امروزه همه دانش آموزان با جعبه لایتنر آشنایی دارند و به نحوی از آن استفاده می کنند. چه فیزیکی و چه نرم افزاری. با ابزار یادگیری که دارای پنج خانه می باشد، می توانید اطلاعات موجود در حافظه ی کوتاه مدت خود را به حافظه بلند مدت انتقال دهید. با دکتر سلام همراه باشید.

روش لایتنر که توسط سباستین لایتنر در سال 1970 اختراع شد، بر اساس منحنی فراموشی ذهن انسان طراحی شده و عملکرد آن بدین صورت است که در بازهای زمانی مشخص، تکرارهای را برنامه ریزی می نماید تا در نهایت مطالب را به حافظه بلندمدت منتقل نماید.

این روش را می توانید برای یادگیری لغات زبان انگلیسی و فارسی و یا هر فرمول یا مطالب درسی فراری که می خواهید به خاطر بسپارید به کار گیرید. هر موضوع یادگرفتنی را روی یک برگ کاغذ (فیش) بنویسید. دقت کنید که روی هر فیش تنها یک موضوع یادگرفتنی نوشته شود. یعنی لغت را در یک روی کاغذ و جواب آن را در روی دیگر برگه می نویسید.

فلش‌ كارت لایتنر چیست؟

فلش‌كارت، يك برگ كاغذ كوچك است كه در سيستم لايتنر جهت يادگيري واژگان، دروس تحصيلي و تخصصي، زبان خارجي، متون مذهبي و ادبي، شعر، زمان‌بندي تمرينات هنري، و حتي حفظ كردن دفترچه‌ي تلفن مورد استفاده قرار مي‌گيرد. عموماً هر كارت شامل يك سؤال كوتاه و مشخص در روي آن و يك پاسخ كوتاه و مشخص در پشت آن مي‌گردد.

روش کار جعبه لایتنر

کار با جعبه لایتنر در روز اول

با آماده کردن تعداد کارت نمایش که یک طرف آن سوال و طرف دیگر پاسخ است آغاز می گردد، کارت ها پس از مرور دقیق در خانه یک قرار خواهند گرفت.

کار با جعبه لایتنر در روز دوم

ابتدا کارت های نمایش خانه یک، مجدد مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت. چناچه پاسخ سوالات به درستی داده شود، کارت های نمایش به خانه دو منتقل می گردند، در غیر اینصورت در خانه یک باقی خواهند ماند. همچنین می توان مجدد کارت های جدیدی تهیه نمود و پس از مرور دقیق، آنها را در در خانه یک قرار داد.

کار با جعبه لایتنر در روز سوم

در این روز نیز همانند روز دوم با ارزیابی کارت های نمایش خانه دو آغاز می شود، که در صورت صحیح بودن پاسخ به خانه دو منتقل خواهند شد و در غیر اینصورت در خانه یک باقی خواهند ماند. (برای جلوگیری از تداخل کارت های روز دوم و اول، میان آنها یک کارت بزرگ قرار داده شود ) از آنجایی که ظرفیت خانه دو برای دو دسته کارت نمایش می باشد؛ در نتیجه محتوای خانه دو تا تکمیل نشدن، بدون ارزیابی باقی خواهد ماند.

کار با جعبه لایتنر در روز چهارم

با توجه به اینکه ظرفیت خانه دو تکمیل شده است؛ شروع کار با ارزیابی کارت های نمایش این خانه است؛ البته فقط کارت های نمایش روز اول که در دسته ای جداگانه قرار داده شده اند. پس از ارزیابی، چنانچه پاسخ سوال به درستی داده شود؛ کارت نمایش به خانه سه منتقل می شود؛ در غیر اینصورت به خانه ابتدایی (خانه یک) باز خواهند گشت. در ادامه، نیز همانند روز سوم، کارت های نمایش خانه یک ارزیابی شده و در صورت صحیح بودن پاسخ به خانه دو منتقل خواهند شد؛ در غیر اینصورت در خانه یک باقی خواهند ماند. ( در شروع هر روز نیز می توان تعدادی کارت نمایش جدید تهیه نمود و پس از مرور آنها را در خانه یک قرار داد. )

در ادامه مراحل نیز همانند چهار روز ابتدای عمل می شود. در اینجا سوالی که پیش می آید این است که وقتی سوالی را بلد نبودیم، فلش کارت به کجا بر می گردد. در این صورت شما باید فلش کارت را به خانه ی اول برگردانید (خط قرمز در شکل)

 هرچه در گروه‌ها (خانه‌ها) به جلو مي‌رويد، فواصل زماني مرور كارت‌ها بيش‌تر مي‌شود. اين موضوع بسيار ساده اتفاق مي‌افتد: كارت‌هاي خانه‌ي اول هر روز مرور مي‌شود؛ كارت‌هاي خانه‌ي دوم هر دو روز، كارت‌هاي خانه‌ي سوم هر چهار روز، كارت‌هاي خانه‌ي چهارم هر هشت روز، و كارت‌هاي خانه‌ي پنجم هر 16 روز يك‌بار مرور مي‌شود.

