مفصل زانو یکی از خساس ترین و آسیب پذیر ترین مفاصل بدن انسان است. این مفصل یکی از کاربردی ترین مفاصل بدن است و همچنین فشار و وزن زیادی را تحما می کند؛ همه این عوامل سبب شده اند که این عضو بسیار آسیب پذیر باشد. یکی از بهترین و کابردی ترین روش های درمان اینگونه درد ها و اختلالات تزریق آمپول به زانو است که در ادامه مطلب در رابطه با علل و فواید انجام این تزریق توضیحات بیشتری را خواهیم داد. با دکتر سلام همراه باشید.

آرتروز بلای جان زانو ها!

اصلی ترین اختلالی که سلامت زانو ها را تهدید می کند ابتلا به آرتروز است. این که بسنه به شرایط شما پزشک معالجتان چه روش هایی را برای درمان و تسکین درد زانو ی شما برگزیند متفاوت است اما قطعا تزریق آمپول به زانو یکی از اصلی ترین تجویز های وی خواهد بود.

علل تزریق آمپول به زانو

زانودرد که در پزشکی به آن «استئوآرتریت» نیز اطلاق می‌شود شایعترین نوع «آرتریت» است. این عارضه هنگامی رخ می‌دهد که غضروف پوشاننده و نرم‌کننده‌ حرکات مفصل‌ها سائیده شده و نازک می‌شود. پس از آن استخوان برای جبران این نقص شروع به ضخیم شدن و رشد زواید می‌کند. به عبارت ساده‌تر به‌ دنبال کاهش ضخامت لایه نرم غضروفی، استخوان سعی می‌کند این خلا را پر کند. وقتی استخوان‌ها به هم سائیده می‌شوند، این ناحیه دردناک و مفاصل ملتهب شده و حرکت آنها نیز محدود می‌شود.

یکی از این ترکیباتی که به زانو تزریق می شود اینترلوکین – 1 (IL-1) و دیگری سایتوکین نام دارد که یک پیام‌رسان شیمیایی در سیستم ایمنی محسوب می‌شود.

IL-1 در اطراف مفصل جمع شده و سبب التهاب و درد مفاصل می‌شود. این ترکیب همچنین باعث افزایش احساس درد می‌شود. داروی جدید که با عنوان ABT-981 تولید شده سبب جلوگیری از تولید سایتوکین شده و در نتیجه از شکل‌گیری IL-1 در حجم وسیع جلوگیری می‌کند.

فراورده های استروئیدی یا به اصطلاحا کورتون ها از داروهای ضد التهابی قوی هستند که می توان آنهارا به داخل مفصل زانو تزریق کرد. در مورد دردهای متوسط تا شدید تزریق کورتون می تواند کمک کننده باشد، خصوصا” اگر علت درد التهاب داخل مفصلی بوده و علل مکانیکی در مورد آن کمتر مطرح باشد .

از داروهای تزریقی داخل مفصلی دیگر هیالورونیک اسیدها هستند که عموما” در سطح جامعه به عنوان آمپول تاج  خروس شناخته می شود. این آمپول ها معمولا” کیفیت مایع داخل مفصلی را افزایش می دهند و اکثرا” چندین هفته تزریق پی در پی موردنیاز است .

نحو تاثیر تزریق آمپول به زانو

تزریق کورتیکواستروئیدها جهت درمان عود بیماری آرتروز و عوارض ناشی از آن شامل درد، تورم و تجمع آب در زانو سودمند است.
این داروهای تزریقی با کاهش التهاب در مفصل، علایم بیماری آرتروز را تسکین می دهند. اما به یاد داشته باشید که این داروها یک راه حل کامل و بی نقص برای هر موردی نیستند. اگر تحت درمان با این دارو قرار گرفتید به یاد داشته باشید که:
  • این داروها سریع عمل می کنند. این تزریق ها باعث تسکین بسیار سریع درد می گردند که معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه پس از تزریق حاصل می شود.
  • دارو اثر کوتاه مدتی دارد. به طور متوسط، تسکین درد ۶ تا ۱۲ هفته طول می کشد. اغلب این مدت به اندازه کافی طولانی است و از زمان شعله وری بیماری آرتروز تا فروکش کردن علایم طول می کشد.
  • این داروها نباید زود به زود استفاده شوند. یک داروی کورتیکواستروئید اغلب در اولین مرتبه تزریق بهترین اثر و عملکرد را دارد و پس از آن، تمایل کمتری برای کاهش و تسکین درد نشان می دهند.
  • در بیشتر موارد، این داورها می توانند ۲ تا ۳ بار در سال استفاده شوند. استفاده بیش از اندازه از این داروها سلول هایی زانو را که مسوول ساختن غضروف هستند را از بین می برند.

پیشرفت دانش پزشکی همواره در زمینه ارتقا سلامت انسان و بهبود کیفیت زندگی وی ادامه دارد. استفاده از هورمون ها و بطور ویژه استروئید ها یکی از بهترین روش های درمانی در زمینه درمان برخی بیماری های خاص مانند اختلالات در مفاصل مانند آرتروز است.

 


در این باره بیشتر بخوانید: طب سوزنی برای درمان زانو درد چه تاثیری دارد؟


 

گردآوری و تدوین حسن جوانبخت

هرگونه استفاده با درج نام دکتر سلام مجاز است