بسیاری از افراد حتی با شنیدن اسم قارچ دچار دلهره و نگرانی می شوند، اما در حقیقت دسته ای از قارچ ها به نام کاندیدا وجود دارند که بی ضرر هستند و در بدن انسان زندگی می کنند؛ کاندیدا دو وظیفه ی مهم در بدن بر عهده دارد و برای بدن بسیار مهم است. کمک به دستگاه گوارش و هم چنین همکاری در جذب مواد مغذی وظیفه ی این قارچ است. اما ناگهان چه اتفاقی می افتد که این قارچ های بی خطر مشکل زا می شوند؟! مشکل زمانی ایجاد می‌شود که تعداد این قارچ‌ها در بدن به شدت افزایش می‌یابد، در نتیجه این قارچ‌ها عملکرد روده‌ها را مختل می‌کنند و وارد جریان خون می‌شوند؛ به علاوه، آنها باعث تولید سم می‌شوند و آن را در بدن ترشح می‌کنند که می‌تواند به ایجاد “‌حفره در روده‌” منجر شود.

کاندیدا چه مشکلاتی برای سلامتی ایجاد می کند؟

عفونت کاندیدا خاص و عجیب است زیرا می‌تواند باعث مشکلات فراوانی برای سلامتی شود، مشکلاتی از قبیل:

 • بوی بدن دهان
 • ذهن مه‌آلود
 • ولع مصرف قند
 • افسردگی
 • اختلال هورمونی
 • خستگی مفرط
 • کاهش میل جنسی
 • ضعف دستگاه ایمنی
 • عفونت مجاری ادراری

انجام دادن این کارها موجب به هم ریختن تنظیم کاندیدا در بدن می شود:

 • مصرف زیاد الکل
 • رژیم غذایی مملو از کربوهیدرات و قند
 • رژیم غذایی مملو از خوراکی‌های تخمیر شده مانند ترشیجات
 • مصرف آنتی‌بیوتیک‌هایی که باکتری‌های مفید را از بین می‌برند
 • سبک زندگی پراسترس
 • مصرف قرص‌های ضدبارداری

لطفا دقت کنید این فهرست جامع و کامل نیست، و بسیاری از آدم‌هایی که کارهای بالا را انجام می‌دهند لزوما دچار مشکلات مربوط به کاندیدا نمی‌شوند. با وجود این، موارد بالا جزء عوامل شناخته‌شده‌ی رشد بی‌رویه و عفونت کاندیدا هستند.

عفونت کاندیدا چه علامت هایی دارد؟

1 – ناراحتی‌های روده

دستگاه گوارش به عنوان نخستین سکونت‌گاه کاندیدا جایی است که مشکلات و ناراحتی‌های ناشی از این قارچ شروع می‌شود. آروغ مداوم، نفخ، یبوست، اسهال و تجمع گاز در روده‌ها علائم عفونت کاندیدا هستند. دلیل این مشکلات این است که تعداد این مخمرها در تعداد باکتری‌های مفید در روده بیش‌تر می‌شوند، و عفونت ایجاد می‌کنند.

2 – ذهن مه‌آلود

ذهن مه‌آلود اصطلاح عجیب و مبهمی است که به احساس مداوم خستگی، حواس‌پرتی، و دمدمی‌مزاجی اشاره می‌کند.رشد بی‌رویه و عفونت کاندیدا، یکی از عواملی است که می‌تواند باعث ایجاد علائم ذهنی از جمله عدم تمرکز، به هم ریختن هماهنگی بین اعضای بدن، حواس‌پرتی، و حافظه‌ی ضعیف شود.

3 – عفونت سینوس

به طور کلی، کاندیدا دائما باعث ایجاد مشکلاتی سینوسی از قبیل آب ریزش بینی، عطسه‌ی مداوم، ترشحات پشت بینی، و گرفتگی بینی می‌شود.

4 – خستگی مزمن

سندرم خستگی مزمن (CFS) نوعی ناهنجاری است که با احساس دائمی خستگی مفرط یا کوفتگی شناخته می‌شود و باید بیش از شش ماه ادامه داشته باشد. این اختلال معمولا باعث ایجاد علائم دیگری از جمله حواس‌پرتی، سردرد، درد مفاصل، مشکلات حافظه، و گلودرد می‌شود. عفونت‌های کاندیدا احتمال ایجاد CFS را در افراد افزایش می‌دهند.

5 – اختلال هورمونی

عفونت کاندیدا یا عفونت قارچی می‌تواند باعث ایجاد یائسگی زودرس، کاهش میل جنسی، میگرن، احتباس آب، نوسانات خلقی، افزایش وزن و آندومتریوز شود. هم‌چنین عفونت نیز یکی از علائم بسیار رایج است؛ افزایش بی‌رویه کاندیدا هم‌چنین باعث ایجاد ماده‌ا‌ی شبیه استروژن می‌شود که می‌تواند به وخیم‌تر شدن اختلال هورمونی منجر شود.

