برنزه کردن پوست

در بخش اول آموزش برنزه کردن پوست، با روش های برنزه کردن با استفاده از کرم ها و لوسیون ها، آشنا شدید. انواع اسپری، ژل و پودرهای برونزه کننده را مورد بررسی قرار دادیم و در مورد برنزه کننده های چسبناک اطلاعات مفیدی را ارائه کردیم. با دکتر سلام همراه ما باشید.

2- محصولات جذبی برنزه کننده

تمامی این محصولات حاوی “دی هیدروکسی استون” هستند، یک نوع شکر که بسیار سالم است. این ماده با پروتئین موجود در اپیدرم یا خارجی ترین لایه پوست، فعل و انفعالات داخلی انجام داده و باعث تولید یک رنگ پوست قهوه ای مایل به زرد خواهد شد.

معمولا سه تا هفت روز پس از مصرف این محصولات ، آنها روی پوست محو خواهند شد. سرعت عمل این محصولات ، میتواند باعث شود که کمی بعد از دو یا سه ساعت ، یک رنگ برنزه روشن داشته باشید.

برنزه کردن پوست

روش آماده سازی محصولات جذبی برنزه کننده

آماده سازی قبل از مصرف، کلید نتیجه خوب آن است. یک روز قبل از استفاده از این محصول، نقاطی از بدن را که میخواهید برنزه کنید، اپیلاسیون کرده یا موهای آن قسمت را بتراشید. درست قبل از مصرف، دوش گرفته و محل مورد نظر را لایه برداری کنید؛ این کار باعث نفوذ محصول بطور مساوی روی پوست میشود.

درمورد لایه برداری کردن ، یک توجه بسیار ویژه وجود دارد و آن این است که برای لایه برداری، پوست قسمت هایی مثل آرنج، پاها و دستها باید کاملا خشک باشد. چون این قسمت ها، وقتی شما خودتان از محصولات فوق استفاده می کنید، به آسانی دچار مرگ سلول خواهد شد. بعد از دوش گرفتن و لایه بردار یا شناسان ، پیشنهاد می دهند که  ازهرنوع مرطوب کننده، لوسیون یا دئودورانت، دوری کنید؛ چون باعث عدم جذب محصولات برنزه کننده خواهد شد.

یک استثناء : مقدار بسیار کمی از مرطوب کننده را میتوانید به قسمت های خیلی خشک مثل دستها یا پاها، برای جلوگیری از برنزه شدن زیاد این قسمتها ، به روی آنها بزنید.

چگونه باید  از محصولات جذبی برنزه کننده  استفاده کرد؟

همیشه قبل از استفاده از محصولات برنزه کننده پوست، مقدار کمی از آن را برای یک آزمایش فوری و  قبل از مالیدن آن به تمام سطح بدن ، دریک نقطه کوچک از پوست بمالید. هرگاه برای استفاده ازآن آماده شدید، موهای خود را کاملا بسته و یا یک کلاه مخصوص دوش برروی موهای خود بکشید. یک جفت دستکش یکبار مصرف برداشته و به دست کنید (برای جلوگیری از لک شدن پوست دست در هنگام استفاده از محصول).

محصول جذبی خود را خوب به هم بزنید و آن را به روی پاها، بازوها و نیم تنه خود به صورت دورانی بمالید. این حرکات دایره ای شکل، کمک می کند تا هیچ رگه ای از محصول بر روی پوست باقی نماند. ماساژ بدهید و حرکات دایره ای شکل را مرتبا تکرار کنید. آن را بطور مساوی بر روی پوست خود پخش کنید تا مایع محصول کاملا جذب شده و یک درخشش طبیعی به پوست شما بدهد. بعد از در آوردن دستکش، مقداری از محصول را به روی پشت دست زده و آنها را به هم بمالید (مراقب باشید به کف دستتان مالیده نشود) . به یاد داشته باشید که مقدار کمی از آن را به مچ پا بزنید و با دورحوله ، اضافه محصول را به آرامی پاک کنید.

برنزه کردن پوست

مراقبت بعد از مصرف برنزه کننده جذبی

اگر چنانچه قبل از مصرف ، دوش گرفته و لایه برداری کرده اید ولی هنوز بعضی قسمت ها خیلی تیره تر بنظر می آیند (مناطقی مثل دستها، مچ پا و یا مچ دست؛ حتی مناطقی که اصلا محصول به آن مالیده نشده است) میتوانید این مناطق را به وسیله آب اکسیژنه، جوش شیرین و یا خمیردندان های سفید کننده، کمی روشن تر کنید.

همچنین به یاد داشته باشید ، بعد از مصرف این محصولات جذبی، ضدآفتاب فراموش نشود؛ ضد آفتاب شما باید حداقل دارای اس پی اف 30 باشد. متخصصین پوست هشدار می دهند که : ” بسیاری از مردم به اشتباه فکر میکنند که پوستهای برنزه شده و قهوه ای، در برابر آفتاب سوختگی و آسیب های نور خورشید، کمتر آسیب می بینند” . این محصولات پیشگیری کننده نیست ؛ محافظت کننده نیست، بلکه تنها مطابق خواسته شما ، رنگ پوست شما را تغییر داده است. دکتر دایان برسون، دستیار پروفسور و متخصص پوست دانشگاه کورنل میگوید “دراین قسمت نباید عقیده ای از امنیت کاذب وجود داشته باشد” .

برگردان: سیما آزاد فلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هرگونه استفاده با درج نام دکتر سلام و با لینک دهی مستقیم مجاز می باشد.


√بخش اول این مقاله را دنبال کنید:  آموزش برنزه کردن پوست بدون آفتاب و دستگاه (1)

√ شیوه های مناسب برای برنزه کردن های عمیق

√ آمپول برنزه کننده و تغییر خال های گوشتی


برنزه کردن پوست