عرق کردن

تعریق از طریق زیر بغل یک فرآیند طبیعی برای حفظ دمای ایده آل بدن می باشد. ولی تعریق زیر بغل یک مشکل اساسی و همگانی است که همه ماها با آن مواجه هستیم.

در این مقاله از دکتر سلام علل و راه های برطرف کردن تعریق زیربغل را آماده کرده ایم تا از شر این مشکل خلاص شوید.

بوی عرق زیر بغل برای کسانی که اطراف شخص قرار دارند بسیار ناخوشایند است. هنگامی که آب و هوا گرم یا مرطوب می باشد بدن ما دمای خود را با عرق کردن تنظیم می کند.

عرق به خودی خود بی بو است، اما یک زمینه برای پرورش باکتری ها است که به سرعت در حال تکثیر و ایجاد بوی تند و زننده هستند.

روش هایی برای جلوگیری از عرق کردن زیر بغل

اگر از میزان زیاد عرق در ناحیه زیر بغل خود ناراحت هستید و مارک های مختلف دئودورانت ها را برای غلبه بر این مشکل امتحان کرده اید، اما همچنان با آن دست و پنجه نرم می کنید باید بدانید روش های طبیعی و ساده برای جلوگیری از تعریق وجود دارد.

علت و تشخیص تعریق بیش از حد زیر بغل

بعضی از شایع ترین علل عبارتند از : برخی از بیماریها مانند کم کاری تیروئید، بلوغ، چاقی، یائسگی، فعالیت های مربوط به اعمال زور، استرس، تنش، اضطراب و همچنین عوامل ژنتیکی.

غدد عرق در درم (derm) هستند و توسط اعصاب سمپاتیک کنترل می شوند واز طریق استیل کولین که از پایانه عصبی اعصاب سمپاتیک آزاد می شود تعریق تحریک می شود.

افراد که دچار تعریق بیش از حد درزیر بغل هستند تراکم بیشتری از غدد عرق در زیر بغل ندارند وگمان می رود که علت مشکل تعریق آنان پرکاری عصب سمپاتیک باشد.

این تشخیص بعد از رد علل ثانویه تعریق بیش از حد بدست می آید که علل ثانویه شامل: آسیب نخاعی، آسیب سیستم عصبی محیطی، پرکاری تیروئید، دیابت، بدخیمی ها و…. است و شامل افزایش تعریق منطقه ای قابل رویت برای مدت ۶ماه، بدون علت واضح است که حداقل یکی از موارد زیر بغل رانیز شامل شود:

 1. تعریق دو طرفه تداخل در فعالیت های روزانه حداقل یکبار در هفته تکرار شود
 2. سن شروع کمتر از ۲۵ سال باشد
 3. سابقه فامیلی مثبت (۶۵% از بیماران سابقه فامیلی دارند )
 4. توقف عرق زیر بغل منطقه ای در هنگام خواب

جلوگیری از عرق زیر بغل

ضد عرق حاوی کلرید آلومینیوم را می توان برای جلوگیری از عرق زیر بغل بیش از حد استفاده کرد. دئودورانتها برای از بین بردن بوی نا مطبوع استفاده می شوند اما در جلوگیری از عرق زیر بغل کمکی نمی کنند. با این حال ، ضد عرق ممکن است در برخی افراد عمل کند در حالی که از عرق کردن دیگران جلوگیری نکند.

جایگزین دیگری که در وجود دارد استفاده از تالک و یا پودر زاج سفید است. این پودر بعد از دوش گرفتن باید زیر بغل پاشیده شود.

بهتر است از لباسهای سبک استفاده شود تا گرما ی بدن را دفع کند. پنبه احتمالا مواد ایده آل برای کسانی است که تجربه تعریق بیش از حد دارند. مواد مصنوعی باعث عرق کردن بیش از حد می شوند چون راه فرارحرارت بدن را محدود می کنند. بیش از همه، مصلحت در اجتناب از پوشیدن لباس های تنگی است که زیر بغل را لمس می کند.

