کولپوسکوپی و بیوپسی از گردن رحم چیست؟

کولپوسکوپی چیست؟ بیوپسی رحم چیست؟ در چه مواردی پزشک شماکولپوسکوپی تجویز می کند؟ همانطور که قطعا اطلاع دارید، کولپوسکوپی یک روشی است که پزشک با آن واژن، ولو و گردن رحم را مشاهده می کند. اگر در حین انجام کولپوسکوپی، مشکلی دیده شود، از آن ناحیه نمونه برداری یا بیوپسی انجام می شود.

معمولا کولپوسکوپی برای بررسی واژن و گردن رحم در زمانی که نتایج پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد، درخواست می شود. بیشتر موارد  غیر عادی پاپ اسمیر در اثر عفونت های ویروسی رخ می دهد مثل پاپیلوماویروس، و یا سایر انواع عفونت، مثل عفونت باکتریایی، قارچی، تریکوموناس. تغییرات طبیعی سلول های گردن رحم ( واژینیت آتروفیک) با یائسگی ارتباط دارد.

دلایل انجام کولپوسکوپی و بیوپسی از گردن رحم 

1- بررسی مشکلات گردن رحم وقتی که تست پاپ اسمیر غیر طبیعی باشد. اگر در زمان انجام این تست، ناحیه ی غیر عادی بافتی دیده شود، بیوپسی از گردن رحم  و یا از اندوسرویکس لازم می شود.

2- بررسی درد و یا مشکلات دیگر مثل زگیل های تناسلی.

3- پیگیری موارد غیر عادی دیده شده در کولپوسکوپی قبلی.

4- مشاهده ی مشکلات گردن رحم اگر تست پاپیلوماویروس نشان دهنده ی موارد با خطر بالای پاپیلوما ویروس باشد.

روش های تشخیصی سرطان دهانه رحم

1- آزمایش پاپ اسمیر

پزشک نمونه ای از سلول های دهانه رحم را به منظور آزمایش آن در تست پاپ اسمیر برداشته و جهت انجام آزمایشات لازم به آزمایشگاه انتقال می دهد. آزمایش پاپ اسمیر به منظور تشخیص سلول های سرطانی دهانه رحم و یا حتی سلول های غیرطبیعی که ممکن است در صورت عدم درمان، سرطان زا باشند به کار می رود. همراه با تست پاپ اسمیر، گاهی تست HPV به منظور آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) نیز انجام می شود. ویروس HPV می تواند سبب ایجاد تغییرات در سلول ها و بروز سرطان دهانه رحم شود.

کولپوسکوپی و بیوپسی از گردن رحم چیست؟

2- کولپوسکوپی

پزشک از کولپوسکوپ به منظور مشاهده دهانه رحم استفاده می کند. نور روشن و لنزهای کولپوسکوپ با بزرگنمایی دهانه رحم، مشاهده بافت های دهانه رحم را آسان تر می کنند. کولپوسکوپی به طور معمول در مطب و یا کلینیک انجام می شود.

3- نمونه برداری از بافت

بافت برداشته شده به منظور تشخیص سرطان، بیوپسی یا نمونه بافت نام دارد. در بیشتر مواقع بافت سرطانی در مطب پزشک معالج و تنها با یک بی‌حسی موضعی برداشته می شود.
پزشک متخصص برداشتن بافت را با یکی از 4 روش زیر انجام می دهد:

الف- پانچ بیوپسی

پزشک معالج توسط پانچ بیوپسی نمونه کوچکی از بافت دهانه رحم را به منظور انجام آزمایشات لازم خارج می کند.

ب- لیپ

در این روش برداشت بافت نازکی از دهانه رحم با استفاده از حلقه الکتریکی و توسط پزشک انجام می شود.

ج- کورتاژ اندوسرویکس

پزشک با استفاده از وسیله ای قاشق شکل به خراش بافت کوچکی از دهانه رحم می پردازد. بسیاری از پزشکان به جای وسیله قاشق شکل از برس های نرم جهت برداشت بافت استفاده می کنند.

د- نمونه برداری مخروطی

نمونه برداری مخروطی هم یکی از روش های بیوپسی از بافت است که این نمونه مخروطی توسط پزشک متخصص از دهانه رحم برداشته می شود. پاتولوژیست، با کمک این نمونه مخروطی، بافت زیرین رحم را مشاهده کرده و سلول های غیرطبیعی دهانه رحم را تشخیص می دهد. این کار بیشتر مواقع در بیمارستان و با بیهوشی موضعی صورت می گیرد. پاتولوژیست بافت رحم را به منظور تشخیص سلول های سرطانی از طریق میکروسکوپ مشاهد می کند. در بسیاری مواقع نمونه مخروطی شکل، دقیق ترین روش جهت تشخیص سرطان دهانه رحم است.

سرطان دهانه رحم

آمادگی برای انجام کولپوسکوپی و بیوپسی از گردن رحم

در موارد زیر حتما با پزشک خود مشورت کنید.

  • بارداری
  • استفاده از هر نوع دارویی
  • آلرژی به داروها
  • مشکلات خونریزی و یا داروهای رقیق کننده ی خون مثل آسپرین، و یا وارفارین
  • درمان عفونت لگنی، گردن رحم و یا واژن

نحوه انجام كولپوسكوپي 

كولپوسكوپي شامل يك وسيله اي است كه شبيه يك جفت دوربين دو چشمي است كه روي ميله اي قرار گرفته و از طريق آن داخل را نگاه مي كنيم. يك اسپكلوم در واژن قرار داده مي شود تا ديواره هاي واژن را باز نگه دارد تا پاپ تست اگر لازم است، انجام شود و اين اسپكلوم تا زماني كه تست و معاينه به پايان برسد ، در محل باقي مي ماند.


