بررسی عوارض جانبی دود کردن قلیان و سیگار

متاسفانه امروزه دودکردن سیگار و قلیان تبدیل به تفریحی برای جوانان شده است. حتی الامکان از دود کردن قلیان خودداری کنید چون مضراتی چندین برابر سیگار با خود به همراه دارد. دستگاه تنفسی افرادی که سیگار می کشند آسیب جبران ناپذیری خواهد دید. سرطان های خطرناکی همچون سرطان ریه و سرطان خون می توانند این افراد را به کام مرگ فروببرند. سعی کنید از تفریحات سالم در جمع ها و دورهمی هایتان کمک بگیرید و این موارد مشکل آفرین برای سلامتی تان را ترک کنید.

  یک متخصص ریه با بیان اینکه قلیان به مراتب از سیگار خطرناک‌تر است، گفت: هر وعده قلیان معادل مصرف یک پاکت سیگار است.

دکتر علی معینی با بیان اینکه بیشترین عارضه مصرف سیگار بر دستگاه تنفسی است، گفت: اولین و مهم‌ترین عارضه سیگار التهاب در راه‌های هوایی است که به دنبال آن عفونت دستگاه تنفسی بروز پیدا می کند.

بررسی عوارض جانبی دود کردن قلیان و سیگار
وی افزود: با ادامه و افزایش مصرف سیگار، عوارض مصرف این مواد می‌تواند به صورت نارسایی حاد یا مزمن دستگاه تنفسی خود را نشان دهد. هر استنشاق دود سیگار حاوی پنج هزار ایزوکربن است که علاوه بر آسیب‌هایی که به دستگاه تنفسی وارد می‌کند، سرطان‌زا نیز هست.

این متخصص ریه، قلیان را به مراتب خطرناکتر از سیگار دانست و اظهار کرد: با توجه به اینکه دود قلیان از محیط مرطوب عبور می‌کند، با جذب رطوبت سنگین‌تر شده و راحت‌تر در سیستم تنفسی رسوب می‌کند و با رسوب بیشتر عوارض این مواد نیز شدیدتر است.

معینی خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی‌های انجام شده هر وعده قلیان معادل یک پاکت سیگار آسیب رسان است.

بررسی عوارض جانبی دود کردن قلیان و سیگار

این متخصص ریه با بیان اینکه با ترک سیگار می‌توان تا حد زیادی از بروز عوارض سیگار پیشگیری کرد، گفت: بسته به مدت زمان مصرف و نیز نوع سیستم ایمنی افراد با ترک سیگار می‌توان تا حد زیادی از بروز عوارض پیشگیری کرد. با ترک مصرف سیگار بعد از دو هفته ضربان قلب به حالت عادی برمی‌گردد و بعد از دو تا سه ماه ریه شروع به ترمیم و بازسازی خود می‌کند.

این متخصص ریه خاطرنشان کرد: میزان عوارض سیگار بسته به سیستم ایمنی بدن فرد دارد و ممکن است در فردی بعد از 50 سال ایجاد عارضه کرده و در فرد دیگر در مدت زمان کوتاهی عوارض آن بروز پیدا کند.

معینی افزود: آنچه که مهم است این است که هر میزان و مدت زمان مصرف سیگار عوارض خود را خواهد داشت که در برخی زود و در برخی خیلی دیر خود را نشان می‌دهد.

ایسنا


بیشتر بخوانید:

ضررهایی که قلیان برای بدن دارد

قلیانی ها بین ۳ تا ۵ سال سرطان خون میگیرند