یکی از مسائلی که باعث ناراحتی بیشتر خانم ها می شود این است که مردان قبل از خواب، تمایلی به صحبت کردن با آنها ندارند و دوست دارند بعد از گفتن شب بخیر، در سکوتی عمیق فرو رفته و بخوابند. واقعا دلیل این رفتار چیست؟ چرا مردان دوست ندارند به حرف های خانمشان، قبل از خواب گوش دهند؟

خیلی از زنان عادت دارند شب هنگام قبل از خوابیدن و در رختخواب مشکلات خود را با همسرشان مطرح کنند ولی اغلب مردان در این مواقع موضع دفاعی گرفته و عصبانی می‌شوند، آنان از صحبت کردن در رختخواب آن هم در مورد مسایل جدی متنفرند و این کار آنان را کلافه می‌کند.

چرا مردان صحبت کردن در رختخواب را دوست ندارند؟

1- مردان برای صحبت در مورد مسایل عاطفی نیاز به تمرکز دارند

مردان اغلب قبل از خواب، هنگامی که خسته هستند احساس می‌کنند به مانند همیشه آن طور که باید و شاید بر اوضاع تسلط ندارند و در این گونه مواقع به منظور شروع صحبت‌های مهم احساس امنیت کافی نمی‌کنند. مردان به طرزی غریزی گفتگو و مکالمه‌ای حساس بر سر موضوعی حساس با همسرشان را به مثابه نبرد قدرت می‌بینند. هنگامی که موضوع صحبت مسایل احساسی عاطفی است، مردان خودشان را در موضع پایین‌تر می‌بینند، زیرا اغلب در شناسایی و ابراز احساساتشان مهارتی اندک دارند. به همین دلیل است که همسرتان سعی می‌کند صحبت درباره موضوعات احساسی – عاطفی را به مواقع دیگری که احساس می‌کند توان و تسلط بیشتری دارد، موکول کند.

علاوه براین، از آنجا که مردان اغلب قبل از آنکه به صحبت درباره مسایل احساسی – عاطفی‌شان بپردازند به تمرکز حواس بیشتر احتیاج دارند، این کار را قبل از خواب یعنی موقعی که خسته و خواب آلود هستند نمی‌کنند. شاید به همین دلیل است که زنان به حکم غریزه صحبت درباره این مسایل را درست به قبل از خواب، موقعی که مردان خسته هستند و مقاومتشان کمتر است و ذهنشان چندان شفاف و روشن نیست موکول می‌کنند.

2- مردان می‌ترسد خواب از سرشان بپرد

مردان می‌ترسند صحبت به درازا بکشد و خواب از سرشان بپرد. وقتی شب‌ها با همسرتان صحبت می‌کنید و مسایل و موضوعاتی جدی را پیش می‌کشید، او می‌فهمد که گیر افتاده و این ترس در او فعال می‌شود: «خدا رحم کند. الان شروع می‌کند و حالا حالا هم دست بر نمی‌دارد. تمام شب مرا بیدار نگه می‌دارد. خواب را به من حرام می‌کند و صبح خسته و بی‌رمق خواهم بود. سرکار خمیازه خواهم کشید، شاید اشتباهات احمقانه‌ای هم در محل کارم از من سر خواهد زد. رئیسم مرا اخرج می‌کند و بدبخت و بیچاره خواهم شد. باید از زیرش در بروم!»

مردان همیشه احتیاج دارند درباره مسایل فکر کنند و به اصطلاح صحبت‌های همسرشان را هضم کنند تا به جواب رسند. کمی صبر و وقت شناسی در این گونه مواقع بسیار موثر است. چنانچه در این گونه مواقع زنان همسرشان را نگران نکنند و او را تحت فشار قرار ندهند که درجا به آنها پاسخ دهد، اغب احساس امنیت بیشتری خواهند کرد و مقاومتشان در مقابل صحبت کردن به مراتب کاهش خواهد یافت.

توصیه به زنان

موضوع صحبت کردن در رختخواب را با همسرتان در میان بگذارید و در مورد صحبت‌های شبانه به توافق برسید. شاید از شما بخواهد که این قبیل مسایل را کمی زودتر، قبل از آنکه وقت خواب برسد با او در میان بگذارید. شاید به شما بگوید که دوست دارد روزنامه بخواند یا تلویزیون تماشا کند و حتی عصرها هم دوست ندارد راجع به این قبیل مسایل صحبت کند، و شما چاره‌ای ندارید جز اینکه سازش کنید و بیاموزید برای این قبیل صحبت‌های جدی‌تر وقت جداگانه و مناسب‌تری کنار بگذارید تا گفتگو برای هر دوی شما راحت‌تر باشد.

به زنانی که همچنان اصرار به صحبت کردن قبل از خواب دارند توصیه می‌کنیم؛ به شوهرتان بگویید: «عزیزم، نیاز دارم راجع به چیزی که امروز مرا ناراحت کرده است کمی با تو صحبت کنم. چیزی ذهنم را مشغول کرده و تنها چیزی که از تو می‌خواهم این است که فقط پانزده دقیقه از وقتت را به من بدهی. می‌دانم خسته‌ای اما اگر قبل از خواب حرفی را که روی دلم سنگینی می‌کند را به تو بزنم احساس بهتری خواهم داشت. نظرت چیست؟

می‌توانی یک ربع با من صحبت کنی یا دوست داری قرار قبلی بگذاریم و فردا درباره‌اش صحبت کنیم؟» حال همسر شما دو گزینه پیش رو دارد و از اینکه حق انتخاب دارد بسیار خوشش می‌آید. یا می‌تواند پانزده دقیقه از وقتش را به شما داده تا بتوانید با او درددل کنید و به شما علاقه‌اش را نشان دهد، یا خیلی خسته است و آمادگی صحبت کردن در رختخواب را ندارد و از شما خواهش می‌کند که صحبت را به فردا موکول کنید.

با در میان گذاشتن این مسایل با همسرتان خواهید توانست از بسیاری از مشکلات زناشویی و مشاجره‌ها ودعواهای زن و شوهری و بحث‌های لفظی ناخوشایند شبانه جلوگیری کنید.

مجله اینترنتی ستاره