امروزه ماینوکسیدیل به عنوان یک فرآورده دارویی پر مصرف شناخته می شود که از کاربرد های فراوانی در زمینه طب و زیبایی برخوردار است. پزشکان ماینوکسیدیل را به دلایل مختلفی برای بیماران تجویز می کنند که از جمله موارد آن می توان به دارویی برای کنترل فشار خون و همچنین محرکی برای تقویت رشد مو و جلوگیری از ریزش مو اشاره کرد. اما مصرف این محصول در برخی موارد با مشکلاتی از جمله بروز حساسیت در فرد مبتلا همراه است… در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

اگرچه مکانیسم دقیق اثر ماینوکسیدیل در تحریک رشد موها نامعلوم است، ولی ظاهراً این دارو از طریق طولانی کردن دوره رشد مو (افزایش مدت زمان آناژن) عمل می کند. تحت اثر این دارو کیفیت موهای ظریف (مینیاتوریزه) سر شامل قطر و اندازه آنها بهبود پیدا نموده، لذا به طور کلی وضعیت موهای نازک و کم پشت فرد بهتر می شوند. شایان ذکر است ماینوکسیدیل دارای هیچ گونه اثری بر مناطقی از سر که اصلاً مو ندارند، نمی باشد.

قبل از شروع مصرف ماینوکسیدیل باید به این نکته توجه کنید که ممکن است 9 تا 12 ماه طول بکشد تا شما اثرات مفید آن را بر موهایتان ملاحظه نمایید و در ضمن برای حفظ اثر این دارو، مصرف آن باید استمرار داشته باشد درغیر این صورت موهای درآمده در مدت 2 تا 3 ماه مجدداً دچار ریزش شده و از دست خواهند رفت. حتی اگر فرد برای سالها از این دارو استفاده کرده باشد. همان طور که گفته شد محلول موضعی ماینوکسیدیل در بهترین شرایط و با حداکثر کارایی فقط موجب تأخیر و یا کاهش سرعت ریزش موها می گردد.

بروز حساسیت و سایر عوارض مصرف ماینوکسیدیل

یکی از مشکلات استعمال محلول موضعی ماینوکسیدیل بروز تحریک و خارش پوست سر (درماتیت تماسی) است که درصورت استفاده از فرم «کامپاند» دارو بیشتر دیده می شود. (فرم کامپاند ماینوکسیدیل دارای مختصری «تره تینوین» است که باعث افزایش جذب پوستی دارو و تأثیر بیشتر آن می گردد، ولی در همین راستا عوارض جانبی آن را هم بیشتر می کند. اگرچه غلظت 5 درصد ماینوکسیدیل مؤثرتر است ولی چون نسبت به غلظت 2 درصد دارای «پروپیلن گلیکول» بیشتری است، لذا چسبناک تر بوده و این موضوع استفاده از آن را برای خانم ها در طول روز مشکل می کند و بهتر است که برای وعده صبح از غلظت 2 درصد و برای وعده شب از غلظت 5 درصد مصرف شود.

عوارض جانبی ماینوکسیدیل در خانمها مختصری با آقایان متفاوت هستند. شیوع تحریک و خارش پوست (درماتیت تماسی) ناشی از استعمال ماینوکسیدیل در خانمها بیشتر از آقایان است. میزان بروز موهای زائد صورت نیز در خانمها بالاتر از آقایان است، البته این موها با قطع دارو به مرور زمان برطرف می شوند، ولی وجود آنها یک مسأله واقعاً ناراحت کننده برای شخص است. در صورتی که در هنگام مصرف دارو مواظب باشیم که قطرات دارو روی شقیقه ها و پیشانی نریزند، این مشکل کمتر اتفاق می افتد، ولی از بروز آن به طور کامل ممانعت نمی کند. بنابراین باید به نحوه مصرف ماینوکسیدیل دقت کرد.
یکی دیگر از عوارض جانبی این محلول، سرگیجه و کاهش فشارخون است که در برخی خانمها اتفاق می افتد.

همچنین مصرف ماینوکسیدیل برای برخی آقایان نیز که مو های صورتشان هم کم پشت است توصیه می شود. این محصول به دلیل فورمولاسیون ویژه ای که دارد می تواند سبب تحریک رشد مو و زخیم تر شدن مو ها در محلی که محلول مالیده می شود باشد. به همین سبب با استفاده از این محصول می تواند سبب تقویت رشد مو های صورت آقایان شود.

 

همچنین می توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

پوسته ریزی :اگر بیماری قبل از مصرف ماینوکسیدیل پوسته‌ریزی و قرمزی کف سر(سبورئیک درماتیت) داشته باشد باید درمان شود.درغیراینصورت با مصرف ماینوکسیدیل خارش تشدید میشود.
خارش سر: برخی ازبیماران بدنبال مصرف ماینوکسیدیل دچارخارش سر میشوند.معمولاً این افراد به ماده پروپیلن گلیکول که درون محلول ماینوکسیدیل وجوددارد آلرژی دارند.بهتراست این بیماران ازفراورده های ماینوکسیدیل بدون پروپیلن گلیکول ماینوکسیدیل مثل “فوم روگین” استفاده نمایند.البته گاهی تغییر نوع ماینوکسیدیل یا در صد آن باعث بهبود خارش میشود.
پرموئی صورت: بدنبال مصرف ماینوکسیدیل درخانمها مشکل ساز است.معمولا این عارضه دائمی نیست با قطع ماینوکسیدیل برطرف میشود.این عارضه با غلظتهای بالاتر و همچنین درکسانی که از قبل صورت پرمو دارند شایعتر است.
تشدید ریزش مو: بدنبال مصرف ماینوکسیدیل معمولا دوتا هشت هفته پس از مصرف ایجاد میشود و با ادامه مصرف ماینوکسیدیل خودبخودخوب میشود.

 

درمان حساسیت به ماینوکسیدیل

در برخی از افراد استفاده از ماینوکسیدیل باعث ایجاد حساسیت در فرد می شود. علل ایجاد حساسیت در اثر مصرف محلول ماینوکسیدیل متفاوت است. این محصول از دو نوع غلظت 5% و 2%  تولید می شود که در صورت بروز حساسیت به غلظت 5% می توان از غلظت 2% استفاده کرد. همچنین می توان محصولات سایر برند ها را نیز مورد استفاده قرار داد.

 

 


در این باره بیشتر بخوانید: داروی لوسیون ماینوکسیدیل ( MINOXIDIL )


تدوین و گردآوری: حسن جوانبخت

هرگونه استفاده با درج نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است