images (7)

باوجودی که حمام محل نظافت بدن و شست و شوی بدن است باید این نکته را درنظربگیرید که ممکن است محل رشد انواع میکروبهای بیماری زا که در محیط مرطوب رشد می کنند باشد

چه از آن دسته افرادی باشید که عاشق حمام هستند و چه به زور و اجبار به حمام می‌روید، به هر حال نه شما و نه هیچ‌کس دیگر انتظار ندارید حمام رفتن باعث آلودگی و بیماری شما شود، اما در کمال تاسف باید بگوییم این اتفاق خیلی هم دور از انتظار نیست، چون اگر بهداشت و نظافت حمام به خوبی رعایت نشود ممکن است این اتفاق بیفتد.

حمام یکی از مرطوب‏ترین نقاط خانه است و وجود رطوبت، شرایط را برای رشد میکروب‏ها و قارچ‏ها و کپک‎ها فراهم می‏کند.

 

بر اساس نتایج بررسی محققان بهداشت دانشگاه آریزونا، چاه، وان حمام و کف و دوش حمام همگی محل تجمع باکتری‏اند و می‏توانند باعث ایجاد بیماری‏ها‏ی عفونی و اسهال در ساکنان خانه شوند.

 

به علاوه، طبق یافته‏ها‏ی محققان، حتی ویروس سرماخودگی هم در این مناطق دیده شده است.

 

خلاصه اینکه لازم است حمام به طور مرتب شسته و ضدعفونی شود.

 

قبل از هر چیز باید بگوییم هنگام تمیز کردن حمام با مواد سفیدکننده و ضد جرم مثل جوهرنمک، باید درب و پنجره حمام را باز بگذارید و اگر هواکش دارد، آن را روشن کنید تا گاز موادشوینده آسیبی به شما نرساند.

 

برای تمیز کردن داخل حمام، اول از سقف شروع کنید. با تی دسته‌دار بلند سقف را تمیز کرده و بشویید. می‌توانید از بخارشوی هم استفاده کنید تا حرارت بالای بخار آب، سقف را ضدعفونی کند.

 

بعد با یک اسپری، مواد شوینده را به دیوار‌ها و کف حمام اسپری کنید و با برس و آب آن را بشویید. دقت کنید موع اسپری کردن مواد شوینده، قطرات آنها به چشم شما نپاشد. همچنین حواستان باشد موقع شستن دیوار، آب را نزدیک پریز برق نریزید، زیرا خطر برق گرفتگی وجود دارد.

 

در مرحله بعدی وان حمام را نیز با‌‌ همان مواد شوینده‌ای که دیوار‌ها را با آن شسته‌اید، تمیز کنید.

 

پرده حمام را هم بشویید و در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. در واقع تمیز کردن حمام منحصر به شست‌وشوی دیوار‌ها و کف حمام نیست، بلکه باید شیرهای آب، دستگیره‌ها، سقف و پرده حمام را هم تمیز کنید.

لیف حمام را کاملا با آب و تایت بشویید و جلوی نور آفتاب خشک کنید. لیف و کیسه را خیس نگه ندارید.

حمام باید سیستم تهویه مناسب داشته باشد. برای بیرون رفتن رطوبت از حمام، پس از استحمام، درب و پنجره حمام را باز بگذارید و سیستم تهویه را روشن کنید

 

یکی دیگر از وسایل حمام، سطل آشغال است. با توجه به اینکه این سطل در فضای بسته و مرطوب قرار دارد، به شدت در معرض آلودگی به انواع باکتری ها و قارچ ها قرار دارد. به یاد داشته باشید که هفته‌ای یک‌بار آن را بشویید و برای خشک شدن در هوای آزاد قرار دهید. در حمام از سطل آشغال دردار استفاده کنید.

پادری جلوی درب حمام را هم هر چند وقت یک‌بار بشویید تا آلودگی‌های احتمالی را از حمام به داخل اتاق ها نیاورید.

خارج کردن رطوبت از حمام

همان‌گونه که اشاره شد مهم‌ترین عامل کثیف شدن حمام رطوبت هوای موجود در این فضاست؛ بنابراین باید شرایط لازم برای خروج رطوبت وجود داشته باشد.

 

حمام باید سیستم تهویه مناسب داشته باشد. برای بیرون رفتن رطوبت از حمام، پس از استحمام، درب و پنجره حمام را باز بگذارید و سیستم تهویه را روشن کنید.

 

بعضی از خانواده‌ها در فصل سرما خروجی‌های هوا در حمام مثل هواکش و پنجره را می‌بندند تا از ورود سرما جلوگیری کنند و همین عامل باعث باقی ماندن رطوبت در حمام می‌شود. بنابراین بهتر است این منافذ خروج هوا را نبندید یا مطمئن شوید که شوفاژ حمام سالم باشد تا هم فضا را گرم کند و هم بعد از استحمام بتواند به از بین بردن رطوبت هوا کمک کند.

