افرادی که دارای پوست چرب هستند، بیشتر صورتشان جوش می زند. همچنین به دلیل اینکه پوستشان چرب است، تمایلی به زدن ضدآفتاب ندارند. زیرا احساس می کنند با زدن ضدآفتاب، پوستشان بیش از حدچرب می شود. بهتر است این افراد از ضدآفتاب های مناسبی استفاده کنند که با پوستشان سازگار باشد.

 افرادی که پوست چرب دارند اغلب ترجیح می دهند برای جلوگیری از آفتاب سوختگی از کلاه استفاده بکنند و اینگونه پوست صورتشان را محافظت کنند. اما لازم است این نکته را در نظر داشته باشد که استفاده از ضد آفتاب فقط برای جلوگیری از آفتاب سوختگی نیست.

ضدآفتاب ابتدایی ترین و بهترین ضد چروک است چراکه از پوست در برابر رادیکال های آزاد و سایر اشعه های مضر آفتاب محافظت می کند و بهترین راه جلوگیری از پیری زودرس و حفظ شادابی پوست است.

دکتر انصارین متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره عوارض عدم استفاده از ضدآفتاب ها گفته است: « این امر می تواند منجر به خشکی و چروک پوست، ایجاد کک و مک و یا حداقل افزایش لک‌های صورت شود. همچنین در افرادی که زیاد در معرض آفتاب هستند مانند کارگران، چوپانان، کشاورزان و ملوانان ممکن است صدمات ناشی از قرار گرفتن در نور مستقیم آفتاب منجر به ایجاد سرطان پوست شود.»

ضد آفتاب برای پوست چرب

کرم های ضدآفتاب گزینه چندان مناسبی برای پوست چرب به حساب نمی آیند، همان طور که می دانید،  ضدآفتاب هایی هستند که معمولا مرطوب کننده بوده و حاوی محتوای چربی بالایی برای پوست چرب هستند و برای پوست چرب سنگین خواهند بود.

در سالیان اخیر ضد آفتاب فاقد چربی یا ضد آفتاب Oil Free به بازار آمده اند که اگرچه کاملا فاقد چربی نیستند ولی به علت چربی بسیار پایین گزینه بسیار مناسبی برای پوست چرب محسوب می شوند. همچنین فلوئید ضد آفتاب نیز گزینه بسیار خوبی برای افرادی که پوست چرب و یا مختلطی دارند به حساب می آیند.

افرادی که دارای پوست‌های چرب یا خشک هستند باید از کرم‌های ضد آفتاب مناسب این پوست‌ها استفاده کنند و افرادی که دارای پوست مخلوط چرب و خشک هستند ابتدا مقدار کمی از کرم مرطوب کننده را در قسمت خشک پوست خود استفاده کرده و سپس، از کرم ضد آفتاب مخصوص پوست‌های چرب موسوم به OIL FREE (بدون چربی) استفاده کنند.»

توصیه برای پوست های چرب

اگر پوست صورت شما چرب است، هنگام انتخاب ضدآفتاب این نکات را رعایت کنید:

از استفاده از ضد آفتاب های حاوی اسید های چرب و یا روغن های گیاهی اجتناب کنید.

ضد آفتاب شما حتما SPF  ۳۰ به بالا داشته باشد. اگر پوست تان خیلی مستعد جوش است از ضد آفتاب ها با SPF 30 استفاده کنید اما فراموش نکنید آن را مکررا تجدید کنید.

به اینکه ضد آفتاب شما حاوی آنتی اکسیدان باشد حتما توجه کنید.

در ادامه به معرفی تعدادی از این ضدآفتاب ها می پردازیم:

ضد آفتاب فاقد چربی +++ spf 30/PA مورد Murad

حتما با برند Murad که مورَد یا دکتر مورد نیز نامیده می شود آشنایی دارید. در محصولات ضدآفتاب و برنزاژ دکتر مورد، علاوه بر فیلترهای منحصر به فرد ضد UV از تکنولوژی Skin Repair System  جهت ترمیم و حفاظت از ساختمان پوست استفاده شده، همچنین حاوی آنتی اکسیدان های موجود در میوه انار می باشد. عصاره انار میزان محافظت پوست در برابر UV را به میزان ۳۰% افزایش می دهد ( MuraSol Technology  ). فرمولاسیون کلیه محصولات بر پایه دانش سلولارواتر می باشد.

