لطفا تابستان امسال، پوست خود را برونزه نکنید!

در فصل تابستان، همیشه شاهد تغییر رنگ پوست افراد بوده ایم. این افراد با روش های مختلفی، سعی می کنند تا رنگ پوست خود را تغییر دهند. آیا می دانید، برونزه کردن پوست عوارض زیادی دارد؟ پزشکان برونزه کردن را به هیچ وجه توصیه نمی کنند.

به همین بهانه سراغ دکترهوشنگ احسانی، متخصص پوست و مو رفتیم تا اطلاعات دقیق‌تری نسبت به آفتاب‌گرفتن و برنزه‌کردن پوست در اختیارتان قرار بدهیم. از سال 2005 میزان سرطان پوست به‌شدت در حال افزایش است، ولی طرفداران خورشید همچنان به برنزه‌کردن خود مشغولند! لایه‌ اوزن در سرتاسر کره‌ زمین نازک‌تر شده است و حفره‌های موجود در آن که تهدیدی برای پوست به‌شمار می‌روند، همچنان در حال افزایش هستند. هر کسی مختار است که با دانستن عواقب هر کاری آن را انجام دهد، اما افرادی که علاقه‌مند به برنزه‌کردن هستند، باید بدانند که در سال‌های آینده حتی اگر به سرطان پوست دچار نشوند، نسبت به هم‌سن‌وسال‌های‌شان پوست پیرتر و شکسته‌تری خواهند داشت.

سلول های پوستی چگونه تغییر رنگ می‌دهند؟

سلول‌های رنگدانه‌ساز همیشه در حال فعالیت هستند، اما وقتی در مقابل تابش خورشید قرار می‌گیرند، فعالیت‌شان بیشتر می‌شود. عامل اصلی برنزه‌شدن پوست اشعه‌ ماورای بنفش خورشید (UV) است كه به 3جزء UVA، UVB و UVC تقسیم می‌شود. این اشعه با وجود فایده‌هایی مثل تولید ویتامین D در بدن می‌تواند بسیار مضر باشد. تیره‌شدن پوست در اثر نور آفتاب به‌خاطر افزایش رنگدانه‌هایی به نام ملانین است که از سلول‌های ملانوسیت پوست ترشح می‌شوند.

لطفا تابستان امسال، پوست خود را برونزه نکنید!

سولاریوم یا آفتاب؟

مکانیسم برنزه‌شدن در سولاریوم و جلوی نور آفتاب به یک صورت است و در هر دو مورد، افزایش ترشح ملانین اتفاق می‌افتد، اما در سولاریوم به‌خاطر زمان کوتاه و شدت بالای مواجهه، اشعه فرابنفش به لایه‌های عمقی پوست نمی‌رسد. به همین دلیل است که رنگ برنزه در سولاریوم، کاهی‌تر از رنگ برنزه در آفتاب به نظر می‌رسد. به‌دلیل این که در سولاریوم فقط ملانوسیت‌های سطحی‌تر تحریک می‌شوند، نباید گول تغییررنگ سطحی را خورد. بین هر دو جلسه سولاریوم باید حداقل ۴۸ساعت فاصله باشد تا فرد در معرض اشعه زیاد قرار نگیرد و همچنین توصیه می‌شود که فرد در یک روز همزمان در سولاریوم و جلوی آفتاب قرار نگیرد؛ چون آفتاب‌سوختگی، ملانین‌های به‌وجود آمده را هم از بین می‌برد و عملا کارآیی برنزه‌شدن را به خطر می‌اندازد.

آیا برنزه‌کردن می‌تواند باعث ایجاد سرطان بشود؟

از عوارض برنزه‌ کردن پوست با اشعه UV یا تخت‌های برنزه‌کردن می‌توان به خشکی پوست، اگزما، چروک‌های پوستی، پیری زودرس، لکه‌ پوستی و سرطان‌های پوستی اشاره کرد که با شدت‌گرفتن فعالیت‌های ملانین‌ها صورت می‌گیرد.
کسانی که سیگار می‌کشند و دوره‌های زیادی را زیر نور آفتاب دراز می‌کشند، زودتر از همسن‌وسالان‌شان دچار پیری می‌شوند؛ بنابراین باید به این نکته توجه کرد که پوس ت بی‌نهایت در زیبایی دخیل است و نباید به بهانه زیبایی‌های زودگذر سلامتی و زیبایی آینده پوست‌مان را به خطر بیندازیم.

منبع: ایده آل