chasbe-hejamat

حجامت  یعنی بیرون  کردن خون کثیف از بدن  در این بخش می خواهیم در باره  چسب حجامت و کاربرد آن  مطالبی را بیان کنیم . زمانی است محصولی به اسم چسب حجامت به بازار عرضه شده که ادعا دارد سمهای بدن را در طی شب از راه  کف پا جذب کرده و درد و خستگی‌ها را از بدن بیرون می‌کند. به گفته یک متخصص طب سنتی، کارکرد علمی چسب‌های حجامت که بدون مجوز وزارت بهداشت می‌باشد مورد تایید دکترها  نبوده، حجامت به این شیوه  و با این محصول  قابل اجرا نیست.

محصولات زیادی از این باب روزانه روانه بازار می شود که هیچ کدام ریشه علمی ندارند و بسیاری بیماران نیز با این سوال مواجه می شوند که این محصول قابل اعتماد و مفید است یا خیر.

وی در ادامه افزود: این محصول به هیچ وجه جنبه علمی نداشته و تمام ادعاها مبنی بر رفع درد و خستگی از طریق استفاده از این محصول صرفا تبلیغات تجاری بوده و اساس علمی و پزشکی ندارد.

دکتر مینایی در رابطه با تیره و کدر شدن پدها بعد از استفاده که به عنوان شاهد ادعای دفع سموم این پدها آورده شده گفتند: این موضوع یک دلیل ساده و آن آلودگی های پوستی کف پاست که در طی شب به پدها منتقل می شود و به هیچ وجه امکان خروج سموم به این طرق از کف پا نیست.

تحقیقات صورت گرفته در این باره تاکیدی بر این موضوع دارد که رطوبت ناشی از تعریق در شب باعث جذب آلودگی کف پا به این پدها شده و کدر شدن و آلودگی پد ارتباطی با دفع سموم ندارد.

.