شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ناخن‌‌های دست‌تان دچار آسیب شده یا رنگ سطح آن با رنگ سطح ناخن افراد دیگر متفاوت باشد. این تفاوت‌‌ها می‌‌تواند ریشه در انواع بیماری‌‌های جسمی و داخلی مختلف داشته باشد که ما اغلب از وجود آن‌ها ناآگاهیم. در این مطلب به بررسی انواع این بیماری‌‌ها که ناخن‌‌ها ردپایی از وجود آن‌ها در بدن‌مان را به ما نشان می‌‌دهند خواهیم پرداخت و راه‌‌های درمان آن‌ها را هم شناسایی خواهیم کرد.

ناخن مشابه با مو

– ناخن مثل مو نقش یک عضو خارجی روی بدن را ایفا می‌‌کند. به همین دلیل مانند مو می‌تواند تمام اتفاقاتی که به شکل مزمن در بدن ایجاد می‌شود را به ما نشان دهد. یعنی تمام بیماری‌‌ها و اختلالاتی که در درازمدت و به‌ صورت ممتد در بدن ما در حال وقوع هستند توسط ناخن قابل مشاهده‌اند. به همین دلیل می‌‌توان با اندکی دقت روی سطح ناخن‌‌ها از سلامت بدن آگاه شد و حتی به وجود برخی بیماری‌‌ها هم پی برد.

تغذیه ایفاگر نقش اصلی

– ضایعات ناخنی می‌‌توانند از علل تغذیه‌‌ای نشات بگیرند. علل تغذیه‌ای مانند کمبود ویتامین D، روی و … سبب می‌‌شوند کیفیت تولید ناخن با اشکال مواجه شده و استحکام و قوام خود را هم از دست بدهد.

در این باره بیشتر بخوانید: برای تغذیه بهتر ناخن ها چکار کنیم؟

شغل‌تان هم روی ناخن‌تان تاثیر دارد

– عوامل محیطی هم می‌‌تواند در رشد و استحکام ناخن‌‌ها موثر واقع شود، مشاغلی که ارتباط مستقیم با دست و ناخن‌‌ها دارند، معمولا روی ناخن تاثیر گذاشته و سبب آسیب‌ دیدگی آن می‌شوند. ضربه به ناخن و سیاهی زیر ناخن هم از جمله آسیب‌‌هایی است که به جدار خارجی ناخن وارد شده و ناخن را دچار صدمه می‌کند.

بیماری‌‌های ناخن را جدی بگیرید

– عواملی که برشمردیم ازجمله مواردی بودند که معمولا در اثر ضایعات بیرونی به وجود می‌آیند و البته که ناخن‌‌ها فقط در اثر این عوامل دچار برآمدگی و از فرم‌افتادگی نخواهند شد. گاهی برخی بیماری‌‌ها مانند بیماری‌‌های سیستم ایمنی بدن، امراض کبدی یا حتی بیماری‌‌های قلبی می‌‌توانند فرم‌‌های خاصی روی ناخن ایجاد کرده و سبب آسیب‌دیدگی ناخن‌ها شوند. این ضایعات که در ادامه بیشتر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد با تشخیص پزشک به‌ راحتی قابل درمان هستند و می‌‌توانند جبران شوند.

1) ناخن‌‌های رنگ‌ پریده؛ افراد کم‌خون

– اگر رنگ ناخن‌‌های شما پریده است و شبیه زمانی است که خودتان دچار رنگ‌پریدگی می‌‌شوید، آن را جدی بگیرید. این حالت دقیقا هنگامی پدید می‌‌آید که افراد دچار کم‌خونی می‌‌شوند. پس این ضایعه هم می‌‌تواند نشان از بروز کم‌خونی در بدن شما باشد. رنگ‌پریدگی ناخن علاوه بر این‌که می‌تواند علامت کم‌خونی باشد، نشان‌ دهنده بیماری‌‌هایی مانند نارسایی قلبی یا حتی اختلالات کبدی هم هست. سوءتغذیه یا مصرف خوراکی‌‌هایی که به‌ اندازه کافی خون‌ساز نیستند هم می‌‌تواند موجب بروز رنگ‌ پریدگی ناخن شوند. پس به‌ طور کلی می‌‌توان نتیجه گرفت که پدیده رنگ‌پریدگی طبیعی نیست و اتفاقا باید هر چه سریع‌تر به متخصص مراجعه و درمان شود.

