پوکی استخوان در اثر چه عواملی به وجود می آید؟ آیا افرادی که دارای وزن نرمال تری هستند، کمتر در معرض پوکی استخوان قرار می گسرند؟ آیا می دانید که حتی استخوان های بدن هم می تواند محل تجمع چربی در بدن باشد؟ هرچه این چربی در استخوان های بدنتان بیشتر تجمع کند، بیشتر در معرض خطر هستید. برای اینکه بدانید چه عاملی بیشترین خطر ابتلا به پوکی استخوان را برای شما به همراه می آورد با دکتر سلام همراه شوید.

 کشف متهم ردیف اول پوکی استخوان

بر خلاف تصور برخی از افراد، چربی‌های اضافی ممکن است به غیر از اطراف اعضای بدن در داخل استخوان‌های افراد نیز جمع شوند و این مساله تهدیدی برای سلامت افراد محسوب می‌شود.

«ماریا استینر» مدیر تیم تحقیقاتی دانشگاه کارولینای شمالی آمریکا بر اساس پژوهشی که انجام می‌دهند به این نتیجه دست یافتند که استخوان‌های چرب در اثر مصرف غذاهای چرب، تجمع آن‌ها ایجاد می‌شود یک سری از کاربردهای خود را از دست می‌دهند، اما این مساله به طور کامل به اثبات پزشکان قرار نگرفته است.
تجمع چربی در استخوان‌های بدن باعث بروز پوکی استخوان در افراد می‌شود، اما تا به امروز دانشمندان علت فیزیولوژی این مساله را به درستی درک نکرده اند، مساله مهم این است ورزش باعث افزایش تحرکات بدنی تاثیر عمیقی در سوختن چربی‌های اضافی موجود در استخوان‌های بدن و به خصوص مغز دارد.
این گروه تحقیقاتی به یک سری از موش‌ها رژیم غذایی چرب و به گروه دیگر رژیم طبیعی تجویز کرده که نتیجه آن چاق شدن موش‌های گروه اول و لاغر ماندن دسته بعدی بوده است. همچنین موشهای چاق که چربی در سطح سلول‌های مغزی و استخوانهایشان بیشتر جمع شده است از تحرک کمتری نسبت به موش‌های لاغر برخوردار شده اند.
دانشمندان کارولینای شمالی دریافتند که چربی موجود در استخوان‌های موش با انجام تحرکات بدنی قابلیت آب شدن دارد و رابطه مستقیمی بین کاهش چربی سلول‌های مغز و سلامت استخوان‌ های این حیوان داشته است.
گروه دیگری از دانشمندان این نظریه را قبول دارند که سلول‌های چربی در مغز در اثر سوختن انرژی آزاد شده به وسیله بدن جذب می‌شوند و این کار بیشتر به وسیله سلول مزانشیمی بدن انجام می‌شود که این سلول‌ها کار تولید استخوان و چربی را در انسان بر عهده دارند.
منبع: بهداشت نیوز