دویدن

ورزش کردن فوایدی زیادی برای سلامتی بدن دارد و دوای بسیاری از بیماری ها می باشد. کسانی که مبتلا به پوکی استخوان هستند می توانند با ورزش کردن از پیشرفت پوکی استخوان جلوگیری کنند و آن را درمان کنند. در این مقاله از دکتر سلام ورزش های که برای پوکی استخوان مفید می باشد را آماده کرده ایم. با ما همراه شوید.

نقش ورزش به این صورت است که از روند تحلیل استخوان جلوگیری و باساختن عضلات به حمایت استخوان ها کمک میکند. ورزش های مناسب این بیماری اعم از تمرینات کششی و تمریناتی که با تحمل وزن صورت میگیرد میباشد.

تمرینات با تحمل وزن بدن مانند: پیاده روی ، دویدن و… میباشد که باعث ساخته شدن سلول های استخوانی در بدن میشوند تمرینات با تحمل وزن بدن شامل تمامی فعالیت هایی میباشد که در حالت ایستاده صورت میگیرد اگر شما به پوکی استخوان مبتلا هستید حتما قبل از انجام حرکات ورزشی با پزشک خود مشورت کنید.

عضلات را با وزنه زدن بسازید:

وزنه زدن و استفاده از امکانات و تجهیزات موجود در باشگاه ها میتواند حجم عضلات شما را افزایش و به استخوان سازی کمک کند برنامه ی کار با وزنه میتواند دو روز درهفته با یک روز استراحت بین آن صورت گیرد.

پیاده روی سریع:

اگر شما قادر به پیاده روی سریع هستید حتی در مدت زمان کم ،اینکار را انجام دهید پیاده روی سریع علاوه بر اثرفوق العاده ای که برروی پوکی استخوان دارد برروی سیستم قلبی شما هم بسیار موثر است.

به کلاس ایروبیک بپیوندید:

ایروبیک با حرکات متنوعی که دارد اعم از کششی و با تحمل وزن بدن میتواند به کسانی که دچار پوکی استخوان هستند کمک کند.

آیا شنا کردن میتواند در جلوگیری از پیشرفت پوکی استخوان موثرباشد ؟

شنا کردن با تقویت عضلات و بالابردن سطح آمادگی قلبی و شش ها میتواند به سلامتی فرد کمک کند ولی برای افرادی که پوکی استخوان دارند مناسب نیست به دلیل اینکه افراد در آب در حالت بی وزنی قرار میگیرند و فشاری روی استخوان ها نمیباشد و افرادی که تمایل به این رشته ی ورزشی دارند میتوانند پس از بهبودی به این رشته بپردازند.

یوگا

انعطاف پذیری خود را با یوگا به دست آورید:

یوگا با بالا بردن سطح انعطاف پذیری و بهبود حالت بدنی میتواند به قوی ترشدن استخوان ها کمک کند. در ورزش یوگا حرکاتی انجام میشود که رو به جلو هستند که میتواند باعث برهم خوردن تعادل و افتادن و شکستگی دراستخوان شود این حرکات را باید با مشورت پزشک انجام دهید.

تعادل خود را بهبود ببخشید:

یکی از نکات قابل توجه در افرادی که پوکی استخوان دارند نگه داشتن تعادل بدن میباشد به همین دلیل این افراد بیشتر مستعد شکستگی دراستخوان هستند پس انجام دادن تمریناتی که به بهبود تعادل کمک میکند مانع آسیب دیدگی در این افراد میشود.

درافراد مبتلا به پوکی استخوان چه میزان ورزش باید انجام شود؟

حداقل۴ روز در هفته ، هدف ۳۰ دقیقه ، اگر شما قادر به انجام آن هستید واگر نمیتوانید، زمانتان را به تکه های کوچکتر تقسیم کنید به زمان های ۱۰ یا ۱۵ دقیقه ای وحداقل دو بار در هفته باید انجام شود.

یک برنامه ی منظم برای فعالیت های بدنی خود درنظربگیرید:

میتوانید به جای استفاده از ماشین ، پیاده روی کنید . در فروشگاه ها دورترین پارکینگ را برای پارک کردن ماشین درنظربگیرید که مجبور شوید مسافت بیشتری را برای رسیدن به ماشینتان پیاده روی کنید. از پله ها به جای آسانسور استفاده کنید.

منبع: سلامتی