آشنایی با خصوصیات مختلف بادام تلخ

می خواهیم در این بخش با ویژگی های مختلف بادام تلخ آشنا شویم. این دانه خوراکی حاوی خاصیت های بیشماری برای سلامتی ماست. از روغن بادام تلخ برای مصارف درمانی زیادی استفاده می شود. البته ناگفته نماند بادام تلخ برخی افراد عوارض جانبی زیادی دربردارد. به برخی از ملاحظات و هشدارهای پزشکی در مورد تداخلات بادام تلخ با دیگر مواد خوراکی آشنا شوید.

بادام بسته به نوع درخت می تواند تلخ یا شیرین باشد. بادام شیرین هیچ ماده شمیایی سمی ندارد. بادام تلخ اما حاوی برخی مواد سمی است.

علی رغم سمی بودن، از مغز بادام تلخ دارویی برای اسپاسم، درد، سرفه و خارش تهیه می شود.

روغن عصاره ای بادام تَلخ را از مغز دیگر میوه ها نیز می توان بدست آورد مثل زردآلو، هلو و آلو. مشابه بادام، اینها نیز سمی هستند.

آشنایی با خصوصیات مختلف بادام تلخ

بادام تلخ در بدن چگونه عمل می کند

درباره مکانیسم دارویی آن اطلاعات کافی در دسترس نیست. بادام تَلخ حاوی یک ترکیب شیمیایی به نام هیدروسیانیک اسید است که می تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد.

کاربردها و اثربخشی بادام تلخ

برای تاثیر در موارد زیر شواهد کافی موجود نیست

  • اسپاسم
  • درد
  • سرفه
  • خارش

عوارض جانبی و ایمنی بادام تلخ

از بادام تلخ استفاده نکنید. مصرف خوراکی آن خطرناک و سمی است. عوارضی از جمله کند شدن سیستم عصبی، مشکلات تنفسی و مرگ می تواند داشته باشد.

ملاحظات و هشدارها

حاملگی و شیردهی: مصرف آن خطرناک است.

جراحی: بادام تلخ سیستم عصبی را کند می کند. مواد بیهوشی دیگر داروهای حین جراحی نیز همین کار را می کنند. مصرف همزمان، سیستم عصبی مرکزی بسیار کند می کند. از ۲هفته قبل مصرف بادام تَلخ را متوقف کنید.

آشنایی با خصوصیات مختلف بادام تلخ

بررسی تداخلات بادام تلخ

تداخل متوسط: مراقب استفاده همزمان باشید

داروهای آرام بخش: بادام تَلخ سمی بوده و نی تواند باعث خواب آلودگی شود. مصرف همزمان آن با مسکن ها، خواب آلودگی بیش از حد را به همراه خواهد داشت. داروهای خواب آور: کلونازپام، لورازپام، فنوباربیتال و زولپیدم.

دوز مصرفی بادام تلخ

دوز مناسب آن به شرایط مختلفی از جمله سن و وضعیت سلامتی بیمار بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین دوز مصرفی مناسب وجود ندارد. در نظر داشته باشید که فرآورده های طبیعی الزاماً بی خطر نبوده و دوز مصرفی آن را رعایت کنید. از دستورالعمل های روی بسته پیروی کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: نسخه


بیشتر بخوانید :

فواید و خواص داروئی مغز دانه گیاه و روغن بادام تلخ

فواید روغن بادام در آرام کردن دردها