6 – عفونت‌های مکرر مجاری ادراری و واژینال

قارچ کاندیدا ممکن است دلیل اصلی ایجاد عفونت‌های دوره‌ای واژن و مجاری ادراری باشد. این قارچ می‌تواند از طریق رابطه‌ی جنسی به طرف مقابل انتقال یابد. زنان می‌توانند با انجام برخی کارها احتمال رشد کاندیدا را کاهش دهند؛ کارهایی از قبیل خودداری از پوشیدن لباس‌های زیر/ جوراب‌شلواری بسیار تنگ و اجتناب از حمام داغ در دوره‌ی عفونت قارچی.

7- عفونت پوستی و یا ناخنی

قارچ ناخن پا و بیماری پای ورزشکاران، دو عفونت قارچی هستند که می‌توانند ریشه در کاندیدا داشته باشند. ابتلای مکرر به عفونت‌ها ممکن است نشانه‌ای از عفونت کاندیدا باشد، به ویژه اگر با علائم دیگر این بیماری همراه باشد.

تشخیص کاندیدا

پزشکان به سه طریق می‌توانند کاندیدا را تشخیص دهند: آزمایش خون، آزمایش مدفوع، یا آزمایش ناتراز شدن همزیستی طبیعی دستگاه ادراری.

 • در آزمایش خون، باید پادتن‌هایجی (IgG)، اِی (IgA)، و اِم (IgM) کاندیدا بررسی شوند. افزایش سطح هر یک از این‌ها می‌تواند نشانه‌ی افزایش کاندیدا باشد.
 • آزمایش مدفوع با بررسی کاندیدا در روده و بخش تحتانی دستگاه گوارش، از سایر آزمایش‌ها دقیق‌تر است.
 • آزمایش ناتراز شدن همزیس

تغذیه درمانی عفونت قارچ کاندیدا

عفونت قارچ کاندیدا این روزها یکی از اصلی ترین علل مراجعه به پزشک بیماری های جنسی و عفونی است پس پیشگیری و مراقبت های تغذیه ای و بهداشت در این زمینه ضرورت دارد.

درمان عفونت قارچی کاندیدا با رژیم غذایی با شکر پایین

مخمرها واقعاً شکر دوست دارند و زمانی که شکر به راحتی در دسترس باشد سریع تر رشد می کنند. در واقع، سطح بالای قند در جریان خون خطر ابتلا به عفونت کاندیدا را افزایش دهد.

درمان عفونت قارچی کاندیدا با پروبیوتیک

پروبیوتیک ها باکتری زنده هستند که اغلب در غذاهای تخمیری مانند ماست با کشت فعال پیدا می شوند آنها همچنین می توانند از طریق مکمل گرفته شوند.
باکتری ها بخشی از دفاع طبیعی بدن در برابر مخمرهای کاندیدا هستند آنها برای فضا و مواد مغذی با مخمر در رقابت هستند و از بدن در برابر عفونت محافظت می کند. مصرف پروبیوتیک ممکن است به بازگرداندن جمعیت باکتری های مفید کمک نماید.

 

درمان عفونت قارچی کاندیدا  با روغن نارگیل

اسید لوریک، اسید چرب اشباع است که به طور گسترده ای برای اثرات ضد میکروبی و ضد قارچی مورد مطالعه قرار گرفته است.
روغن نارگیل تقریباً ٪ 50 اسید لوریک دارد لذا نارگیل یکی از غنی ترین منابع غذایی اسید لوریک است این اسید بندرت در سایرمواد غذایی یافت می شود.
استفاده از روغن نارگیل در یک دهان شویه ممکن است یک استراتژی مفید در برابر عفونت کاندیدا (برفک) در دهان باشد.

درمان عفونت قارچی کاندیدا با سیر

سیر یک مثال خوب دیگر از مواد غذایی سالم گیاهی با خواص ضد قارچی قوی است این تا حدودی به آلیسین، یک ماده ضد قارچ در سیر تازه خرد شده و یا آسیب دیده مرتبط است.

کورکومین

کورکومین یکی از اجزای فعال اصلی زردچوبه، ادویه محبوب هند است.کورکومین ممکن است مخمرهای کاندیدا را بکشند و یا حداقل سبب کاهش رشد آنها شود
آزمایش دیگری نشان می دهد که کورکومین ممکن است توانایی مخمرها، در سلول های دهان بیماران مبتلا به HIV را کاهش دهد.


بررسی عوامل ایجاد کننده قارچ ناخن

مواردی که انجام آن ها عفونت قارچی را تشدید می کند

توضیحات جامع در مورد عفونت های قارچی زنانه


گرد آوری و تدوین: مهدیه انیسی

هرگونه استفاده با درج نام دکتر سلام و با لینک دهی مستقیم مجاز می باشد.