گزینه دیگر برای جلوگیری از تعریق و ترشح بوی نا مطبوع، ترکردن زیر بغل با سرکه است.

چگونه از تعریق زیر بغل جلوگیری کنیم؟

به گزارش هلث لاین، چندین روش طبیعی و بدون نسخه برای کاهش یا از بین بردن عرق زیر بغل وجود دارد. برخی از این موارد عبارتند از:

از ضد تعریق های موضعی استفاده کنید

آیا از لکه های عرق روی پیراهن و تیشرت های خود خسته شده اید؟ سعی کنید استفاده از دئودورانت را کنار گذاشته و به ضد عرق روی آورید. دئودورانت ممکن است بوی زیر بغل را از بین ببرد، اما برای جلوگیری از تعریق کامل طراحی نشده است.

ضدعرق ها ضمن از بین بردن باکتری های ایجاد کننده بو مانع تولید عرق زیر بغل توسط غدد عرق می شود که می تواند به کاهش ناراحتی شما کمک کند. با این حال، برای برخی از افراد ضدعرق های بدون نسخه کارایی لازم را ندارند.

در صورت عدم وجود اثربخشی لازم ضدعرق های معمولی دنبال ضدعرق های قوی تر با مقدار بالاتری از آلومینیم کلرید ماده فعال (حداقل 13 درصد) باشید.در صورتی که این گزینه هم برای شما موثر واقع نشد بهتر است برای دریافت نسخه ضدعرق قوی با پزشک مشورت کنید.

استفاده درست از ضدعرق ها برای دریافت نتیجه درست ضروری است یعنی شما باید:

فقط روی پوست خشک و تمیز ضدعرق بمالید

شب هنگام بعد از حمام هنگامی که بدن خنک است از ضدعرق استفاده کنید. این کار اجازه می دهد تا ماده فعال اثر کامل خود را داشته باشد.

زیر بغل خود را اصلاح کنید زیرا موها مانع انجام کار ضدتعریق می شوند. (با این حال، بلافاصله قبل از استفاده زیر بغل را اصلاح نکنید زیرا ضدعرق می تواند پوست تازه اصلاح شده را تحریک کند.)

برای دریافت نتیجه لازم به ضدعرق ها زمان دهید زیرا احتمال می رود حداقل 4 روز برای تجربه اثر کامل ضدعرقی آن زمان نیاز باشد.

بین دوش گرفتن و لباس پوشیدن صبر کنید

بعد از دوش گرفتن چند دقیقه منتظر بمانید سپس لباس بپوشید. این امر به ویژه در صورت دوش گرفتن با آب گرم یا زندگی در مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب گزینه بسیار مهمی است. اجازه می دهد بدن قبل از پوشیدن لباس سرد و خشک شود که از تعریق زیر بغل بلافاصله بعد از حمام جلوگیری می کند.

زیر بغل خود را اصلاح کنید

اصلاح کردن زیر بغل تعریق بیش از حد را کاهش می دهد. موها رطوبت را حفظ می کنند و موهای زیر بغل نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر قبلا عرق شدید زیر بغل را تجربه کرده اید گزینه اصلاح این ناحیه برای شما ضروری است. و اگر بطور مداوم در کنار عرق با بوی بد بدن نیز درگیر هستید اصلاح می تواند به کاهش یا از بین بردن آن کمک کند.

بیشتر بخوانید:مضرات پرتو درمانی برای قلب

از مصرف مواد غذایی ایجادکننده عرق خودداری کنید

آیا می دانید رژیم غذایی بر میزان عرق کردن تاثیر می گذارد؟ و برخی از مواد غذایی می توانند باعث تولید عرق بیش از حد توسط بدن شوند. اگر بیش از حد عرق می کنید کاهش یا حذف مواد غذایی عرق آور در رژیم غذایی کمک کننده است.

