پزشک

یکی از معضلاتی که می تواند برای بیماران دیابتی اذیت کننده باشد، عفونت مجاری ادرار مداوم می باشد و احتمال دارد این تداوم موجب آسیب رساندن به کلیه ها شود. در این مقاله از دکتر سلام راه های برای جلوگیری از عفونت مجاری ادرار برای افراد دیابتی را آماده کرده ایم. توصیه ما این است که این بخش را افراد دیابتی از دست ندهند.

بیماری عصب(نوروپاتی) مثانه که در اثر دیابت ایجاد میشود،میتواند بیماران دیابتی را بیشتر مستعد عفونت مجاری ادراری کند.پیشگیری از عفونت مجاری ادراری در بیماران دیابتی،به طور کلی دارای ۲ بخش است.اقدام اولیه کنترل قند خون و قسمت دوم سنجش های عمومی پیشگیری از عفونت مجاری ادراری است که شامل بهداشت فردی و هر بار تخلیه ی کامل مثانه به خصوص پس از رابطه ی جنسی است.

۱) قند خونِ ناشتا را بررسی کنید

اینکار به شما میگوید قند خون شما به چه اندازه کنترل میشود.قند خون ناشتا در یک فرد معمولی بین ۱۱۰-۷۰ است.پزشکتان میتواند به شما بگوید که نیاز است قند خونتان را در چه اندازه ای نگه دارید و احتمالا به شما خواهد گفت که آن را حدود ۱۳۰ نگه دارید.هدف کلی این است که آن را در میزان طبیعی قند خون یک فرد غیر دیابتی تنظیم کنید.

اگر شما فردی هستید که قند خونتان در صبح میتواند خیلی پایین بیاید،موردی برای نگرانی وجو دارد.در این موارد پزشک ممکن است بگوید که قند خون ناشتایتان را کمی بالاتر نگه دارید.

۲)داروهای خوراکی دیابت مانند glypizide یا metformin را به طور منظم مصرف کنید.

اگر انسولین تزریق میکنید،در مصرف lantus هنگام خواب و humulin یا Humalog قبل از غذا،بسته به قند خونتان،دقیق باشید.

۳)همیشه یک دفترچه با خود همراه داشته باشید تا قند خون و تزریقات انسولین را یادداشت کنید.

۴)رژیم غذایی تان را با دقت برنامه ریزی کنید.

یک رژیم سالم به رژیم یک فرد دیابتی بسیار نزدیک است.شما باید در هر وعده پروتئین،کربوهیدرات و چربی داشته باشید.میتوانید سبزیجات سبز تیره و میوه جات را نیز در رژیم غذایی تان داشته باشید. در رژیم دیابتی،تناسب نکته ی اصلی است.

عفونت ادراری

پیشگیری از عفونت مجاری ادراری

۱)تمیز باشید

بهداشت فردی مهم ترین جنبه در پیشگیری است.

۲)مثانه تان را تخلیه کنید

تخلیه ی کامل مثانه در هر بار دستشویی رفتن بسیار ضروری است.پس از هربار رابطه ی جنسی،باید فورا مثانه تان را تخلیه کنید.

۳)آب بنوشید

نوشیدن آب نیز میتواند به تخلیه ی سیستم ادراری کمک کند.

۴)به پزشک مراجعه کنید

اگر به عفونت مبتلا شده اید،برای درمان با آنتی بیوتیک،باید به پزشک مراجعه کنید.

بعضی اوقات،پزشک ممکن است پس از درمان عفونت حاضر،آنتی بیوتیک پیشگیری کننده تجویز کند،مخصوصا اگر عفونت مداوم باشد.

مراجعه منظم به پزشک برای کنترل دیابت و بررسی هموگلوبین a1 C، نیز برای کنترل قند خون مفید است که در کل میتواند شانس عفونت ها،از جمله عفونت مجاری ادراری را کاهش دهد.

۵)مراقب علائم عفونت باشید تا در صورت بروز عفونت مجاری ادراری،بتوانید به سرعت عمل کنید

بوی بد ادرار، درد هنگام ادرار کردن، تکرر ادرار، تب و سستی نشانه هایی از عفونت هستند. اگر در قسمت پایینی کمر درد دارید، میتواند نفریت باشد که کمی جدی تر از عفونت مجاری ادرار معمولی است. درد کمر در قسمتهای پایین،میتواند ناشی از بیماریهای دیگر از جمله سنگ کلیه نیز باشد.

منبع: سلامتی