نشانه های بیماری ها، بر روی صورت شما نوشته شده است!

می دانید صورت شما خبر از بیماری درونتان می دهد؟ آن زمانی که پزشک با بیمار خود چشم در چشم صحبت میکند، فقط برای ارتباط برخی صفات چهره او نیست؛ بلکه ممکن است سرنخ های حیاتی را از شرایط اساسی سلامتی وی آشکار کند. ما از پزشکان سراسر کشور خواسته ایم تا در مورد بیمار، آنچه را که در جستجویش هستند بیان کنند تا ما نیز آنها را به اشتراک بگذاریم.

1- پوسته پوسته شدن لب یا پوست 

این یک علامت هشدار شایع از کم آبی بدن است. همچنین ممکن است نشان دهنده یک مشکل مربوط به سلامتی جدی تری که بر عملکرد غدد عرق اثر میگذارد باشد؛ بطور مثال کم کاری تیروئید، که با سطوح ناکافی از هورمون تیروئید مشخص میشود. میتواند نشان دهنده دیابت نیز باشد. سایر علائم درمورد کم کاری تیروئید میتواند احساس سرما، اضافه وزن و خستگی باشد؛ و علائم دیگری از دیابت میتواند تشنگی زیاد، تکرر ادرار و تاری دید باشد.

نشانه های بیماری ها، بر روی صورت شما نوشته شده است!

2- موی اضافه در صورت

موهای ناخواسته عموما در قسمت فک، چانه یا لب بالا، ممکن است علامتی از سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. این سندرم یک عدم تعادل هورمونی است که در زنان باعث بالا رفتن سطوح هورمونی میشود.

3- خال نرم و زرد در روی پلک ها

بیماران با این ضایعات پراز کلسترول که زانته لاما نامیده میشود، ممکن است دارای ریسک بالایی برای سکته قلبی باشند. در یک تحقیق که در سال 2011 انجام شد، 13000 بیمار که 4 درصد از آنها دارای این خالها بودند را مورد بررسی قرار دادند. از این گروه نزدیک به 70 درصد مبتلا به سخت و سفت شدن شریانها بودند؛ نیمی از این گروه نیز، ظرف چند دهه بعد دچار سکته قلبی شدند.

نشانه های بیماری ها، بر روی صورت شما نوشته شده است!

4- کیسه زیر چشم و پف دار شدن چشم

چشمانی با نگاهی خسته، میتواند پرچم قرمزی برای آلرژی مزمن باشد؛ چون باعث میشود رگهای خونی دچار اتساع شده و به پوست حساس زیر چشم نفوذ کرده و آن هم به نوبه خود باعث پف دار شدن و رنگ بنفش-آبی تیره زیر چشم فرد شود.

5- عدم تقارن صورت

این میتواند یکی از اولین علائم سکته مغزی باشد. دکتر ون پزشک اورژانس دانشگاه جرج واشنگتن میگوید: بیماران معمولا آن را به این صورت شرح می دهند: “من در آینه به خودم نگاه کردم و دیدم صورتم متفاوت از دیروز شده” ..شما ممکن است همچنین توجه کنید که یک قسمت از صورت شما بیحس است و نمیتوانید بطور کامل بخندید؛ گاهی ممکن است دارای مشکلاتی در صحبت کردن باشید. اگر مشکوک هستید که ممکن است علامتی از سکته مغزی داشته باشید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

6- تغییر رنگ پوست

دکتر مارشال متخصص داخلی و اطفال بیمارستان جنرال ماساچوست میگوید: حتی روشنی پوست میتواند نشان دهنده این باشد که “چیزی غلط است”. پوسته ریزی میتواند علامتی از آنمی باشد؛ رنگ زرد میتواند نشانه ای از اختلال کبد باشد؛ رنگ بنفش در تخت ناخن یا لب، میتواند نشان از مشکلاتی در قلب و ریه باشد.

نشانه های بیماری ها، بر روی صورت شما نوشته شده است!

7- بثورات و جوش های چرکی

مشکلات گوارشی خاص ممکن است روی پوست، خود را نشان دهند. خوشه های قرمز خارش دار ممکن است علامتی از اختلال سلیاک باشد (یک اختلال در سیستم خود ایمنی که بدن به گلوتن واکنش نشان می دهد). بثورات پروانه ای شکل روی استخوان گونه و پل بینی علامتی از لوپوس است (یک اختلال خود ایمنی دیگر). آلرژی، اگزما و مشکلات روده و همچنین عفونت های خاص میتوانند باعث تحریک و بثورات صورت شوند.

8- چانه عقب رفته

اگر همراه با صفاتی مثل گردن ضخیم و فک کوچک باشد، میتواند علامتی از آپنه خواب باشد. (یک اختلال در سلامتی که در آن برای ده ثانیه یا بیشتر، نفس کشیدن شخص مرتبا قطع میشود). اگر شما با صدای بلند خرناس میکشید، صبح با سردرد از خواب بلند میشوید و یا خستگی بیش از اندازه در طی روز دارید، با پزشک خود درباره انجام یک آزمایش مشورت کنید.

برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد.