معرفی بهترین منابع خوراکی برای دریافت ویتامین دی

از ویژگی های مختلف ویتامین دی برای بدن چه میدانید؟ اطفال و سالمندان بیشترین نیاز را به این ویتامین پیدا میکنند. برای پیشگیری از پوکی استخوان پیشنهاد می کنیم ویتامین دی بیشتری مصرف کنید به همین منظور به معرفی منابع مختلف برای دریافت این ویتامین پرداخته ایم . از جمله می توانیم به ماهی، شیر ،سویا ،تخم مرغ و قارچ اشاره کنیم. این ویتامین برای تقویت سلامتی بدنتان نیز موثر و مفید است. با مزایا و روش دریافت ویتامین دی در این بخش آشنا خواهید شد.

 به گفته متخصصان تغذیه، به غیر از نورخورشید مواد خوراکی بهترین منبع تامین ویتامین D بدن هستند اما فقط چند ماده خوراکی می توانند میزان موردنیاز این ویتامین را تامین کنند.

عصر دیجیتال موجب افزایش بی تحرکی و عدم حضور کمتر در فضاهای باز شده است. در نتیجه ما کمتر در معرض نور خورشید هستیم و ویتامین D کمتری دریافت می کنیم که می تواند سلامت ما را به خطر انداخته و تاثیر مستقیم بر سلامت استخوان ها و سیستم ایمنی بدن ما داشته باشد.

در حال حاضر میزان ویتامین D موردنیاز برای افراد تا سنین ۷۰ سال، ۶۰۰ واحد بین المللی IU در روز و برای افراد بالای ۷۰ سال، ۸۰۰ IU است.

معرفی بهترین منابع خوراکی برای دریافت ویتامین دی

بدون در نظر گرفتن مواد خوراکی، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرارگرفتن صورت، دستان، پاها یا پشت بدن در معرض نورخورشید بدون ضدآفتاب می تواند منجر به تولید ویتامین D موردنیاز بدن برای یک هفته شود. اما همیشه این روش امکان پذیر نیست و باید با خوردن منابع خوراکی این ویتامین بدن را تامین کرد.

۵ ماده خوراکی به عنوان بهترین منبع ویتامین D عبارتند از:

۱- شیر

یک لیوان ۲۳۵ میلی لیتری شیر حاوی ۱۰۰ IU ویتامین D است.

۲- ماهی تن کنسروشده

۱۱۴ گرم ماهی تن کنسروشده معادل ۱۵۰ IU ویتامین D است.

۳- ماهی چرب

ماهی سالمون به وزن ۸۵ گرم دارای ۴۵۰ IU ویتامین D است.

۴- تخم مرغ

یک زرده تخم مرغ حاوی ۴۰ IU ویتامین D است.

۵- قارچ های رشدیافته در مقابل نور UV

۱۴۰ گرم قارچ رشدیافته در مقابل اشعه UV حاوی ۴۰۰ IU ویتامین D هستند.

معرفی بهترین منابع خوراکی برای دریافت ویتامین دی

افرادی که به قدرکافی در معرض نورخورشید قرار نمی گیرند و مطمئن نیستند از طریق رژیم غذایی هم به این میزان ویتامین D دست می یابند بهتر است با مشورت پزشک شان مکمل مصرف کنند. ویتامین D به دوشکل D۳ و D۲ است که پزشک بهترین نوع را برای فرد تشخیص می دهد.

مهر


بیشتر بخوانید:

مزایای ویتامین دی برای بدن

جبران کمبود ویتامین دی در میان مردم