برطبق تحقیقات پژوهشگران دانشگاه جاونز هاپکینز، اشتباهات پزشکی سومین علت مرگ ومیر شایع بعد از سرطان و حملات قلبی است. آنها تخمین زده اند که هر ساله بیشتر از 250 هزارمرگ دراثر این اشتباهات  رخ می دهد. شما میتوانید برای پرهیز ازآنچه دراین مورد شایع است، برخی کارهای کوچک را به عنوان کمک با تیم پزشکی خود انجام دهید.

1- اشتباهات پزشکی و داروها

اگر در میزان دارو و نوع آن اشتباه کنید، ممکن است دچار مشکلات بسیار جدی شوید. گاهی بعضی از داروسازها ( یا از روی سهو و یا از روی عمد) ممکن است داروی دیگری را به جای داروی اصلی به شما داده و بگویند که هردوی آنها موثر وسالم است و میتوانید یکی را به جای دیگری استفاده کنید. عدم آموزش ، اشتباهات انسانی و ارتباطات ضعیف میتواند هرکسی را به سمت اشتباه بکشاند. توجه داشته باشید که : ” بپرسید ولیست داروهای مصرفی خود را به روزکنید و درباره همه داروهای مصرفی خود به پزشکتان اطلاع دهید” .

2- اشتباهات پزشکی و سوء مصرف آنتی بیوتیک ها

این داروها به باکتریها حمله میکنند، درنتیجه به از بین رفتن سرماخوردگی، آنفلوآنزا ویا سایر مشکلاتی که توسط ویروسها ایجاد شده باشد، کمک میکنند. اگرچنانچه آنها را بیشتراز مقدارمورد نیاز خود مصرف کنید، ممکن است دیگر قادر به کارکردن نباشید. این کاملا درست است که پزشک شما برای یک دلیل درست و با دوز درست این دارو را برای شما تجویز کرده است، ولی نباید بیشتر از مقداری که پزشک  دستور داده است، آنها را خریداری و یا مصرف کنید.

3- اشتباهات پزشکی و بستری شدن در بیمارستان

چه طولانی باشد و چه کوتاه، بستری شدن دربیمارستان برای سرگرمی نیست ؛ ازطرف دیگر هم چنانچه دربیمارستان بستری شده اید، نباید قبل از آمادگی کامل جسمی، برای رفتن به خانه عجله داشته باشید. مطالعات نشان می دهند که افرادی که به سرعت از بیمارستان به خانه برمیگردند، بخصوص بعدازیک عمل جراحی،  بیشتر احتمال دارد تا دوباره به دلیل مشکلات مربوطه دچار عود بیماری شوند. از طرفی شما میل ندارید زیاد هم در بیمارستان بمانید،  دلیل آن هم مشخص است ؛ چرا که ممکن است باعث شود تا بامیزان بالای عفونت و دیگر مشکلات مرتبط باشد. با پزشک خود درباره بیان نشانه های خود صادق باشید. درنتیجه درمانی را که لازم دارید گرفته و سپس میتوانید به منزل برگشته و در آنجا استراحت کنید.

4- اشتباهات جراحی

ناراحت کننده ترین مثال ازاین قسمت، وقتی است که یک جراح عضوی ازبدن را به اشتباه خارج میکند؛  البته این امکان نیز وجود دارد که عمل جراحی به اشتباه برروی یک عضودیگر و یا حتی شخص دیگر انجام گیرد. وسایل اتاق عمل، حواسپرتی ، و برنامه ریزان پشت اتاق عمل میتوانند باعث بروز این اشتباه باشند. یکی از کارهایی که میتوانید انجام دهید  علامتگذاری عضو مربوطه برای عمل قبل از رفتن به سمت اتاق عمل می باشد.

5- اشتباهات پزشکی و جا گذاشتن وسایل در حین عمل در بدن افراد

این مسئله نادر است؛  اما امکان آن برای هرتیم جراحی وجود دارد که به طور مثال گاز استریل و یا سایر ابزار جراحی را در بدن بیمار جا بگذارند. این کار باعث به وجود آمدن مشکلات داخلی جدی مثل ورم چرکی (چرک و یا عفونت مایع در داخل بافت ملتهب)، انسداد ، پارگی کوچک، عفونت و یا التهاب میشود.

نشانه هایی از این مشکلات  شامل :

  • دردهای چندگانه
  • ورم
  • تب
  • حالت تهوع
  • تغییراتی در اجابت مزاج برای شخص جراحی شده

می باشد. چنانچه بعد از عمل جراحی، هرکدام ازاین نشانه ها را درخود حس کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس گرفته و با وی صحبت کنید.

6- اشتباهات پزشکی و تاخیر در درمان

دراین قسمت شما نیز ممکن است اشتباه کرده باشید؛ بطور مثال : پزشک شما دستور یک آزمایش خون و یا ادرار داده است. شما بعد از گرفتن نتیجه آزمایش  و مطالعه آن ، این نتیجه را به نزد پزشک دیگری برده و او نیز بدون اینکه از شما درباره مشکلات شما بپرسد فقط سلامت شما را تائید کرده و شما نیز با خیال راحت دیگر به دنبال درمان  نخواهید رفت. گاهی نیز تاخیر درپاسخ آزمایش باعث بروز مشکل شده و گاهی تشخیص نادرست با توجه به جواب آزمایش، ممکن است درمان شما را با تاخیر روبرو سازد. معمولا تشخیص نادرست، عدم برنامه ریزی، اشتباهات انسانی و ارتباطات نادرست با تیم پزشکی  باعث بروز این مشکل خواهد شد.

7- اشتباهات پزشکی و استراحت در بستر

درطی ده روز اول بستری شدن، بدن شما شروع به از دست دادن توده عضلانی و تراکم استخوان خود خواهدکرد. چنانچه به مدت طولانی بستری شوید، ممکن است برروی قلب، شش ها و مغز شما نیز اثر بگذارد؛ ازطرفی دچار زخم بستر نیز خواهید شد. همه این دلایل باعث میشود تا پزشک از شما بخواهد هرچه زودتر دوباره سرپا شوید. دانشمندان برروی روشهای سالمی برای حرکت افراد با هر نوع شرایطی کارمیکنند.

8- آنچه باید انجام دهید : فرض نکنید

اگر با یک پزشک درباره داروی مصرفی خود صحبت کرده اید، دلیل نمیشود که همه پزشکان درباره داروی مصرفی شما اطلاع داشته باشند. درباره داروهای مصرفی خود با تیم پزشکی خود صحبت کنید و اگر لازم شد چند بار آن را تکرار کنید. گاهی اوقات به دلیل مصرف طولانی مدت یک دارو، و کنترل نشانه های مشکل ، احساس میکنید سلامت هستید و درباره داروی مصرفی خود چیزی به پزشک تیم خود نمی گویید. میتوانید اسم همه داروهای مصرفی خود را روی برگه ای نوشته  و مطمئن شوید که همه افراد خانواده از وجود برگه، به خوبی اطلاع دارند. به دلیل ارتباطات مختلف بین مسئولان حرفه ای مراقبت های بهداشتی، ممکن است داروهای شما توسط این افراد مخلوط شده، گم شده و یا فراموش شوند. این برگه را به دفترچه خدمات درمانی خود منگنه کنید تا مطمئن شوید پزشک شما نیز آن را خواهد دید.

9- آنچه باید انجام دهید : ادامه درمان در منزل

درباره شرایط خود و درمانهای خود از پزشک مخصوص خود سوال کنید، و یک منبع قابل اعتماد آنلاین برای یادگیری بیشتر درمورد مشکل خود پیدا کنید. درک اینکه چگونه داروها و یا روشهای درمانی برروی شما اثر میگذارند مهم است. ازاینکه درباره دارو و یا روش پیشنهادی تیم مخصوص مراقبتهای بهداشتی سوال بپرسید، خجالت نکشید.

10- آنچه باید انجام دهید : صحبت کردن

اگر سوالی دارید که پاسخ آن را نمی دانید و یا درمورد چیزی نگران هستید، ازپرسیدن آن نترسید. دراین مورد حق باشماست. شما یتوانید با پرسش از تیم مراقبت های بهداشتی خود، باعث عدم اشتباه انسانی از طرف آنها شده و به بازگشت سلامتی خود کمک کنید.

11- آنچه باید انجام دهید: انتخاب یک فرد کلیدی

شما میتوانید یک متخصص حرفه ای سلامت را برای هماهنگی سلامت خود انتخاب کنید. بخصوص اگر با چند پزشک  سروکار داشته و یا حتی دربیمارستان بستری هستید؛ چرا که این کار باعث کاهش سردرگمی و اشتباهات میشود.

12- آنچه باید انجام دهید: صحبت با یک دوست

اگرقراراست به مطب پزشکی بروید، یا قرار است دربیمارستان بستری شوید، به منظور پیگیری سلامت خود از یک دوست یا عضو خانواده بخواهید شما را همراهی کند. ممکن است فکرکنید حودتان از پس همه کار برمی آیید؛ اما بدانید که شرایط  ودرمان شما بخصوص اگر قرار است تحت عمل جراحی قرار بگیرید، ممکن است تغییر کند.

13- آنچه باید انجام دهید: بیمارستان درست را انتخاب کنید

چنانچه برای یک روش بخصوص و یا آزمایشی که برنامه ریزی شده است، نیاز به بستری شدن در بیمارستان بخصوصی را دارید، زمانی را هم به گرفتن اطلاعات درمورد بیمارستان، کادرپزشکی و کادر پرستاری و مراقبتهای بعد از عمل اختصاص دهید. چنانچه حق انتخاب دارید، بیمارستانی را انتخاب کنید که درمورد شرایط  شما دارای تجربه زیادی است.

برگردان : سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینکدهی مستقیم مجاز است