مواد غذایی با فیبر کم سیستم گوارشی را مجبور به کار بیش از حد برای تجزیه مواد غذایی می کند. رژیم غذایی حاوی سدیم بالا به این معنی است که بدن تمام نمک را به شکل ادرار و عرق اضافی سم زدایی می کند و خوردن مواد غذایی حاوی چربی زیاد باعث گرم شدن قسمت داخلی بدن هنگام پردازش چربی می شود.

برخی از مواد غذایی و نوشیدنی های دیگر که می توانند باعث ایجاد عرق در زیر بغل شوند عبارتند از:

 • غذاهای فراوری شده
 • مشروب و آبجو
 • سیر و پیاز
 • غذاهای حاوی چربی بالا
 • کافئین
 • غذاهای تند و اسپایسی
 • بستنی

مصرف مواد غذایی کاهنده عرق را بیشتر مصرف کنید

برخی از مواد غذایی می توانند میزان عرق تولید شده توسط بدن را کاهش داده و غدد عرق بیش فعال را در این فرآیند آرام کنند. هنگامی که به دنبال کاهش عرق از طریق رژیم غذایی خود هستید مهم است بر مواد غذایی تمرکز کنید که از سیستم گوارش کار بیش از حد نمی کشد، همچنین مواد غذایی بخورید که سیستم عصبی را بیش از حد تحریک نمی کند و در عوض آن را آرام می کند.

برخی از مواد غذایی کاهش دهنده عرق که ممکن است بخواهید از آنها استفاده کنید عبارتند از:

 • آب
 • مواد غذایی حاوی کلسیم بالا (مانند لبنیات و پنیر)
 • بادام ها
 • موز
 • کشک
 • سبزیجات و میوه ها حاوی آب زیاد (به عنوان مثال هندوانه، انگور، طالبی، کلم بروکلی، اسفناج، گل کلم، فلفل دلمه ای، بادمجان و کلم قرمز)
 • روغن زیتون
 • جو دوسر
 • چای سبز
 • سیب زمینی های شیرین

هیدراته بمانید

نوشیدن مقدار زیادی آب و مصرف مواد غذایی حاوی آب زیاد می تواند ضمن خنک نگهداشتن بدن از تعریق زیاد زیر بغل نیز جلوگیری کند.

لباس های تنفسی و گشاد بپوشید

پوشیدن لباس های تنگ به ویژه لباس هایی که زیر بازوها قرار می گیرند باعث ایجاد لکه زیر بغل روی پیراهن می شود، همچنین باعث تولید بیش از حد عرق می شوند.

ضمن انتخاب لباس های راحت تر از پارچه هایی استفاده کنید که قابلیت تنفس دارند. این امر باعث خنکی زیر بغل می شود و از تعریق و لکه دار شدن لباس ها جلوگیری می کند.

کافئین را کنار بگذارید

کافئین باعث تحریک سیستم عصبی و افزایش تعریق می شود، همچنین فشار خون را افزایش می دهد، ضربان قلب را بالا می برد و غدد عرق را با دمای بالا تحریک می کند.

اگر از طرفداران قهوه یا سایر نوشیدنی های گرم حاوی کافئین هستید به احتمال زیاد عرق بیش از حد را تجربه می کنید زیرا نوشیدنی های گرم دمای بدن را افزایش داده و باعث تعریق می شوند، بنابراین سعی کنید برای کاهش عرق رکدن زیر بغل مصرف کافئین را کاهش یا قطع کنید.

سیگار نکشید

نیکوتین مصرفی هنگام سیگار کشیدن مانند کافئین دمای بدن را افزایش می دهد، ضربان قلب را سریع تر می کند و باعث کار بیش از حد غدد عرق می شود.

سیگار کشیدن با بسیاری دیگر از نگرانی های مربوط به بهداشت و سلامتی مانند بوی بد دهان، لکه دندان و سرطان ارتباط دارد، بنابراین ترک سیگار برای بهبود این شرایط بسیار موثر است.