جعبه لایتنر نرم افزاری

علاوه بر جعبه لایتنر فیزیکی، نرم افزارهای مشابهی هم وجود دارند که دقیقا از همان اصول پیروی می کنند، ضمن اینکه از بعضی جهات مزیتهایی هم دارند، از جمله:

  • خطر بیرون ریختن کارتها و جابجا و قاطی شدن آنها وجود ندارد.
  • ذهن خود را درگیر محاسبات و جابجایی کارتها نمی کنید و خود نرم افزار همه کارها را برای شما انجام می دهد.
  • همه چیز در رایانه شما ذخیره می شود و هیچ فضای فیزیکی اشغال نمی شود.
  • هیچ محدودیتی در تعداد لغات وجود ندارد و حتی می توان لغات و موضوعات را طبقه بندی کرد.
  • امکان افزودن صدا و تصویر به هر لغت جهت فراگیری بهتر لغت و تلفظ وجود دارد.
  • همزمان چند نفر می توانند از آن استفاده کنند.

در «نرم‌افزار لايتنر» علاوه بر آن‌كه جعبه و كارت‌ها، مجازي بوده و فضاي فيزيكي اشغال نمي‌كنند، تمامي مراحل توضيح‌داده شده به صورت خودكار توسط نرم‌افزار مديريت و زمان‌بندي مي‌گردد. ضمن اين‌كه امكان افزايش خانه‌‌هاي جدول تا 10 خانه فراهم آمده است.

لایتنر 504 اندروید:

این ابزار که جزء ابزارهای نرم افزاری است که برای مطالعه و مرور کتاب 504 واژه انگلیسی در گوشی های همراه با سیستم عامل اندروید به کار گرفته می شود. تمام فلش کارت ها برای شما، آماده شده است و شما می توانید براحتی روزانه تعداد مشخصی از لغات را مرور کنید.

 

کاستی های جعبه لایتنر:

1- در صورت رفتن به مسافرت یا به هر دلیل دیگری، اگر نتوانید کارت های خود را مرور کنید، پس از بازگشت به مرور، با انبوهی از کارت ها مواجه خواهید شد.

2- نمیتوان دسته بندی برای آن مشخص کرد. مثلا اگر بخواهید چند درس را مطالعه کنید، باید چند جعبه لایتنر داشته باشید. در غیر اینصورت نمیتوانید مطالب را تفکیک کنید.

3- از هر جعبه لایتنر فقط یک نفر می تواند استفاده کند و نمیتوانید فلش کارت های خود را به دیگران اشتراک بگذارید.

4- در ایام امتحانات و در مواقع ضروری که نیاز دارید مروری بر کل فلش کارت ها نمیتوانید آنها را در بیاورید. چون وضعیت کنونی مرور شما بهم می خورد.

قابل ذکر است که این کاستی ها، از قوت جعبه لایتنر نمی کاهد و همچنان جزء ابزار مطالعه ی پرطرفدار است.

امتیاز بارز جعبه لایتنر:

تمركز شما بر روي كارت‌هاي مشكل‌تري خواهد بود كه در خانه‌هاي اول قرار دارند، چرا كه با فاصله‌ي زماني كوتاه‌تري مرور مي‌شوند. در عوض مطالبي كه بهتر آموخته شده‌اند و بنابراين به تدريج در خانه‌هاي بعدي قرار گرفته‌اند ديرتر مرور خواهند شد. بدين ترتيب زمان صرف شده براي يادگيري، بهينه خواهد شد.

 

تفاوت جی 5 با جعبه لایتنر:

  • تعداد جی برگ های وارد شده به جعبه

در جی 5: روزانه 50 برگ

در لایتنر: محدودیتی نداریم

  • ضخامت جی برگ ها

در جی 5: حد معین دارد

در لایتنر: محدودیتی نداریم

  •  مدت زمان خارج شدن جی برگ

در جی 5: پس از 3 ماه

در لایتنر: پس از 1 ماهگرد آوری و تدوین: فرزانه پاشایی

هرگونه استفاده با درج نام دکتر سلام و با لینک دهی مستقیم مجاز می باشد.