یک درمانگر مشکلات جنسی، میتواند یک روانپزشک، یک مشاور ازدواج، یک مشاور خانواده، یک روانشناس و یا حتی یک مددکار اجتماعی بالینی باشد. همه این افراد، درباره روش های درمانی جنسی، فراتر از میزان حداقلی، درباره تمایلات جنسی و براساس مجوزشان، آموزش دیده اند. برخی از آنها از یک مدرسه مخصوص آموزش های روشهای جنسی ، فارغ التحصیل شده اند.

فعالیت درمانگر مشکلات جنسی

برخی از درمانگر مشکلات جنسی نیز، آموزش های تخصصی و مطالعات دقیق خود را جمع آوری کرده و در سازمان های بزرگ مربوط به امور جنسی و کنفرانس های سالیانه ، حضور پیدا کرده و یافته های خود را مطرح می کنند. ما در اینجا یعنی ایالات متحده ، یک دو جین مجله علمی داریم که صرفا برای تحقیقات جنسی اختصاص داده شده اند. پس میبینیم که یک درمانگر مشکلات جنسی، شبیه یک متخصص زنان و زایمان است که به جای پزشک معمولی خانواده، مشکلات و بیماری های زنان و زایمان را حل میکند. هر دوی آنها به طور تخصصی و به طور منظم در این حوزه حاضرند؛

نمیتوان گفت برای یک مشکل مربوط به امور جنسی، یک درمانگر غیرجنسی، نمیتواند مثل یک درمانگر جنسی کمک کند؛ این فقط میتواند به معنای احتمال کمتر درمان از طرف یک درمانگر غیرجنسی می باشد. بیشتر درمانگر مشکلات جنسی ها، دارای یک آگاهی منظم از کیفیت جنسی هستند، که به وسیله تجربه یا نظر اشخاص مختلف، افزایش یافته و به روز می شود.

معمولا وقتی کسی مشکلش را ارائه می دهد، چندین انتخاب روش درمانی برای وی وجود دارد که مناسب همان شخص خواهد بود. البته اینجا یک چکش بزرگ برای وادار کردن افراد به زور برای انتخاب درمان پیشنهادی از طرف پزشک ، وجود ندارد. بغیر از موارد استثناء، معمولا روش درمانگر مشکلات جنسی، بیشتر مکالمه با شخص مشکل دار است. نظرات درمانی درباره موضوعات کیفیت ارتباط جنسی ، بعنوان  ” پرداختن به امورخاص “، حل و فصل شده و بجای اینکه فرض بر این باشد که چه زمانی دریک رابطه ، افراد روی موضوع ارتباط خود کار کنند، فقط و فقط ارتباط جنسی مطرح میشود.  برای سالها مطب پزشکان متخصص پراز زوج هایی بود که برای ارتباط جنسی مناسب، فقط به سادگی مناسب و درست نبودند.

درمانگر مشکلات جنسی ها، همچنین تمایل دارند تا آگاهی بیشتری درباره مراحل فیزیولوژی ارتباط جنسی در انسان، داشته باشند. این افراد تمایل زیادی به کار کردن و همکاری با فیزیکدان هایی که بطور کامل، به دلایل نگرانی های جنسی پرداخته اند، دارند. به قول گفته یکی از این درمانگر مشکلات جنسی : ” میخواهم یک ریسک کرده و اعلام کنم که، یک همدلی نزدیکی در این رشته وجود دارد؛ بخصوص وقتی پای پذیرش گرایشات جنسیتی و وجود افراد فراجنسیتی به میان می آید. پنهان کردن موضوع، دلیلی بر عدم آن نیست.

من هیچگاه با یک درمانگر مشکلات جنسی که تلاش کند تا یک همجنس گرا را درمان کند ، ندیده ام. چون امکانات ما ، داشتن یک دید مثبت  بر روی اثرات سودمند روابط جنسی است که مردم دنیا به صورت عام دارند. البته، درباره نتایج بد آن نیز، خود را گول نمی زنیم. ما به سادگی تلاش میکنیم تا به عنوان یک نتیجه، به موضوعات، از دیدگاه دشوارعلمی نگاه کنیم تا یک دیدگاه ایدئولوژی ؛ دراین قسمت ( ایدئولوژی)، افرادی از سایر دست اندکاران بهداشت روانی که برای انجام این کار کوشش می کنند، وجود دارند.


بیشتر بدانید: قاتلان میل جنسی (1) , مشکلات جنسی زنان – یک نگاه کلی


برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام مجاز است