 

ضدآفتاب فاقد چربی Murad  حاوی فاکتور محافظت در برابر اشعه UVB یا SPF معادل ۳۰ می باشد که مناسب است و نیز شما را در برابر اشعه UVA محافظت می کند. این ضد آفتاب فاقد چربی است و با حفاظت بالای پوست در برابر آفتاب شدید و رادیکال های آزاد، آرام بخش و ضد التهاب بوده و قابل استفاده حتی برای حساس ترین پوست ها می باشد ( مخصوص پوست های مختلط و چرب ).

حجم این ضدآفتاب ۵۰ میلی لیتر است و رتبه شماره ۱ لیست بهترین ضد آفتاب های پوست چرب را به خود اختصاص داده است. ۲۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب استفاده نموده و در صورت آفتاب شدید هر ۲ ساعت تکرار شود.

ضد آفتاب ۵۰ + رنگی ساسکین

ضد آفتاب رنگی ساسکین رتبه دوم را در فهرست بهترین ضد آفتاب های پوست چرب به خود اختصاص داده است. این ضد آفتاب ساسکین مناسب انواع پوست بوده و از ایجاد لکه های قهوه ای، کک و مک جلوگیری می کنند.ساختار فاقد چربی آن مناسب  پوست های چرب و مستعد جوش می باشد همچنین مرطوب کننده و ضد چروک بوده و از پوست  در برابر اشعه آفتاب محافظت می کند. این ضد آفتاب در برابرنور،تعریق و شستشو با دوام است.

امولسیون ضد آفتاب کلینانس اون با SPF 30

این ضدآفتاب که به محافظت بسیار بالا از پوست در برابر طیف وسیع اشعه UVA-UVB با داشتن فیلتر های ارگانیک و شیمیایی پایدار می پردازد، ضد آفتاب اختصاصی برای پوست چرب و مستعد آکنه دارای ساختار سبک و فاقد چربی، فاقد پیگمان های رنگی کومدون زا و دارای ترکیب انحصاری Glyceryl Laurate با عملکرد کنترل چربی ، آنتی باکتریال و ضد التهاب می باشد و انتخاب بسیار مناسبی برای افرادی است که پوست چرب دارند.

ضد آفتاب SPF 25 اکسفولیاک ( فاقد چربی ) نوروا NOREVA

این ضد آفتاب دارای عیار حفاظتی در برابر آفتاب ۲۵ بوده و  فاقد چربی یا Oil- Free می باشد و در جایگاه شماره ۵ ضد آفتاب های خوب پوست چرب می ایستد. مناسب جهت پوستهای چرب و مستعد به جوش و مقاوم در برابر تعریق و بدون رنگ است. همچنین حاوی مرطوب کننده و دارای رایحه ملایم بوده و مات کننده است و سبکی آن سبب می شود که به راحتی پوستتان این ضدآفتاب را تحمل کند.

۲۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب استفاده نموده و در صورت آفتاب شدید هر ۲ ساعت تکرار شود.

ژل ضد آفتاب SPF 50 سن سی تلیال ای سی ام ACM

این ژل ضدآفتاب فاقد چربی یا Oil-Free بوده و مقاوم در برابر تعریق و مناسب برای پوستهای چرب و مستعد به جوش و آکنه است و ضد آفتابی ایده آل برای آقایان و ورزشکارانی است که تعریق زیادی می کنند و جایگاه ششم را به خود اختصاص می دهد. ساختار بسیار سبک و محافظت بالا در برابر تاثیرات مخرب اشعه های UV و دارا بودن فیلترهای ارگانیک جهت پوست حساس و نیز خاصیت مات کنندگی این ضدآفتاب ACM آن را به محصول مناسبی تبدیل نموده است. فاکتور محافظت در برابر آفتاب این ضد آفتاب ۵۰ بوده و علاوه بر UVB از پوست در برابر امواج UVA نیز محافظت می کند. ۲۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب استفاده نموده و در صورت آفتاب شدید هر ۲ ساعت تکرار شود.

نبض ما