شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به علل مختلف زیر بغل هایتان درد گرفته باشند؛ درد زیر بغل در وهله اول امری بسیار طبیعی و عادی به شمار می آید که می تواند به علل مختلف از جمله کار زیاد و یا کشیدگی و یا حتی درد در ناحیه سینه باشد؛ اما خطر بزرگتری در کمین شماست که باید آنرا جدی بگیرید! در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

علل درد زیر بغل بسیار متفاوتند! گاهی ممکن است زیر بغل های شما به دلایل بسیار ساده و پیش پا افتاده درد بگیرند و بعد از مدت کوتاهی خوب شوند و گاهی نیز ممکن است این درد ها نشانه های بسیار خطرناکی را از ابتلا به برخی بیماری ها در پی داشته باشند. یکی از جدی ترین نکاتی که باید در این مورد مد نظر داشته باشید جنسیت است!

علل درد زیر بغل

1. اولین و شایع ترین علت تورم غدد لنفاوی

غدد زیر بغل معمولا غدد لنفاوی هستند و بیشتر زمانی که با درد همراه باشد، اولین مسئله‌ای که پزشکان به آن فکر می‌کنند، عفونت است. در برخی موارد تمیز کردن زیر بغل و استفاده از تیغ و ژیلت‌های غیر‌استریل می‌تواند چنین وضعیتی را برای بیمار ایجاد کند.

2. درد زیر بغل به علت ابتلا به سرطان سینه

همانگونه که در ابتدای مطلب هم اشاره کردیم درد زیر بغل بسته به نوع جنسیت می تواند نشان از ابتلا به نوع خاصی از بیماری باشد. سرطان سینه مثال بارز این گفته است. این بیماری مربوط به بانوان است و در صورتی که دیر تشخیص داده شود می تواند منجر به مرگ بیمار شود.

علائم و نشانه های سرطان پستان عبارتند از :

 

توده های جدید (بیشتر زنان به طور طبیعی دارای پستان های توده ای می باشند )، ضخامت در پستان یا زیر بغل .

حساسیت نوک پستان ، ترشحات یا تغییرات فیزیکی( از قبیل فرورفتگی نوک پستان ، درد مداوم یا تغییراتی در اندازه و شکل پستان ).

تحریک پوست یا تغییراتی مثل چروک شدن ، فرو رفتن ، پوسته پوسته شدن یا چین و چروک جدید.

گرمی ، قرمزی و تورم پستان همراه با بثورات شبیه به پوست پرتقال.

درد پستان معمولا از علائم سرطان پستان نمی باشد  ولی بایستی به پزشک مراجعه شود.

 

3. دوره های قاعدگی

یکی از مشکلات نسبتا شایع در خانم ها بویژه دختران و بانوان جوان درد ناحیه سینه ، ناحیه ترقوه و ناحیه زیر بغل است. درد سینه در خانم ها به دو نوع دوره ای Cyclic pain و غیر دوره ای Noncyclic pain تقسیم می شود . دردهای سینه دوره ای در دختران و خانم های جوان شایع تر است این دردها ارتباط مستقیم با تغییرات هورمونی دوران پریود دارند . غالبا شدت دردها در شروع دوره ماهیانه زیاد است . با پایان دوره قاعدگی این دردها بهبود می یابند . اینگونه دردها غالبا دو طرفه هستند (در هر دو پستان) و به ناحیه زیر بغل و بازو نیز ممکن است منتشر شوند . با شروع دوره یائسگی این دردها بهبود می یابند .


درد سینه در دوران بارداری + مراقبت های لازم را بخوانید


4. واکنش حاد آلرژیک:

در صورت قرمز شدن یا ایجاد ورم در زیر بغل احتمالا به یکی از محصولات بهداشتی که از آن استفاده می کنید ؛ حساسیت دارید. بعید نیست که صابون،دئودورانت و… باعث ایجاد این درد شده باشد.
بهتر است بلافاصله استفاده از این نوع محصولات را قطع کنید.

5. آنفلوآنزا یا سرماخوردگی:

همان طور که ذکرشده است در صورت بزرگ شدن گره لنفاوی احساس درد در زیر بغل خواهید کرد. در پی ابتلا به آنفلوآنزا یا سرماخوردگی و عفونت درقسمت فوقانی لوله تنفسی، گره های لنفاوی متورم می شود.با درمان عفونت سرانجام این گره ها کوچک خواهد شد و دردی هم که حس می کنید از بین می رود.

6. زونا:

احتمال بروز زونا پس از آبله مرغان عادی است زیرا ویروس مشترکی دارد.زونا باعث بروز جوش های ریز و دردناک بالاتنه می شود.

7. سوزش سر دل :

آیا مشکل ریفلاکس دارید ؟اگر چنین است خوب است بدانید که این مشکل و سوزش سر دل که یکی از علایم ریفلاکس معده است، می تواند دلیل درد زیر بغل باشد.

8. کشیدگی عضلات سینه:

در صورت آسیب دیدگی یا کشیده شدن بیش از حد عضلات سینه احتمال دارد دچار درد در زیر بغل شوید.فعالیت های زیادی از جمله ورزش زیاد، می تواند باعث کشیدگی این عضلات شود.

9. آسیب بافت همبند:

اگر رباط قسمتی که شانه و دست ها را به هم وصل می کند ، آسیب ببیند احساس درد زیر بغل خواهید کرد.

10. کیست زیر بغل:

از آن جا که قسمت زیر بغل تیره،گرم و مرطوب است، احتمال تکثیر باکتری وجود دارد.وجود این میکروب ها و کثیفی می تواند باعث بروز کیست زیر بغل شود.اما جای نگرانی ندارد . بهتر است به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که در برخی موارد وجود کیست می تواند نشانه اولیه سرطان باشد.

11. دیابت:

این بیماری می تواند در زیر بغل درد ایجاد کند.زیرا به علت بالا بودن قند خون ،اعصاب محیطی دچار آسیب می شود. آسیب دیدگی اعصاب محیطی باعث احساس درد یا سوزش در برخی از قسمت های بدن می شود.

12. پر کاری تیروئید:

به گزارش سایت “ام اس ان ” پر کاری تیروئید می تواند باعث متورم شدن غدد زیر بغل و در نتیجه بروز درد در قسمت های مختلف از جمله زیر بغل شود.برای رفع این مشکل باید مشکل پر کاری تیروئید برطرف شود.

درد زیر بقل می تواند از جمله خطرناک ترین علائم به ویژه برای بانوان باشد. شما می توانید با چند معاینه ساده توسط خودتان و یا مراجعه به پزشک و انجام چکاپ های دوره ای از سلامت خود مطمئین شوید و یا در صورت مشاهده عامل مشکوک به درمان آن بپردازید.

 


در این باره بیشتر بخوانید: روشی جدید برای جلوگیری از سرطان سینه


 

گردآوری و تدوین حسن جوانبخت

هرگونه استفاده با درج نام دکتر سلام مجاز است