بیشتر بخوانید:چه ارتباطی بین بیماری کرون و خستگی وجود دارد؟

 

عرق کردن

اسپری های دئودورانت

خیلی‌ها فکر می‌ کنند دئودورانت‌ها و ضد عرق‌ها تفاوتی با هم ندارند، ولی هنگام خرید آنها از داروخانه یا فروشگاه لوازم بهداشتی باید به این نکته توجه کنید که این دو نوع محصول با هم متفاوت‌اند.

ضد عرق‌ها ترکیباتی آلومینیوم دار دارند که منافذ غدد عرق را در سطح پوست مسدود می ‌کنند، بنابراین عرق نمی ‌توانددرسطح پوست ترشح شود،اما دئودورانت‌ها با از بین‌ بردن باکتری‌های سطح پوست،مانع ایجاد عرق زیر بغل وبوی بد می ‌شوند.

وقتی عرق به وسیله این باکتری‌ها تجزیه می ‌شود، بدن بوی بدی می ‌گیرد. به شما توصیه می ‌کنیم دئودورانت را بخرید، چون با عرق کردن طبیعی تداخل نمی‌ کند، زیرا شما برای خنک‌شدن در تابستان به عرق کردن نیاز دارید. عرق کولر طبیعی بدن شماست.

اسپری‌ها و مام‌های مردانه اغلب بوی تندتری دارند، ولی انواع زنانه آن رایحه‌های ملایم‌تری دارند. اصولاً تفاوتی میان محصولات ضد عرق زنانه و مردانه وجود ندارد و ترکیبات شیمیایی هر دو یکی است، فقط بوی آنها مطابق سلیقه آقایان و بانوان متفاوت است.

کودکان هم اغلب با مشکل تعریق زیاد و بوی بد بدن روب‌رو نیستند، لذا نیازی به استفاده از این محصولات ندارند.

اسپری‌های ضدعرق و دئودورانت‌ها دردسرهایی هم برای بعضی‌ها دارند و آن هنگامی ‌است که پوست شما به مواد شیمیایی این محصولات حساسیت داشته باشد. خارش، قرمزی پوست و حتی خشکی پوست نشانه حساسیت به دئودورانت‌ها و مام‌ها و اسپری‌های ضد عرق است.

باید به طرفداران مام‌ها بگوییم که لازم است چند ساعت پس از مالیدن مام روی پوست، محل را با آب و صابون بشویید. با این روش، مواد شیمیایی آن از روی پوست‌تان پاک شده و فرصت پیدا نمی ‌کنند تا وارد منافذ پوستی شما شده و حساسیت پوستی ایجاد کنند. سپس می ‌توانید لایه‌ای جدید از مام را روی پوست خود بمالید.

درمان پزشکی

درمان قدم به قدم هیپروهیدروز زیر بغل

 1. آلومینیوم کلراید ۱۰ تا ۲۵ درصد موضعی
 2. تزریق زیر پوستی بوتاکس (سم بوتولینیوم)
 3. جراحی با برداشتن پوست و غدد عرق
 4. قطع اعصاب سمپاتیک داخل قفسه صدری از طریق آندوسکوپی

قطع کامل هیپرهیدروز زیر بغل ویاکاهش شدت آن تا حدی که علائم با داروهای ضد عرق موجود در بازار قابل کنترل باشد.

داروهای خانگی برای رهایی از شر بوی عرق زیر بغل

روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی است.

جوش شیرین

جوش شیرین رفع کننده بوی بد طبیعی است. باعث کشتن باکتری که باعث بوی بدن می شود، می گردد. از آن می توان به طور مستمر در زیر بغل خود استفاده کنید. چند بار استفاده از جوش شیرین می تواند باعث تحریک پوست برای افراد با پوست حساس شود.

شما می توانید با استفاده و ترکیب روغن نارگیل و جوش شیرین به راحتی دئودورانت تهیه کنید.

