بوی بد

از طریق بوی بدن می توانید موارد زیادی در خصوص سلامتی خود بدانید. این بو می تواند بیانگر وضعیت بهداشت شخصی شما و همچنین از مواد غذایی که مصرف می کنید حاصل شود و یا هشدار دهنده در خصوص بیماری ها باشد. در این مقاله انواع بوی بد بدن که هر کدام بیانگر موضوعی در خصوص سلامتی شما می باشند را آماده کرده ایم.

بوی بدن چیزهای زیادی در مورد سلامتی می گوید. این بو می تواند در مورد بهداشت شخصیتان هشدار دهد، یا از بوی بعضی از خوردنی ها حاصل شود و یا نشان دهنده بعضی بیماری ها باشد.بسیاری از این بوها با استفاده از عطر و اسپری های بدن و … برطرف نمی شوند. لازم نیست نگران باشید، بهترین کار آگاه بودن است، و اگر بوی بدنتان نشانه ای احتمالی از بیماری بود بهتر است به پزشک مراجعه کنید. در این مطلب تعدادی از بوهای معمول بدن و آنچه در مورد سلامتیتان نشان می دهد را بخوانید.

بوی بد دهان (به طور همیشگی)

هیچ کس نمی خواهد با مشکل بوی بد دهان مواجه شود. افراد برای حل این مشکل، آدامس، خوشبوکننده، اسپری تنفس، و محصولات دیگری را خریداری می کنند. هرچند انتخاب عطر رمز و رازهایی دارد اما این راه حل رفع این مشکل نیست. اما اگر این بوی بد مداوم و همیشگی است، این امر می تواند نشانه ای از یک مشکل در سلامتی شما باشد.

تحقیقات نشان می دهد که در حدود ۹۰ درصد از افرادی که بوی دهانشان به طور مداوم بد است، علت آن از حفره دهان ناشی می شود. این امر می تواند به دلیل تجمع باکتری بر روی زبان باشد. در موارد دیگر، پوسیدگی دندان می تواند دلیل این بوی بد باشد.

برای مبارزه با بوی بد دهان، از مسواک و نخ به طور منظم استفاده کرده، حتما قبل از صبحانه آب گرم بنوشید. از محصولات توتون و تنباکو دوری نموده، و دو بار در سال (برای شستشو و تمیز کردن و بررسی سلامت لثه ها) به یک دندانپزشک مراجعه کنید. اگر هیچ یک از این کارها موثر نبود، بوی بد ممکن است ناشی از مشکلات سینوس، و یا حتی از دستگاه گوارش باشد. در این صورت باید به پزشک مراجعه نمایید.

نفس شیرین

اگر نفس شما شیرین و میوه ای است، دلیل این امر می تواند نشانه ای از اکتواسیدوسیس دیابتی باشد (این مشکل، زمانی اتفاق می افتد که بدن به دلیل فقدان انسولین، قادر به شکستن گلوکز به عنوان سوخت نیست). در این صورت، باید حتما به پزشک مراجعه کرده، سطح قند و انسولین خود را بررسی نموده، و در مورد دیابتی بودن یا نبودن خود مطمئن شوید.

عرق تند یا فاسد

عرق انسان به خودی خود کاملا بی بو است. اما تکثیر سریع باکتری ها در حضور عرق و عملکرد آنها، در نهایت منجر به بوی نامطبوع عرق می شود. آنها در سراسر بدن ما وجود دارند. اگر بوی بدن و عرق شما بدتر از حد معمول است، لازم نیست هر روز دوش بگیرید. ممکن است مشکل از رژیم غذایی باشد (پس باید آن را تغییر دهید)، و یا هورمون های شما باشد.

بهتر است مقدار زیادی آب بنوشید! اگر بدون هیچ دلیلی با مشکل عرق شبانه مواجه شدید (نشانه ای از عفونت یا بیماری)، به پزشک خود مراجعه کنید. اگر بدون هیچ دلیل روشنی بیش از حد طبیعی عرق کردید (نشانه ای از پرکاری تیروئید)، این امر می تواند به معنای مشکل کبد یا کلیه باشد.

بوی بد

بوی بد پا

پای بد بو، می تواند امر فوق العاده شرم آوری باشد. هر یک از پاهای ما در حدود ۲۵۰۰۰۰ غده عرق را در خود جای داده اند. غدد عرق ما، عرق را بدون بو تولید می کنند. بنابراین، این بوی بد ممکن است ترکیبی از عرق خنثی و باکتری های روی پاهای ما باشد. هنگامی که ما پاهای خود را داخل جوراب و کفش حبس می کنیم، این باکتری بیش از پیش تکثیر می شود.