در این باره بیشتر بخوانید: استرس چه تاثیری بر ناخن ها دارد؟

2) ناخن‌‌های سفید؛ بیماری‌‌های کبدی را به دنبال دارند

– ناخن‌‌ها به‌ صورت طبیعی و نرمال نباید سطح سفید داشته باشند، پس اگر شما هم جزو افرادی هستید که رویه خارجی ناخن‌تان سفید است، بدانید که این عارضه می‌‌تواند در نوع خودش خطرناک جلوه کند. سفیدی ناخن‌ها یا تیره‌رنگی حاشیه اطراف آن‌ها می‌‌تواند نشانه بیماری‌‌های کبدی باشد و حتی در موارد بسیار حاد که رنگ‌پریدگی پوست و زردی چشم‌‌ها را هم به همراه داشته باشد می‌‌تواند از بیماری‌‌هایی مانند هپاتیت و … خبر بدهد. البته این نکته قابل ذکر است که در حالت کلی نباید تنها به سفیدی ناخن بسنده کرد و باید در درازمدت عوامل محیطی را هم زیر نظر داشت. اگر ضمن در نظر گرفتن علائم محیطی متوجه تشدید نشانه‌هایی مانند سفیدی ناخن شدید حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با انجام آزمایش‌های مختلف ریشه این عارضه را پیدا کنید.

3) آبی‌‌های بی‌اکسیژن

– یکی از رنگ‌‌های دیگری که می‌‌تواند در زمینه ناخن مشاهده شود و البته ما را دچار نگرانی کند، ناخن‌‌های آبی‌رنگ است. رنگ آبی روی ناخن می‌‌تواند از بیماری‌‌ کمبود اکسیژن در خون یا عفونت‌‌های ریوی ناشی شود که البته این اختلال هم باید در درازمدت بررسی شده و حتما به پزشک متخصص رجوع شود. خوب است بدانید بیماری‌های قلبی هم می‌‌تواند سطح ناخن را متمایل به آبی کند که این بیماری هم زیرمجموعه بیماری‌‌های عدم دریافت به‌موقع اکسیژن در بدن است.

4) این زردهای عفونی

– رنگ زرد از رنگ‌‌هایی است که اغلب روی ناخن‌‌ها خودنمایی می‌‌کند و می‌‌تواند علائم مشخصی هم داشته باشد. یکی از مهم‌ترین علل ناخن‌‌های زرد رنگ عفونت قارچی است. هر چه شدت عفونت‌‌های قارچی بیشتر باشد، رنگ ناخن زردتر به نظر خواهد رسید و احتمال جدا شدن آن از بستر ناخن هم وجود خواهد داشت. البته علل دیگری هم برای زردی سطح ناخن وجود دارد و بیماری‌‌های تیروئیدی یا حتی دیابت هم می‌تواند از دلایل زردی ناخن‌ها باشد. به‌طور کلی بیشتر افرادی که دیابت شدید دارند، ناخن‌‌های‌شان زردرنگ است.

5) فصل سرد و شکستگی ناخن‌‌ها

– شاید شما هم جزو افرادی باشید که ناخن‌‌های شکننده دارند. خوب است بدانید یکی از عللی که معمولا در شکنندگی ناخن‌‌ها موثر است، خشکی سطح پوست و ناخن‌‌هاست. برخی از افراد به صورت ژنتیکی پوستی خشک دارند و سطح خارجی پوست‌شان خشک و بدون رطوبت است. یکی دیگر از عوامل شکنندگی ناخن‌‌ها مربوط به فصل است و معمولا در اثر تغییر فصل و البته آغاز فصل سرد سال، پوست افراد دچار خشکی می‌شود. شکنندگی سطح خارجی ناخن‌‌ها می‌‌تواند در اثر کمبود آب کافی در بدن و البته بیماری‌های تیروئیدی هم باشد که البته تشخیص این امر به عهده پزشک متخصص خواهد بود.

6) ناخن‌‌های‌تان را نجوید

– از جالب‌‌ ترین و البته قدیمی‌‌ترین اختلالات مشاهده شده روی جدار خارجی و لبه‌‌های ناخن‌‌ها، اختلال جویدن ناخن است. شاید برای‌تان جالب باشد بدانید این اختلال فقط مختص کودکان نیست و بارها مشاهده شده که افراد بزرگسال هم درگیر این بیماری می‌‌شوند. جویدن ناخن‌‌ها معمولا ناشی از یک عادت قدیمی است و شاید به‌ طور کلی نشان از بیماری خاصی نداشته باشد، اما گاهی اوقات هم می‌‌تواند نشانگر اختلال وسواسی یا یک اضطراب دائمی باشد. در هر صورت مراجعه به یک متخصص اعصاب و روان در این حالت می‌‌تواند مفید باشد.

7) تیرگی‌‌های خطرناک

– شاید خطرناک‌‌ترین اختلالی که می‌‌تواند روی سطح ناخن ایجاد شود و احتیاج به مراقبت بالایی هم دارد، ایجاد خطوط تیره روی سطح خارجی ناخن است که در صورت مشاهده دائمی آن باید هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کرد. این تیرگی می‌‌تواند نشان‌ دهنده سرطان‌‌های پوستی باشد که البته باز هم باید تاکید کرد مراجعه به پزشک قبل از هر گونه پیش‌ داوری ضروری است.

منبع: دکتر سلام