diabet-hameleghi

کاهش اندازه یک پروتئین  که به عنوان  گلوبولین پیوست به هورمون جنسی یا SHBGشناخته می شود  با زیاد کردن 5 برابری ریسک ابتلا به دیابت حاملگی ارتباط دارد.

دیابت بارداری نوعی از دیابت است که در دوره ی حاملگی در برخی از زنان بروز می کند  و معمولاً بعد از وضع حمل ناپدید می شود. این شکل از دیابت بیشتر در زنانی با نمایه ی  توده ی بدنی بالا شایع است، بالا بودن قندخون در بارداری نتیجه ی دیابت بارداری است و می تواند  تأثیرات  منفی بر سلامت جنین داشته و خطر متولد شدن نوزادی با وزن بالا (4.5کیلوگرم یا بیشتر) را افزایش می دهد. در حالیکه  همه ی زنان  باردار برای دیابت  بارداری در حین این دوره غربالگری می شوند اما همچنان آزمایش قابل اعتمادی قبل از بارداری برای پیش بینی خطر ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

محققین مرکز Kaiser Permanenteبه بررسی  256 زن مبتلا به دیابت بارداری و بیش از 500 زن که به دیابت بارداری مبتلا نبودند (گروه کنترل) پرداختند.

دراین تحقیق نمایه ی توده ی بدنی ومقدار SHBGدر این زنان اندازه گیری گردید و در گردآوری این اطلاعات، عواملی از قبیل  نژاد، مصرف الکل و سابقه ی خانوادگی  دیابت در نظر گرفته شد. نتایج بدست آمده نشان می دهد احتمال خطر ابتلا به دیابت بارداری در زنانی که مقدار SHBGدر آنها کمتر از میانه ی مقدار متوسط  آن بود و نمایه ی توده ی بدنی آنها (BMI) بیش از 25 بود، پنج برابر بیش از زنانی است که  BMIآنها طبیعی  و مقدار  SHBGمساوی یا بالاتر از مقدار میانه ی این پروتئین است.

 محققان می گویند: اندازه گیری SHBGراهی برای پیش بینی مادران درمعرض خطر دیابت بارداری است.

منبع-http://diabetestma.org