پودرهای پروتئینی چیست؟ اگر به یک باشگاه ورزشی رفته باشید، احتمالا درباره مصرف مکمل های ورزشی از طرف ورزشکاران زیاد شنیده اید؛ و یا احتمالا آنها را در حال مصرف نوشیدنی هایی که بعد از تمرین می نوشند، دیده اید. پودرهای پروتئینی، امروزه به عنوان یک مکمل غذایی، بسیار محبوب هستند. شما ممکن است بتوانید آنها را از هر فروشگاه مواد غذایی و یا حتی از طریق اینترنت خریداری کنید. این پودرها، حتی به صورت بسته های آماده مصرف نیز در بسیاری از فروشگاه ها، یافت می شوند. اما آیا پودرهای پروتئینی، تنها برای بدنسازان است و یا میتواند برای هر ورزشکار دیگری نیز سودمند باشد؟ برای پاسخ ، با ما همراه باشید:

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

1- پودرهای پروتئینی چه هستند؟

این پودرها، انواع گوناگونی دارند. سه نوع از آنها که بیشتر معمول است، از کشک، سویا و پروتئین کازئین، ساخته شده است. کشک، شایعترین و معمول ترین مورد استفاده را دارد؛ چون در واقع یک نوع پروتئین شیر محلول درآب است. کشک، یک پروتئین کامل است ، درنتیجه همه امتیازات را داراست (شک، شامل همه 9 امینواسیدی که برای رژیم غذایی لازم است، می باشد). افرادی که سبک زندگی گیاهخواری را دنبال می کنند، پروتئین سویا را ترجیح میدهند.

اگرچه که مزه آن در اغلب موارد، ناخوشایند است و ممکن است در آب ، به خوبی حل نشود. پودرهای پروتئینی همچنین از لحاظ برچسب قیمت ، به طور گسترده ای متفاوتند. برای ورزشکارانی که گاه گاهی ورزش می کنند و نیاز خاصی به مصرف این مکمل ندارند، قیمت آن زیاد مهم نیست. پس می توانید بدون درنظر گرفتن سود آنها، انواعی را که قیمت مناسب تری دارند و در بازار به راحتی قابل خرید هستند، انتخاب کنید.

در بسیاری از موارد و موقعیت های خاص، مصرف پودر پروتئینی می تواند مفید باشد؛ آنها به آسانی و به طور مناسب از یک منبع کامل، با کیفیت بالای پروتئین در دسترس هستند. اما به یاد داشته باشید که اغلب مردم حتی ورزشکاران می توانند به جای این پودرها، پروتئین مورد نیاز خود را از منابعی از پروتئین بدون چربی مثل گوشت، مرغ ، ماهی و لبنیات دریافت کنند.

در اینجا چند دلیل برای اینکه چرا یک ورزشکار عادی ممکن است در رژیم غذایی خود، پروتئین بیشتری دریافت کند ، از زبان یک متخصص تغذیه ورزشی که همزمان برای انجمن های فوتبال، بسکتبال و هندبال امریکا کار میکند، آمده است:

وقتی شما در حال رشد هستید:

یک نوجوان نیاز بیشتری به پروتئین، برای تهیه سوخت بدن خود هنگام تمرینات ورزشی دارد؛ چون بدن او هنوز درحال رشد است و بطور کلی پروتئین بیشتری مصرف میکند. زمانی که شروع به برنامه ریزی می کنید، اگر هنوز اوایل کار ورزش هستید و می خواهید عضله بسازید، بیشتر از حد معمول نیاز به پروتئین دارید.

وقتی در تمرینات خود قوی عمل میکنید:

اگر هفته ای چند روز و در هر روز نیم ساعت کار تمرین دارید، بدن شما نیاز به پروتئین بیشتری خواهد داشت.

اگر دوران نقاهت ناشی از یک جراحت را می گذرانید:

 ورزشکارانی که بطور مکرر دچار جراحت های ناشی از ورزش می شوند، احتیاج بیشتری به پروتئین، برای کمک به شفا و بهبود حالشان دارند.

اگر گیاه خوارید:

افرادی که این سبک از زندگی را دنبال می کنند، شماری از منابع معمولی پروتئین را در واقع از بین می برند، مثل گوشت، مرغ، ماهی و گاهی لبنیات و تخم مرغ (بسته به نوع رژیم غذایی که میتواند گیاهخواری صرف باشد و یا فقط پروتئین گوشت نمی خورند). برای تلاش به دریافت بیشتر پروتئین در رژیم غذایی البته، همه این دلایل معتبرند و استفاده از پودرهای پروتئینی ، یکی از این راه هاست.

هشدار بزرگ در مصرف پروتئین

این مقدار پروتئین برای رسیدن به اهدافتان لازم نیست. اغلب افراد مصرف کننده، 15 درصد از کالری روزانه شان، پودرهای پروتئین است؛ و برای ساخت 453 گرم عضله، بدن نیاز به تنها 14-10 گرم پروتئین اضافه برای هر روز دارد. البته برخی از این پودرهای پروتئینی ، 80 گرم پروتئین برای هر وعده دارند؛ شما این مقدار زیاد را احتیاج ندارید. بدن شما تلاش خواهد کرد تا همه آن را برای تبدیل به انرژی، بشکند. پروتئین زیاد می تواند به کلیه ها و کبد شما آسیب بزند.


بیشتر بدانید:  ورزشکاران و مکمل های ورزشی ، تهیه مکمل های ورزشی غیر مجاز، آیا شما احتیاج به پودرهای پروتئینی دارید؟ (2)


برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام مجاز است