در بخش اول این مقاله با التهاب پلانتار تا حدودی آشنا شدید و تا حدودی علائم و راه های درمان این بیماری مورد بررسی قرار گرفت. در این بخش به ادامه تحلیل راه های پیشگیری از التهاب پلانتار و درمان آن می پردازیم.

8- کشش پاها

ورزش هایی که باعث کشش فاسیای پا و تاندون آشیل می شوند، می توانند کمی احساس شما را بهتر کنند. دیگر ورزش هایی که عضلات بلند پا را قوی تر می کنند ، می توانند به ثابت ماندن مچ پا و پاشنه پای شما کمک کنند. درباره فیزیوتراپی و پیدا کردن تمرین مناسب پایتان، با پزشک خود در این باره صحبت کنید.

9- حمایت از پاها

برخی از افرادی که دچار این مشکل هستند، وقتی در هنگام خواب، پای خود را با چیزی محکم می بندند، احساس بهتری دارند. مثلا بندهای کشی ورزشی، در تمام طول شب و در مدت خوابتان، یک کشش ملایم به پاهای شما می دهند. شما میتواند آن را بدون نسخه از داروخانه تهیه کنید.

10- نقش استروئیدها در درمان التهاب پلانتار

این داروها نمی توانند باعث درمان التهاب پلانتار شما شوند؛ اما می توانند باعث شوند برای مدتی احساس بهتری داشته باشید. پزشک، از یک سوزن نازک برای تزریق دارو به کف پا و درست زیر پاشنه شما، استفاده میکند. درد شما به آرامی بهتر شده و حتی ممکن است بتوانید دوباره به ورزش برگردید.

11- نقش شوک تراپی در درمان التهاب پلانتار

درمان شوک خارجی، یک راه جدید برای سهولت درد در التهاب پلانتار است. پزشک با استفاده از دارو، پاشنه شما را بی حس کرده و سپس با استفاده از یک دستگاه دستی، امواج صوتی با انرژی بالا را به منطقه حساس پا می فرستد. این باور وجود دارد که اعصابی که پیام درد را به مغز شما می فرستد، آرام شده و باعث تسریع در بهبود درد شوند. البته هنوز تحقیقات بیشتری لازم است تا بتوان این روش را به عنوان یک روش ثابت شده برای درمان التهاب پلانتار استفاده کرد.

12- درمان التهاب پلانتار با جراحی

بیشتر دردهای پاشنه، طی 12 ماه از بین می روند. اما اگر هیچ کدام از روش های بالا، برای شما موثر نبود، پزشک ممکن است پیشنهاد چراحی بدهد. جراح ، فاسیای کف پای شما را از استخوان پاشنه پای شما جدا کرده و آن را قطع می کند. این کار ممکن است برای توقف نشانه های شما خوب باشد، اما ریسک هم دارد و آن آسیب به عصب پا و ایجاد عفونت است.

13- جلوگیری از درد التهاب پلانتار

یکبار که درد شما بهتر شد؛ باید برای سلامتی و حفظ همین موقعیت، برخی کارها را انجام دهید. بطور مثال: داشتن وزن مناسب و حفظ آن ، کشش پاها قبل از تمرینات ورزشی، تهیه کفش مناسب، صحبت با پزشک درباره حمایت از پاهایتان با کفشهای طبی، و بالاخره تهیه پدهای نرم و ژله ای پاشنه ، که در واقع مثل یک بالش کوچک اضافی برای پاشنه های شما هستند، همه از کارهایی است که برای ادامه بهبودی باید انجام دهید.

14- یک پیشنهاد ویژه برای دونده ها

بیشتر از 10 درصد از دونده ها، دچار جراحت و درد پاشنه می شوند؛ اگر عادت به تمرین و دویدن روی جاده ها را دارید، قدمی برای جلوگیری از بازگشت التهاب پلانتار در کف پایتان نیز بردارید. مطمئن شوید کفشهایتان درست قالب پایتان هستند، مسافت های کوتاهتری را بدوید، شدت آنها را نیز کم کنید و تلاش کنید تا دویدن روی بتون سخت، تپه ها، زمین های ناپایدار مثل ساحل دریا را نیز کمتر کنید.


بخش اول این مقاله را دنبال کنید:  شایع ترین دلایل التهاب پلانتار – سری اول 


برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام مجاز است