rejimhaye-diabety

بر اساس سرشماری  انجام شده 85 درصد از اشخاص مبتلا به دیابت نوع 2 دارای وزن زیاد می باشند یا به چاقی مبتلا هستند . برای اشخاصی که در این دسته جای دارند کاهش وزن می تواند به کنترل و ثبات اندازه قند خونشان کمک کند، حتی دیگر نیازی به مصرف دارو نیست

اکثر بیماران دیابتی این  سوال را مطرح می کنند که “کدامیک از رژیم ها برای رسیدن به اهداف کاهش وزن ما مناسب است؟” جواب اینست که یک رژیم غذایی خاص برای افراد دیابتی وجود ندارد اما افراد مبتلا به دیابت با کمی احتیاط می توانند بسیاری از رژیم های غذایی معروف را برای حفظ سلامتی خود انتخاب کنند.

برنامه ی کاهش وزن برای مبتلایان  به دیابت نوع 2

اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید و بر اساس توصیه ی پزشک باید از وزن خود بکاهید ما گزینه های زیر را به شما معرفی می کنیم:

رژیم غذایی DASH

اگر چه این رژیم در اصل برای کاهش فشارخون طراحی شده است (DASHحروف اختصاری Dietary Approaches to Stop Hypertension)، اما یک برنامه ی خوب برای تغذیه است. از آنجائیکه  این رژیم حاوی مقادیر زیادی میوه جات و سبزیجات تازه است پس مملو از فیبر، آنتی اکسیدان و پتاسیم می باشد. از طرف دیگر این رژیم شامل لبنیات کم چرب، کلسیم، پروتئین های کم چرب و غلات کامل است و دارای الگوهای غذایی مختلف با کالریهای متفاوت است بنابراین برای تطابق با میزان کاهش وزن دلخواه شما دارای انعطاف زیادی می باشد.

 رژیم غذایی ساحل جنوبی یا South Beach Diet

این رژیم نوع تغییر یافته ای از رژیم غذایی کم کربوهیدرات است که بروی مصرف چربیهای سالم تاکید دارد. این رژیم دارای مراحل مختلفی است. در مرحله ی ابتدایی حاوی مقادیر بسیار کمی کربوهیدرات است اما افراد دیابتی بهتر است از فاز یا مرحله ی نگهداری یا maintenanceآن استفاده کنند. درست است که افراد دیابتی باید مراقب مصرف کربوهیدراتها باشند اما حذف کامل کربوهیدرات ها اصلاً به این افراد توصیه نمی شود. البته نوع کربوهیدراتی که مصرف می کنند نیز بسیار اهمیت  دارد، به افراد دیابتی استفاده از غلات کامل توصیه می شود. به نظر کارشناسان تغذیه حذف هیچ یک از گروههای غذایی حتی برای کاهش وزن صحیح نیست.

رژیم غذایی Weight Watchers

Weight Watchersیک رژیم کاهش وزن مشهور تجاری است و انتخاب خوبی برای مبتلایان به دیابت نوع 2 است. در این روش فرد تحت حمایت و پشتیبانی یک گروه قرار می گیرد و علاوه بر این دارای یک برنامه ی غذایی سازمان یافته است. افراد مبتلا به دیابت البته نیاز به ایجاد برخی تغییرات در برنامه ی غذایی این رژیم هستند. برای مثال درآخرین نسخه از سیستم شمارش این رژیم به میوه ها امتیاز صفر داده شده است در حالیکه برای افراد دیابتی مقدار کربوهیدرات موجود در یک وعده ی سروینگ میوه در شمارش کربوهیدرات کل روزانه  به شمار می آید.

رژیم مدیترانه ای

در این رژیم یک برنامه ی ویژه ی غذایی وجود ندارد. این رژیم روش تغذیه ای مردم در کشورهای اطراف دریای مدیترانه (نظیر یونان و ایتالیا) را تقلید می کند. در رژیم مدیترانه ای تمایل به خوردن مقادیر زیادی  لوبیا، آجیل های سالم، میوه جات، سبزیجات ، غلات کامل و غذاهای دریایی وجود دارد. این رژیم چندان یک رژیم کاهش وزن محسوب نمی شود بلکه روش متفاوتی برای تغذیه است. با این نوع رژیم غذایی، افراد کاهش وزن می یابند زیرا خیلی زود سیر شده و مواد غذایی کم کیفیت و پرکالری مصرف نمی کنند. به گفته ی کارشناسان تغذیهاین رژیم برای افراد دیابتی مفید و موثر است.

رژیم اتکینز

این رژیم شهرت زیادی به عنوان رژیم غذایی کم کربوهیدرات  بدست آورد وانتخاب خوبی برای برخی از افراد دیابتی است زیرا می تواند به کنترل قندخون آنها کمک کند. اما دارای محدودیت های زیادی است و نمی تواند به عنوان شیوه ی زندگی طولانی مدت توسط افراد دیابتی انتخاب شود. با این وجود مطالعه ی این رژیم و تلاش برای انجام آن می تواند مطالب زیادی درباره ی چگونگی عملکرد کربوهیدراتها در رژیم غذایی به شما ارائه دهد.

رژیمJenny Craig

امروزه به نام رژیم Jenny  معروف است این رژیم غذایی یک رژیم غذایی شخصی و برنامه ی رژیمی خاص است که شامل حمایت های ویژه از جمله وعده های غذایی آماده می باشد. البته هزینه ی  زیادی دارد اما به شما کمک می کند تا در تهیه ی وعده های غذایی خود انتخاب های سالم تری داشته باشید. برخی از افراد مبتلا به دیابت  که نمی توانند عادات قبلی خود را فراموش کنند و با برنامه ی این رژیم پیش روند، از ادامه ی رژیم دلسرد می شوند.

rejime-dyabeti1

رژیم GI

 این رژیم که به A low glycemic index(GI) dietمعروف است انتخابی عالی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است.این روش به کمی تفحص و مطالعه برای درک دقیق غذاهای مناسب با نمایه ی گلایسمی پایین نیاز است ولی بالاخره  فرد می آموزد که چه انواعی از غذاها دارای نمایه ی  گلایسمی پایین هستند  و برای رژیم  او مناسب می باشند. نمایه ی  گلایسمی  عبارتست از “سرعت افزایش قندخون با مصرف یک وعده ی 50 گرمی از یک غذای حاوی کربوهیدرات در مقایسه  با 50 گرم نان سفید” . هر چه این عدد پایین تر باشد آن ماده ی غذایی برای کنترل قند خون مناسب تر است.

هر یک از رژیم های غذایی فوق را که انتخاب کنید دارای  چند اصل اساسی است که شما را در انتخاب غذا راهنمایی می کند. در میان این رژیم ها، بدنبال رژیمی باشید که شامل غذاهایی می شود که شما از خوردن آن لذت می برید و نیاز به  ابزارها یا مکمل های گران قیمت ندارد.

 نکته ی بسیار مهم اینست که قبل از شروع هر برنامه ی کاهش وزن حتماً با پزشک خود درباره ی آن مشورت  کنید.

منبع-http://diabetestma.org