download (4)

سلامتی شما مهمترین سرمایه جسمی شما محسوب می شود برای بقای ان باید نکاتی را رعایت کنید در اینجا راهکارهای مفید و موثری به شما پیشنهاد می دهیم که با رعایت انها به سلامت جسمانی بی نظیری دست می یابید و خطر ابتلا به هرنوع بیماری یا سرطان از شما دور خواهد شد
همه ما در زندگي با ۳ سرمايه مهم سر و کار داريم، سرمايه جسمي، سرمايه روحي و سرمايه مالي. اگر بتوانيم بين اين ۳ مورد تعادل برقرار کنيم شادترين فرد دنيا خواهيم بود. سلامت جسماني از مهمترين سرمايه هاي زندگي است اما متاسفانه تنها وقتي قدرش را مي دانيم که آن را از دست بدهيم يا در خطر ببينيم پس بياييد سال جديد را با شعار «پيشگيري» آغاز کنيم و عادت هاي بدمان را تغيير دهيم. در اين مقاله براي شروع شما را با راهکارهاي کوتاه و مفيدي آشنا خواهيم ساخت که با پيروي از آنها مي توانيد سلامت خود و خانواده تان را در سال جاري تضمين کرده و خطر ابتلا به بيماري ها و سرطان ها را کاهش دهيد.مادر؛ اولين دکتر خانواده

مادر خانواده نقش بسيار مهمي در سلامت تک تک اعضاي خانواده دارد. اگر مادر عادت به پختن غذاهاي چرب و پر نمک داشته باشد يا مرتب از بيرون غذا سفارش دهد بايد انتظار بيماري خود و عزيزانش را هم داشته باشد. در واقع مادر، اولين دکتر خانواده به حساب مي آيد؛ پس تا مي توانيد ميوه ها و سبزيجات را در برنامه غذايي خانواده خود بگنجانيد و از مصرف مواد مضر خودداري کنيد.

جبران خواب از دست رفته، چگونه؟!

براي اينکه طي روز انرژي بيشتري داشته باشيد، راحت تر وزن کم کنيد و خوشحال باشيد، بايد حسابي بخوابيد! بدن طي خواب بخش هاي آسيب ديده خود را بازسازي مي کند. حتي وقتي خواب هستيد نيز کلسيم جذب استخوان ها مي شود. سعي کنيد ۲ ساعت قبل از خواب هيچ گونه غذايي نخوريد تا دستگاه گوارش تان شما را بيدار نگه ندارد. موقع خواب نيز همه چراغ ها را خاموش کنيد.

خيلي راحت ۲۲ کيلوگرم کم کنيد!

وقت آن رسيده که کيلوهاي اضافي را از دست بدهيد! اگر بخواهيد حساب کنيد ۱۱ ماه تا پايان سال مانده است و حتي اگر ماهي ۲ کيلو کم کنيد تا آخر سال ۲۲ کيلو کم کرده ايد! اينقدر تنبل نباشيد. براي اينکه ماهي ۲ کيلو کم کنيد لازم نيست رژيم هاي سخت بگيريد و گرسنه بمانيد. کافي است خوراکي هاي مضر را کمتر مصرف کرده و هر روز يک وعده غذايي تان را با ميوه و سبزي جايگزين کنيد. نوشيدن ۸ ليوان آب و پياده روي روزانه را هم فراموش نکنيد.

اين داروها آسيب مي رساند!

عادت به مصرف خودسرانه داروهاي مسکن، ضد افسردگي، ضد اسيد معده و… را کنار بگذاريد چرا که اين کار در طولاني مدت باعث آسيب به کليه و کبد، احتباس آب، افزايش فشار خون، مشکلات گوارشي و… مي شود. اگر مشکلي داريد ويزيت پزشک را پشت گوش نيندازيد. مي دانيد که پيشگيري بهتر و ارزان تر از درمان است. با مصرف خودسرانه دارو فقط علائم بيماري را پنهان مي کنيد. به اين ترتيب نه تنها درمان نمي شويد بلکه سلامت تان روز به روز بيشتر آسيب مي بيند.

سال مبارزه با قوز کردن!

وقت مبارزه با قوز کردن است! براي اين کار چند برچسب سبز شبرنگ برداريد و روي آنها بنويسيد قوز ممنوع! سپس آنها را لابلاي دفتر يادداشت، کنار مانيتور کامپيوتر و… خودتان بچسبانيد تا هميشه يادتان باشد پشت تان را صاف نگه داريد. مي توانيد از يک قوزبند نيز استفاده کنيد يا هنگام نشستن، پشت خود يک بالشت بلند بگذاريد. قوز کردن به مهره هاي کمر فشار مي آورد و حتي ريه ها را فشرده کرده و باعث اختلال در اندام هاي حياتي مي شود.

شايد بيماري تان از اعصاب است

امروزه بسياري از بيماري هاي جسمي علت فيزيکي نداشته و پزشکان آنها را عصبي مي خوانند. پس تاثير اعصاب بر سلامت را دست کم نگيريد و مديتيشن روزانه را فراموش نکنيد. براي اين کار کافي است چند دقيقه چشمان تان را بسته، به اتفاقات خوب فکر کنيد و خيلي آ‌رام نفس بکشيد. موقعيت هاي مورد علاقه تان را تصور کنيد و ذهن خود را از استرس پاک کنيد. روزي چند بار اين عمل را تکرار کنيد.