كولپوسكوپ چند اينچ در مقابل واژن را قرار داده مي شود ولي قابل تماس نيست باعث هيچ نوع ناراحتي نمي شود در اين موقع ممكن است گرفتن پاپ اسمير تكرار شود به همان روشي كه طي تست ساليانه انجام مي گيرد. 
پزشك ممكن است سركه با محلول يد بصورت مستقيم به داخل واژن و سرويكس بريزد تا همه نواحي كه آنومالي دارند را شناسايي كنند.

احساس سوزن سوزن شدن و سوختگي خفيف ممكن است وجود داشته باشد اگر چه اغلب بيماران ، اين را تجربه نمي كنند. پزشك كولپوسكوپ را تنظيم كند تا با تغيير بزرگ نمايي به تغيير رنگ فيلتر ها تا شناسايي نواحي مشكوك كمك كند. گاهي اوقات فوتوگراف هاي سرويكس ، واژن و ولو در طي اينكه تست انجام مي شود، گرفته شوند كه قسمتي از گزارش پزشكي تان مي شود.

بيماريهاي سرويكال ممكن است به سمت لايه هاي رحم يا به داخل سوراخ رحمي كه كانال اندوسرويكال ناميده ميشود، توسعه و گسترش يابد. نمونه گيري كانال اندوسرويكال باعث كرامپ مي شود و يا به ندرت سردرد خفيف مي دهد. اگر نواحي غير طبيعي در سرويكس ديده شود براي تشخيص درست نياز به بيوپسي دارند. بيوپسي تكه هاي خيلي ريزي از بافت داراي نواحي غير طبيعي را مي گيرد. اگر بيش از يك ناحيه غير طبيعي باشد، چندين بيوپسي مختلف انجام مي شود.

هر نوع خونريزي از مكان هاي بيوپسي بوسيله نيترات نقره يا تركيبات حاوي آهن كه محلول  Monsel مي باشد هموستاز مي شود.

 کولپوسکوپی و بیوپسی از گردن رحم چیست؟

دلیل لکه بینی بعد از بیوپسی رحم

  • فعاليت جنسي (انتركورس واژينال)
  • جاگذاري تامپون به داخل واژن
  • Washing يا douching  واژن

خطرات كولپوسكوپي و بیوپسی رحم

هيچ ريسك جدي در كولپوسكوپي كه بصورت روتين در كلينيك انجام مي شود، وجود ندارد. بيشترين عوارض جانبي احتمالي ناراحتي ناشي از محلول هايي هست كه استفاده مي شوند و كرامپ  و pinching (نيشگون گرفتن ) ناشي از كورتاژ اندو سرويكال ECC ))  يا بيوپسي هست كه شايد باعث مقدار كمي لكه بيني براي چند روز شود ولي خونريزي سنگين نادر است. پزشك مي تواند محلول Monsel يا نيترات نقره را براي توقف هر نوع خونريزي بكار برد.

 

مراقبت قبل از بیوپسی رحم

  • اگر قبلا تست پاپاسمیر انجام داده اید و مورد غیر طبیعی در آن دیده شود، آن را همراه داشته باشید.
  • بهتر است با مشورت پزشک خود، استامینوفن و ایبوبروفن مصرف کنید تا میزان کرامپ کاهش پیدا کند.

بیوپسی مخروطی

بیوپسی مخروطی (جراحی مراحل اولیه سرطان دهانه رحم) از دهانه رحم یک عمل جراحی است که طی آن نمونه بافت به شکل مخروطی از بخش مرکزی گردن دهانه رحم برای اهداف تشخیصی و درمانی برداشته می‌شود.

کولپوسکوپی و بیوپسی از گردن رحم چیست؟

دلیل انجام بیوپسی مخروطی

 این عمل جراحی به عنوان یک ابزار تشخیصی برای بررسی سرطانی بودن سلول‌های دهانه رحم به ویژه هنگامی که کولپوسکوپی و عمل جراحی بیوپسی سرویکس شواهد کافی در اختیار پزشک قرار نمی‌دهند، استفاده می‌شود. همچنین این عمل جراحی می‌تواند برای اهداف درمانی مثل برداشتن سلول‌هایی که دستخوش تغییرات می‌شوند (سلول‌های پیش سرطانی)، استفاده گردد.

ضرر کولپوسکوپی برای خانم های حامله

هیچ محدودیتی برای انجام کولپوسکوپی در بارداری وجود ندارد اما Sampling از کانال زایمان مثل ECC (کورتاژ اندوسرویکال) در خانم حامله نباید انجام شود. اغلب تکرار تست بعد از حاملگی انجام می شود تا اگر درمانی لازم است تصمیم گیری شوند.

مراقبت بعد از بیوپسی رحم

 داشتن ترشحات قهوه ای رنگ از 3 روز تا 5 روز در بیماران دیده می شود که گاهی از مینی ید استفاده می شود. در صورت داشتن درد پس از بیوپسی رحم، حتما از قرص مسکن استفاده کنید. حتما تا مدت 24 ساعت از هر گونه رابطه جنسی پرهیز کنید تا دچار لکه بینی و خونریزی نشوید.