نقش نزدیکان و اعضای خانواده در مراقبت از زنان باردار

خانواده ها نقش مهمی در مراقبت از زنان در دوران بارداری ایفا میکنند و باعث دلگرمی و قوت قلب آن ها در تحمل مشکلات دوران بارداری خواهند شد. بارداری، زایمان و فرزندپروری دوره های سختی برای مادران می باشند که با حضور نزدیکان سختی ها و مشکلات ناشی از این دوره ها کمتر احساس می شود.

حمایت خانواده از مادر در دوران بارداری، محیطی امن را برای رشد کودک و سلامت مادر فراهم می‌کند. متخصصان معتقد هستند که نقش حمایتی خانواده در دوران بارداری، به قدری مؤثر است که حتی می‌تواند نگرش مادر را در بارداری ناخواسته نیز تغییر دهد. زنان، در دوران بارداری، دچار تغییرات فیزیکی و روانی بسیاری می‌شوند. از آنجایی که در این دوران، مادر با چالش‌ها و مسئولیت‌های جدیدی روبه‌رو می‌شود، بسیار مهم است که در این دوران شخصی را در کنار خودش داشته باشد که بتوان از نظر احساسی به او تکیه کند. حمایت خانواده، می‌تواند اضطراب و نگرانی‌های همراه با بارداری را کاهش دهد و حس امنیت در مادر برای خود و کودکش فراهم کند. امروزه، متخصصان زنان و زایمان، توصیه می‌کند که اعضای خانواده در کل پروسه بارداری، شرکت داشته باشند. به طور ایده‌آل، یک یا دو نفر از اعضای خانواده، باید در هر دوره از چکاپ‌های بارداری او را همراهی کنند. با این کار، اعضای خانواده نیز با جنین ارتباط برقرار کرده و حتی می‌توانند در صورت نیاز به مادر کمک کنند. اعضای خانواده چطور می‌توانند از زن باردار حمایت کنند؟

– ضروری است که ابتدا یکی از اعضای خانواده را که قادر است در کل دوران بارداری به سرعت در دسترس باشد، انتخاب کنید. آن فرد می‌تواند، همسر، پدر و مادر، یکی از اعضای خانواده همسر و یا حتی یک دوست صمیمی باشد. مهم این است که آن شخص، انسان مسئولیت‌پذیری باشد و از اولین روزهای مشخص شدن بارداری کنار مادر باشد.

– در صورت امکان بهتر است یک نفر دیگر وجود داشته باشد که اگر فرد اول نتوانست در کنار مادر بماند، او جایگزین شود

– زنان باردار باید برای رفتن نزد پزشک، کلاس‌های آمادگی برای زایمان و آزمایش‌های غربالگری، همراه داشته باشند.

– همراهی یکی از اعضای خانواده، در طول اتفاقات مهم مانند انجام اولین سونوگرافی، یا شنیدن اولین صدای ضربان قلب جنین، می‌تواند باعث کاهش استرس او شود. چه بهتر که خاطره این لحظات شیرین را با همسر و همراه همیشگی‌اش تجربه کند.

– فقط حضور فیزیکی کافی نیست بلکه اعضای خانواده باید سعی کنند درباره بارداری اطلاعات کافی کسب کنند و تا جایی که می‌توانند از نظر روانی او را حمایت کنند.

– به یاد داشته باشید که حمایت عاطفی از سوی اعضای خانواده می‌تواند به صورت چشمگیری در سلامت بارداری، زایمان و فرزندپروری نقش مؤثر داشته باشد.

سلامتیسم