اگر ديابتي هستيد

اگر ديابت داريد طبق توصيه پزشک خود هر ۳ الي ۴ ماه يک بار به پزشک مراجعه کنيد و آزمايش خون بدهيد. اگر هم ديابت نداريد اما سابقه اين بيماري در خانواده تان وجود دارد حتماً در مصرف شيريني تعادل را رعايت کنيد. ماهي بهترين غذا براي همه افراد به خصوص مبتلايان به ديابت است و مصرف منظم آن (دو بار در هفته) عوارض ناشي از اين بيماري را کاهش مي دهد. يادتان باشد کم تحرکي، چاقي، اضطراب، فشارخون بالا و رژيم نادرست از عوامل خطرساز ديابت هستند.

بفرماييد هوا با يون منفي!

ساعت ها در خانه يا دفتر کار مي مانيد و به مانيتور کامپيوتر يا تلويزيون خيره مي شويد؟ همين الان از جاي خود بلند شويد، به کنار پنجره، پشت بام يا حياط برويد و کمي هواي تازه استنشاق کنيد. چشمان تان را ببنديد و اکسيژن را حس کنيد. زندگي ماشيني شما را حسابي از طبيعت دور کرده است. در چنين موقعيتي حداقل مي توانيد با تمرکز روز تنفس در هواي تازه و آفتاب، استرس را از خود دور کنيد. بهترين هوا براي تنفس هواي ساحل است چرا که داراي يون منفي است و شما را به نهايت آرامش فرو مي برد!

اهميت حرکات موزون

دويدن يا ايروبيک را دوست نداريد؟ ايرادي ندارد، سراغ فعاليت هاي ديگر برويد. هر ورزشي را براي ۲ هفته امتحان کنيد تا بالاخره فعاليت مورد علاقه تان را پيدا کنيد. از بين يوگا، پيلاتس، شنا، XRT، دوچرخه سواري، اسکيت و… حتماً يکي را انتخاب خواهيد کرد. در آخر اگر به هيچ ورزشي علاقه پيدا نکرديد حداقل هر روز با آهنگ مورد علاقه تان حرکات موزون داشته باشيد.

کار، کار، کار و تفريح!

با دوستان و عزيزان تان بيشتر به تفريح برويد. برخورداري از يک زندگي اجتماعي فعال بر سلامت تاثير بسزايي مي گذارد و باعث مي شود به تصميمات سلامت خود پايبند بمانيد. به اين ترتيب مي توانيد از ابتلا به بيماري ها و افسردگي جلوگيري کنيد و استرس هايتان را کاهش دهيد. حتماض الان مي گوييد هميشه کار داريد و وقتي براي تفريح نداريد! اين تفکر را همين الان کنار بگذاريد؛ وقت يک پياده روي نيم ساعته با دوستان را هم نداريد؟!

اين موضوع شوخي بردار نيست!

سيگار را ترک کنيد! اين موضوع را شوخي نگيريد چرا که در آينده مطمئناً پشيمان خواهيد شد. يادتان نرود که احتمال سرطان ريه و همچنين انواع ديگر سرطان در افراد سيگاري و اهل قليان چند برابر است. در واقع تصويري که روي بسته بندي هاي محصولات تنباکو مي بينيد صددرصد اتفاق مي افتد! شما که نمي خواهيد ريه تان سياه و چرکين شود و از کار بيفتد؟ اين روزها براي ترک سيگار در بيمارستان هاي دولتي مراکز مشاوره رايگان وجود دارد. اين مراکز مي توانند جديدترين راهکارها را به شما آموزش دهند. به خودتان قول دهيد تا سال ۹۴ سيگار را کاملاً ترک کرده باشيد!

مواظب قاتل خاموش باشيد

فشارخون قاتل خاموش ناميده مي شود پس ويزيت ها و آزمايش هاي مرتب ۳ ماهه تان را فراموش نکنيد. رژيم غذايي کم چرب داشته باشيد و مقادير زيادي ميوه، سبزيجات، غلات کامل و ماهي مصرف کنيد. در رژيم غذايي تان بايد ميزان سديم کم و ميزان پتاسيم، منيزيم، کلسيم، پروتئين و فيبر بالا باشد. ميزان مصرف نمک نيز بايد روزانه کمتر از يک قاشق چايخوري (۲۳۰۰ ميلي گرم) باشد.

اگر مدام سرفه مي کنيد

بسياري از انواع سرفه هاي مزمن، به دليل استعمال دخانيات شروع شده يا بدتر مي شوند، بنابراين ترک سيگار به طور چشمگيري باعث بهبود اين سرفه ها مي شود. در شرايط خاص برگشت اسيد معده از ديگر دلايل اين سرفه هاست، بنابراين اگر سرفه شما هم به اين دليل ايجاد شده است، با حفظ وزن مناسب و خوردن وعده هاي غذايي کوچک در دفعات بيشتر مي توانيد تا حدي از بروز مشکل بکاهيد. همچنين به ياد داشته باشيد بلافاصله پس از خوردن غذا دراز نکشيد و هنگام خواب سر خود را اندکي بالاتر بگذاريد. اگر سرفه کردن تان بيش از دو هفته طول کشيده است و به نظر نمي رسد رو به بهبود باشيد يا اگر همراه با سرفه هايتان مقدار زيادي خلط رنگي يا خون خارج مي شود يا اگر همراه با درد قفسه سينه، تب، لرز يا عرق شبانه است، حتماً به پزشک مراجعه کنيد.

وقتي صندلي جان تان را مي گيريد!

اگر روزانه بايد ساعت هاي طولاني پشت ميز بنشينيد هر نيم ساعت يک بار از جاي خود بلند شويد و چند دقيقه قدم بزنيد تا هم چشمان و هم عضلات بدن تان استراحت کنند. تحقيقات نشان داده اند پشت ميز نشيني هاي طولاني باعث افزايش خطر سکته و مرگ زودرس مي شود!