سرکه سیب طبیعی (ACV)

سرکه سیب

ACV دارای خواص ضد باکتریایی می باشد و طیف های شگفت انگیز از استفاده مانند دیابت، کاهش وزن ، شوره سر، عفونت قارچی، پوست، پاکسازی پوست و درمان مو را داراست. ACV با کاهش PH پوست، باکتری بوی عرق زیر بغل را کاهش می دهد.

گلاب

گلاب یک درمان بسیار آرامش بخش برای حذف بوی عرق زیر بغل است. با استفاده از آب گل رز زیر بغل خود را از بوی بد دور کنید و یک اثر دراز مدت از عطر گل را در طول روز داشته باشید. می توانید به گلاب آب اضافه کنید و در صورت دلخواه کمی جوش شیرین هم اضافه کنید و به صورت اسپری بعد از هر بار حمام کردن استفاده نمایید.

روغن های ضروری

شما می توانید از خواص عنبر سائل و روغن های ضروری برای جلوگیری از بوی عرق زیر بغل استفاده کنید. عصاره برگ و پوست درختچه عنبر سائل به پوست های تحریک شده کمک می کند تا رطوبت خود را به دست آورند و همچنین به نرمی و خاصیت ارتجاعی پوست نیز کمک می کند.

این شهد همچنین دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی است. عنبر سائل PH پوست را کاهش می دهد و باکتری نمی تواند زنده بماند و بوی عرق زیر بغل کاهش می یابد.

اسطوخودوس و روغن درخت چای معمولا در اسپری طبیعی استفاده می شود. آنها خواص ضد باکتریایی دارند. این اسانس ها همه کاره هستند.

رزماری

رزماری نه تنها در پخت و پز استفاده می شود، بلکه می تواند برای درمان بسیاری از بیماری ها به کار گرفته شود. با توجه به تحقیقات دانشگاه مریلند به نظر می رسد روغن رزماری دارای خواص ضد میکروبی است ( توانایی کشتن برخی باکتری ها و قارچ در لوله های آزمایش را داشته است) و همچنین مانند یک دئودورانت برای حفظ کردن بدن از بوی بد مفید می باشد.

سایر نکات در مورد بوی عرق زیر بغل

تراشیدن منظم زیر بغل باعث کاهش رشد باکتری می شود و می تواند به کاهش عرق زیر بغل و بوی بد کمک خواهد کند.

زیر بغل خود را خشک نگه دارید. باکتری ها در رطوبت تکثیر می شوند و برای پرورش خود در مناطق خشک از بدن به مشکل خواهند خورد. بنابراین زیر بغل خود را پس از دوش گرفتن یا عرق کردن خشک کنید.

پارچه های قابل تنفس مانند پنبه و یا ابریشم، بهتر از بسیاری از پارچه های مصنوعی که قابل تنفس نیستند، می باشند. پارچه های مصنوعی باعث ایجاد رطوبت و عرق می گردند.

آیا از غذاهای خاص، مانند غذاهای چرب، یا غذاهای با بوی قوی مانند سیر، پیاز و کاری استفاده می کنید؟ این مواد می توانند از طریق پوست نشت کند و باعث بوی بدن گردند.

نتیجه نهایی

ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی و عادات می تواند میزان دفعات عرق کردن را به حداقل برساند. در صورتی که داروهای خانگی و بدون نسخه موثر واقع نشوند به پزشک مراجعه کنید.

در برخی موارد ممکن است به یک ضدعرق با نسخه خاص نیاز داشته باشید، همچنین هنگام اتمام دوره استفاده از آنها شاید درمان هایی مانند تزریق بوتاکس لازم باشد که پزشک شما را به سمت بهترین گزینه ها برای بدن هدایت می کند.

در برخی موارد افرادی که بیش از حد عرق می کنند ممکن است دچار عارضه ای به نام هایپرهیدروز (تعریق بیش از حد در سراسر بدن و نه فقط زیر بغل) باشند که توسط پزشک تشخیص داده شده و درمان می شود.

مترجم: الهه زارعی