگیری و استفاده از سمعک مسایل زیر را دارید با ما تماس بگیرید.

 • اگر صداهای سمعک ناهنجار و غیر واضح است .
 • اگر سمعک به طور مکرر سوت میکشد
 • اگر صدای سمعک در برخی مواقع یا تمامی اوقات آزارتان میدهد.
 • اگر صداهای گفتار واضح نیست

 

 

 

راه های ارتباطی:

موسسه پزشکی غرب : ونک – ملاصدرا – شیرلز شمالی – موسسه پزشکی غرب – طبقه دوم

شماره تماس :    02188614726

 

بیمارستان آپادانا :خیابان سپهبد قرنی –نرسیده به پل کریمخان –پلی کلینیک بیمارستان آپادانا – طبقه دوم

 شماره تماس:       02188937507