عدم پوشش یک کفش مشابه به طور روزانه، پوشیدن جوراب های تازه، تمیز، و خشک نگاه داشتن پاها می تواند به حل این مشکل کمک کند.

بوی بد ادرار

ادرار، معمولا هیچ بویی ندارد. و در صورت حس کردن بو، معمولا بوی مورد نظر کمی آمونیاک – مانند خواهد بود. اگر بوی ادرار قوی تر بود، دلیل اصلی می تواند کمبود و از دست دادن آب بدن باشد. پس مقدار زیادی آب بنوشید. با این حال، اگر ادرار شما بوی آمونیاک – مانند قوی تری داشته و یا از یک بوی نامناسب شیرین برخوردار بود، شما ممکن است به یو تی آی (UTI) مبتلا شده باشید.

این امر می تواند با ناراحتی در زمان ادرار کردن همراه باشد. در این صورت، حتما به یک پزشک مراجعه کرده و با مصرف آنتی بیوتیک درمان شوید. در نهایت، اگر ادرار شما (یا عرق و نفستان) از یک بوی میوه ای برخوردار بود، باید سطح خون را برای احتمال ابتلا به دیابت بررسی کنید.

بوی شدیدا بد نفخ شکم

تمام انسان ها نفخ شکم دارند. این امر، یک بخش طبیعی از روند هضم به شمار می رود. در واقع، بسیاری از مردم در حدود ۱۰ تا ۲۰ بار در روز دفع گاز دارند. نفخ شکم هرگز بوی خوبی ندارد، اما اگر نفخ شما به شدت بدبو بود، ممکن است با مشکل جذب گوارش، عدم تحمل لاکتوز، و یا یک باکتری یا ویروس در روده خود مواجه باشید.

این امر می تواند به دلایل مختلفی رخ داده باشد. بنابراین، بد نیست که در صورت تداوم مشکل، به یک پزشک مراجعه نموده و نگرانی خود را رفع کنید.

بوی ماهی

اگر کسی در تمام اوقات بوی ماهی بدهد، این احتمال وجود دارد که فرد مورد نظر به سندرم بوی ماهی یا تریمتیلامینوریا (trimethylaminuria) مبتلا باشد. این مشکل، یک بیماری ژنتیکی است که باعث می شود افراد همیشه از بوی ماهی فاسد برخوردار باشند. این امر بر روی بسیاری از مردم تاثیری نمی گذارد،

اما برخی از افراد مبتلا به این بیماری، از ناراحتی های روحی و اجتماعی (علاوه بر بوی بدی که از بدن و دهانشان نشات گرفته است) رنج می برند.

این بیماری را می توان با لوسیون های اسیدی و صابون های خاص درمان کرده و برای خنثی کردن بوی مورد نظر تلاش کرد. این بوی بد در اغلب موارد، از بدو تولد وجود داشته است، اما گاهی اوقات می تواند به عنوان نتیجه ای از یک ژن خفته (و در روند درمان بیماری های خاص) فعال شود.

البته این مشکل بسیار نادر است، اما به هر حال می تواند آسیب های روانی مخربی بر روی افراد مبتلا داشته باشد. بنابراین، پزشکان تلاش می کنند تا با مقابله با این بیماری از طریق درمان فعال و مشاوره، تا حد ممکن به این افراد کمک کنند.

برخی از بوهای مختلف بدن طبیعی هستند

ما نمی توانیم به صورت تمام وقت از بوی گل های طبیعی یا صابون برخوردار باشیم. حتی بدن های کاملا سالم نیز ممکن است گاهی اوقات بوهای بدی تولید کنند. فرومون های طبیعی ما، در واقع بخشی از آنچه هستند که ما را می سازد. شما می توانید با افزودن چند ماده غذایی به آب آشامیدنیتان آن را سم زدایی کنید.

با این حال، اگر بوی بدن شما باعث نگرانی تان شده است، مراجعه به یک پزشک متخصص می تواند یک ایده خوب و موثر باشد. به یاد داشته باشید که یک خط باریک بین یک “بوی بد” طبیعی و یک مشکل در سلامتی بدن شما وجود دارد که می تواند با یک بوی خاص نمایش داده شود.

بهداشت نیوز