نگهداری وسایل در حمام

حمام، فضای مناسبی برای نگهداری بعضی وسایل نیست، چرا که علاوه بر رشد سریع‌تر باکتری‌ها و قارچ‌ها در فضای آن، رطوبت می‌تواند باعث فساد بعضی از مواد هم شود.

حوله حمام خود را هر بار بعد از استفاده در هوای آزاد و جلوی نور آفتاب قرار دهید تا خشک شود. حوله خیس را در حمام نگذارید. هر چند وقت یکبار هم آن را بشویید.

افرادی که به بیماری‌های قارچی، میکروبی و عفونی پوست مبتلا هستند، باید حوله‌های خود را جدا از حوله‌های دیگر اعضای خانواده و در محل خشک و غیرمرطوب نگهداری کنند؛ این نکته، هم به درمان آن‌ها کمک می‌کند و هم مانع انتقال بیماری این افراد به دیگر اعضای خانواده می‌شود.

 

مواد بهداشتی و آرایشی را در حمام نگه‌داری نکنید؛ رطوبت حمام می‌تواند باعث فساد این مواد شود.

تیغ‌ها را خارج از حمام نگه‌داری کنید تا هم آلوده نشوند و هم زنگ نزنند.

 

اگر از صابون جامد استفاده می‌کنید، آن را در جایی قرار دهید که مدام خیس نباشد؛ در غیر این صورت ممکن است آلودگی‌ها را به خود جذب کرده و به پوست شما انتقال دهد.

 

در صورتی که می‌خواهید مسواک را در حمام یا توالت قرار دهید، باید آن را در محفظه‌هایی ویژه‌ای که در این مکان‌ها تعبیه شده‌اند بگذارید تا میکروب نگیرد. البته دقت کنید مسواک در جایی باشد که خشک شود.

 

در صورتی که فضای دستشویی جدا از توالت باشد، می‌توان مسواک را در فضای باز قرار داد، ولی در غیر این صورت مسواک نباید در فضای باز توالت گذاشته شود.

سرکه، ماده شوینده‌ بسیار قوی‌ای است که می‌توانید دیوارها و دوش حمام را با آن تمیز کنید

 شوینده های طبیعی به جای شوینده های شیمیایی

همیشه لازم نیست برای تمیز کردن حمام و دستشویی از انواع مواد شوینده شیمیایی مانند وایتکس یا جوهر نمک استفاده کنید، زیرا این مواد خطرات زیادی دارند از جمله حساسیت‌های پوستی، سوزش چشم ها و ناراحتی های تنفسی.

برای شستن دیوارهای حمام با مواد طبیعی، سرکه و آب را به نسبت مساوی با هم مخلوط کرده و این محلول را به دیوار حمام اسپری کنید.

 

یک اسفنج بردارید، آن را خیس کنید و روی آن نمک یا جوش شیرین بپاشید. اسفنج را روی جاهایی که سرکه اسپری کرده‌اید، بکشید.

 

ریختن نمک یا جوش شیرین روی اسفنج باعث می‌شود با ایجاد اصطکاک، فرایند تمیز شدن بهتر انجام ‌شود.

 

می‌توانید آینه حمام را به همین صورت تمیز کنید و این کار مانع ایجاد بخار آب روی آینه هم می‌شود.

 

سرکه، ماده شوینده‌ بسیار قوی‌ای است که حتی می‌توانید دوش حمام را هم با آن بشویید.

 

برای شستن دوش حمام به این روش عمل کنید: نصف سرکه و نصف آب را مخلوط کرده و آن را حرارت دهید. وقتی به ‌اندازه‌ای داغ شد که حباب روی آن ظاهر شد، سر دوش را درون این محلول قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید و بعد با سیم ظرفشویی سر دوش را تمیز کنید.

 سلامت استخوان ها

 

 هنگام تمیز کردن وان حمام به جای آنکه بیرون وان ایستاده و دستان‌تان را برای تمیز کردن به داخل وان دراز کنید، بهتر است داخل وان رفته و در حالت نشسته، کف آن را تمیز کنید.

 

توجه داشته باشید که هنگام کار، نوبتی از هر دو دست خود استفاده کنید و برای آنکه لیز نخورید، همیشه از یک دست خود برای حفظ تعادل استفاده کنید.

 

موقع تمیز کردن کف حمام به جای آنکه از ناحیه کمر خم شوید، زانوهایتان را خم کنید. این قانونی کلی است که برای تمیز کردن همه جای خانه باید آن را رعایت نمایید.