آیا احساس می کنید هنگام برداشتن اولین گام های صبحگاهی، درد دارید؟ آیا این درد تیز، دوباره بعد از کمی نشستن و یا ایستادن برمی گردد؟ اگر اینطور است ، شاید به التهاب پلانتار مبتلا شده باشید. اگر چنین است ، باید هرچه زودتر آن را درمان کنید. اگر از این کار چشم پوشی کنید، ممکن است راه رفتن شما را تغییر دهد و منجر به مشکلات پشت، مفصل ران و زانوی شما شود.

1- علائم دردناک التهاب پلانتار

یک گروه از بافت های محکم به نام ” فاسیای کف پا” ، استخوان پاشنه را به انگشتان پای شما، متصل می کنند. التهاب پلانتار، وقتی رخ می دهد که این بافت، تحریک شود . درد تیز و سیخ زننده در پایین پا، نزدیک به پاشنه، از نشانه های آشکار آن است. اما این درد شروع کندی دارد و در طی زمان، بدتر میشود. این التهاب ، ممکن است به کشش پای شما صدمه زده و یا فشار روی قوس پای شما بیاورد.

2- مبتلایان به التهاب پلانتار

کسانی که زیاد راه می روند، یا دونده ها که تمرین زیاد می کنند. اما هرکدام از دلایل زیر نیز، باعث افزایش شانس این مدل از پادرد می شود:

  • ماهیچه های تنگ ساق پا
  •  کف پای صاف و یا قوس زیاد درکف پا
  •  اضافه وزن
  • سن بالاتر از 40
  • داشتن کاری که مجبور به ایستادن سرپا به مدت طولانی باشید

 

3- مشورت با پزشک در مورد التهاب پلانتار

پزشک ممکن است درباره نشانه ها و روش های مراقبت از پایتان ، از شما بپرسد. همچنین ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس ، سونوگرافی یا ام آر آی به شما پیشنهاد بدهد؛ همه این کارها، برای داشتن یک تصویر کاملتر از پا و رد کردن مشکلاتی شبیه به شکستگی و یا آرتروز میباشد.

4- حرکت خود را کمتر کنید

اگر التهاب پلانتار دارید، بافت پای شما ممکن است آسیب دیده و یا پاره شود. استراحت، بخش مهمی از بهبود است. برای فعالیتهایی که پا را دچار استرس میکند (مثل دویدن و یا راه رفتن طولانی، البته تا زمانیکه مجبور نباشید)، و ورزش های ایروبیک ، بیشتر محتاط باشید ؛ در عوض تمرینات با اثر کمتر مثل شنا کردن و یا دوچرخه سواری ثابت ، پیشنهاد می شود.

5- سرد کردن منطقه درد التهاب پلانتار

برای تسکین از یخ استفاده کنید. قطعات کوچک یخ، بهتر جواب می دهد، چون قالب و شکل پای شما را حفظ میکند. می توانید آنها را دریک حوله بسته بندی کرده و 4 بار در روز، برای مدت 20 دقیقه ، زیر پای خود بگذارید. یک بسته ذرت یا نخودفرنگی منجمد نیز همین کار را می کند. شما می توانید آب را به قطعات کوچک، در فریزر گذاشته تا یخ ببندد، سپس به آرامی آن را به نقاط دردناک بمالید. از یک فشار ملایم استفاده کنید.

6- داروهای مؤثر در التهاب پلانتار

داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و ناپروکسن، برای زمان کوتاهی درد را بهبود می بخشد. شما میتوانید نوع معمولی آن را از داروخانه تهیه و یا از پزشک بخواهید نوع قوی تری برایتان تجویز کند. اما به یاد داشته باشید که مصرف زیاد این داروها، می توانند باعث درد در معده شما و حتی خونریزی آن شود. همینطور ممکن است به کلیه ها آسیب بزنند. این داروها با داروهای دیگری که مصرف میکنید نیز واکنش دارند.

7- زمان خرید یک کفش تازه است

اگر عادت دارید پابرهنه راه می روید و یا دمپایی می پوشید، التهاب پلانتار شما ممکن است بدتر شود. پوشیدن کفش های قدیمی و کیپ پا نیز، همین اثر را دارند، چون توان محافظت و حمایت از پای شما را ندارند. حالا زمان خرید یک کفش است؛ به یاد داشته باشید کفش شما باید ضخیم بوده و قسمت میانی پا را به خوبی محافظت کند . کف پای شما صاف است؟ در جستجوی یک کفی مناسب برای کفش خود باشید.


ادامه ی این مقاله را دنبال کنید: شایع ترین دلایل التهاب پلانتار – سری دوم


برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام مجاز است