به خاطر دلایل سیاست مدارانه، جدا سازی معتادان به رابطه جنسی از معتادان اینترنتی قدیمی، دیرتر انجام شد. علاوه بر  ، مطالعه مطالعات انجام شده در بالا بیش از  130 مطالعه بر “معتادان اینترنتی” منتشر شده، و تمام آنها این تغییرات مغزی را، که در معتادان مواد هم دیده می شود یافتند.

خلاصه مرتبه فعلی اعتیاد در علوم مغزی:

این تحقیقات مشخص نکردند چند درصد این افراد تحت تحقیق اعتیاد به رابطه جنسی اینترنتی داشتند. به هر حال اگر در نظر نگرفتن اینکه استفاده زیاد ازرابطه جنسی اینترنی می تواند مغز را دستکاری کند غیر منطقی می باشد، در حالی که قبلا اثبات شده که چیزهایی مثل غذاهای بی ارزش، بازیهای ویدئویی، قمار و “اینترنت” این کار را می کنند.

با اینکه اینها دیر منتشر شدند اما هر یکی از تحقیقات انجام شده در مطبوعات یا اینترنت، در علوم مغزی بر روی استفاده کنندگان رابطه جنسی نشان می دهند که رابطه جنسی اینترنتی می تواند موجب تغییرات مغزی مربوط به اعتیاد شوند.

 مطالعاتی که اعتیاد به رابطه جنسی را تکذیب نمی کنند

** که چه اعتیادهای رفتاری و چه اعتیادهای شیمیایی مکانیزم های عملکرد یکسانی دارند و همان تغییرات را در مغز ایجاد می کنند. که وقتی، چه حیوانات و چه انسانها، علائم و رفتارهای یک اعتیاد را نشان می دهند، تغییرات مغزی مربوط به آن نیز وجود دارند.

** که تغییرات مغزی در رابطه با اعتیاد (چه شیمیایی چه رفتاری) توسط تجمع دلتا فاس بی راه اندازی می گردند.

** که تمامی تحقیقات مغزی انجام شده بر اعتیادهای اینترنتی از جمله استفاده از رابطه جنسی اینترنتی ، همان تغییرات مغزی را آشکار می کنند که در معتادان به مواد وجود دارد.

** که مطالعات انجام شده در مورد اعتیاد اینترنتی و استفاده از رابطه جنسی علتهای نشانه ها و تغییرات مغزی موجب شده را یافتند.

-مطالعات انجام شده در زمینه DSM-5 به نتیجه رسیدند که اختلال بیش فعالی جنسی وجود دارد. (با این حال، “بیش فعالی” یک عبارت گمراه کننده است که کشفیات تحقیقات اعتیادهای رفتاری را رد می کند).

در مورد مطالعاتی که اعتیاد به رابطه جنسی را تکذیب می کنند چطور؟

هیچ گونه مطالعه مستند علمی که اعتیاد به رابطه جنسی را تکذیب کرده باشد وجود ندارد. شاید شما عناوین و مقالاتی را که در مورد مطالعاتی که مدعی تکذیب اعتیاد رابطه جنسی هستند دیده باشید.

داستان چیست؟   Nicole Prause  با پذیرش خود مفهوم اعتیاد رابطه جنسی را رد می کند. مثلا، یک نقل قول از مقاله اخیر Martin Daubney در مورد رابطه جنسی  و اعتیاد رابطه جنسی، Nicole Prause محقق اصلی در سایکوفیزیولوژی جنسی و علوم مغزی موثر لابراتوار لس آنجلس، خود را یک دست رو کُن حرفه ای اعتیاد جنسی می نامد.  به علاوه شعار تویتر اخیر Nicole Prause نشان می دهد که او احتمالا بیطرفی لازم برای انجام یک مطالعه علمی اخیر بدون تعصب را ندارد.

ترجمه دانشمند مغزی در UCLA  حال مطالعه اینکه چرا مردم دوست دارند بدون به میان آوردن چرت و پرت های گفته شده در مورد اعتیاد به اعمال جنسی بپردازند.

در نهایت، باید در نظر گرفت که او اکنون اظهار “تخصصی” خود را بر ضد اعتیاد جنسی (با دریافت هزینه) ارائه می دهد. با این حال به نظر می رسد که او تلاش می کند خدمات خود را برای سود یابی از ادعای ضد اعتیاد به رابطه جنسی بر اساس دو مطالعه انجام شده اش به فروش برساند، با اینکه نقد هر دو مقاله نشان می دهد که آن نوشته ها در واقع از مدل اعتیاد حمایت می کنند. مقاله سوم که در اصل تحقیق محسوب نمی شود. به جای آن، مدعی است که یک بازبینی مطبوعات مربوط به اعتیاد رابطه جنسی و اثرات آن است.

نویسنده رهبر David Ley نویسنده “افسانه اعتیاد رابطه جنسی” و Nicole Prause نویسنده دوم است. این دو نویسنده نه تنها مقاله سوم را با هم نوشتند بلکه پستی را در مقاله یک در بلاگ روانشناسی امروز نوشتند. پست منتشر شده 5 ماه قبل از اینکه مقاله Prause  رسما منتشر شود، ایجاد شده بود. (پس هیچکس نمی توانست آن را رد کند).  شاید شما پست او را با عنوان جالبش “مغز شما بر رابطه جنسی- اعتیاد آور نیست” دیده باشید. او از دید مذهبی اعتیاد به رابطه جنسی و  رابطه جنسی  را رد می کند. او حدود 20 پست در سایت های ترک اعتیاد به رابطه جنسی نوشته، به آنها حمله کرده، و اعتیاد به رابطه جنسی و مشکلات ایجاد شده در اثر آن را دروغ خوانده .

اعتیاد به رابطه جنسی اینترنتی، اعتیاد به  رابطه جنسی  نمی باشد

اعتیاد به  رابطه جنسی نیازمند افراد حقیقیست، اعتیاد به رابطه جنسی تنها نیازمند یک صفحه نمایش و اینترنت است. اکثریت افرادی که رابطه جنسی اینترنتی را شروع کردند مدتها قبل از هرگونه ارتباط جنسی این کار را انجام داده اند: نوجوانانی که  تمایلات جنسی خود را با کلیک کردن، جستجو، اطفاء شهوت با نگاه، تبهای بسیار، ویدئوهای با کیفیت بالا، و شدید مدار بندی کردند، مدتها قبل از اولین بوسه خود.

بنابراین هرگونه منازعه بر سر اعتیاد رابطه جنسی باید جدا از اعتیاد رابطه جنسی  در نظر گرفته شود یا اینکه رفتارهای نرمال جنس مذکر چگونه آسیب شناسی می شوند چه زمانی رفتارهای طبیعی جنسی به یک صفحه نمایش تکامل پیدا کرد، خود ارضایی در حال کلیک با دست غالب بر صحنه ای پشت صحنه دیگر، در پی تصویری خوب برای تمام کردن؟

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد


بخش قبلی این مقاله:  اعتیاد به فیلم مستهجن نوع 4c

بخش بعدی این مقاله: آیا خود ارضایی می تواند نقشی را در اعتیاد بازی کند؟