پاپیلوما یا همان HPV یکی از خطرناک ترین ویروس هایی است که سلامت انسان را تهدید می کند. این ویروس مستقیما بر روی اندام ها جنسی اثر گذاشته و به همین دلیل HPV را نوعی بیماری مقاربتی می نامند. HPV تاثیرات وحشتناکی را بر اندام های تناسلی فرد دارد. در ادامه علل ایجاد، علائم، عوارض و همچنین روش های درمان HPV را بررسی خواهیم کرد. با دکتر سلام همراه باشید.

پاپیلوما (HPV)

اسمش آدم را یاد HIV می اندازد. ایدز نیست اما کمتر از ایدز نمی تواند خطرناک باشد! پاپیلوما یا همان HPV؛ ویروسی جدید که محصول رفتارهای جنسی نوین است. در واقع HPV مثل HIV(ایدز) محصول برخی تغییرات وسیع اجتماعی و تغییر الگو هاست. ویروسی که هر روز نه تنها منتقل که منتشر می شود، واژن، مقعد و ناحیه اوروفارنکس (قاعده زبان، پشت حلق، لوزه ها) از جمله نقاطی است که در بدن از خود نشانه ای به جا می گذارد و تبدیل به سرطان می شود.

انواع ویروس hpv

متخصصان HPV را به دوسته مجزا تقسیم بندی می کنند که هر کدام ویژگی های مربوط به خود را دارند. هر دو گروه این ویروس بسیار خطرناک بوده و لازم است تا به سرعت برای درمان آن اقدام شود. بطور مختصر می توان گفت که گروه اول HPV در فرد باعث بروز سرطان می شود و گروه دوم ایجاد بدخیمی را سبب می شود.

گروه اول: انواع ویروس hpv کم خطر مانند سروتیپ های ۶ و ۱۱ که عامل زگیل تناسلی خوش خیم می باشند و به سمت سرطانی شدن پیشرفت نمی کنند و معمولاً بهبود می یابند و مسئول حدود ۹۰ درصد موارد زگیل تناسلی در مردان و زنان می باشند

گروه دوم:  انواع پرخطر ویروس hpv شامل سروتیپ های ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵ HPV  که در ابتدا ضایعاتی شبیه خال روی آلت یا گوشت اضافه روی آلت و حتی کاملا شبیه زگیل معمولی روی آلت ایجاد می نمایند و در صورت عدم درمان به تدریج تغییر ماهیت داده و باعث ایجاد بدخیمی در این نواحی می شوند که بین انواع پر خطر ویروس hpv سروتیپ ۱۶ شیوع بیش تری داشته است.


اطلاعاتی بسیار مهم در مورد زگیل تناسلی خفیف

این روزها که بحث زگیل های تناسلی داغ است و سوالات بسیار زیادی در مورد آن ها وجود دارد خیلی مهم است که اطلاعات زیادی در خصوص یک نوع زگیل تحت عنوان زگیل تناسلی خفیف داشته باشید تا بتوانید به خوبی با عارضه ها و شکل این نوع زگیل ها آشنا شوید. (بر روی لینک زیر کلیک کنید)

زگیل تناسلی خفیف


گرفتاری به ویروس HPV سبب ایجاد بیماری زگیل تناسلی می شود. زگیل های تناسلی نواحی مرطوب دستگاه تناسلی را گرفتار می سازند و در بسیاری از موارد آنقدر ریز و کوچک هستند که ممکن است با چشم غیر مسلح دیده نشوند. ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) دارای بیش از 100 نوع مختلف می باشد. نوع 6 و 11 علت 90 درصد زگیلهای تناسلی هستند. باید دانست که تمامی افراد آلوده به ویروس پاپیلوم انسانی علی رغم آلوده بودن ناحیه تناسلی به این ویروس، دارای ضایعات زگیلی نمی باشند، یعنی آلودگی آنها مخفی است. و در این میان این دختران جوان و خانمها هستند که بی گناه دچار این ویروس شده و در طولانی مدت خطر سرطانهای خطرناک مثل سرطان دهانه رحم و سرطان فرج آنها را تهدید می کند. چون آلودگی به این ویروس علامت خاص به غیر از ایجاد زگیل ندارد، اکثر زنان و مردان مبتلا به این ویروس، سبب انتقال آن در جامعه می شوند. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) واکسن زگیل تناسلی برای دختران را در سال 2006 و واکسن زگیل تناسلی برای پسران را در سال 2009 مورد تائید قرار داد. بدین دلیل واکسیناسیون دختران در سن 13 سالگی و پسران در سن 12-11 سالگی بر علیه این ویروس در آمریکا و اروپا جزو برنامه واکسیناسیون ملی گنجانده شده است. توصیه می شود واکسیناسیون زیر 26 سال باشد. هر قدر سن واکسیناسیون پائین تر باشد، اثرات آن بهتر است.

افراد مستعد ابتلا به HPV

HPV با سرعت بسیار زیادی در حال گسترش است و هیچکس از آن در امان نیست. اصلی ترین روش انتقال HPV داشتن رابطه جنسی است؛ به همین سبب می توان گفت هر فردی که حتی یک بار هم رابطه جنسی را تجربه کرده مستعد ابتلا به HPV است. اما موضوع به اینجا ختم نمی شود! متخصصان معتقدند که حتی افرادی هم که تاکنون رابطه جنسی نداشته اند ممکن است ناقل این ویروس باشند.

راه های انتقال HPV

بیماری HPV از طریق تماس جنسی، اغلب طی تماس جنسی واژینال و مقعدی، منتقل می شود. این ویروس همچنین از طریق تماس جنسی دهانی نیز منتقل می شود. اچ پی وی هم در افراد دارای روابط جنسی نرمال و هم در هم جنس گرایان قابل انتقال است، حتی زمانی که طرف مقابل هیچ گونه علامتی ندارد و فقط ناقل است.

علائم ابتلا به HPV:

زگیل‌ های تناسلی معمولاً به‌صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برآمدگی‌ها در ناحیه تناسلی ظاهر می‌شوند. این زگیل‌ها می‌توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا تخت و یا به شکل گل کلم باشند. زگیل‌ها ممکن است چند هفته یا چند ماه پس از تماس جنسی با فرد آلوده ظاهر شوند، حتی اگر وی هیچ نشانه‌ای از زگیل تناسلی نداشته باشد. در صورت درمان نشدن، زگیل‌ها ممکن است برطرف شوند، بدون تغییر باقی بمانند و یا بزرگ و زیاد شوند. گونه‌هایی از HPV که سرطان‌زایند با گونه‌هایی که زگیل تناسلی ایجاد می‌کنند، متفاوتند.

سرطان دهانه رحم معمولاً تا مرحلۀ پیشرفته، علائم ندارد. به همین دلیل، مهم است که خانم‌ها به‌طور مرتب برای سرطان دهانۀ رحم غربالگری شوند. تست‌های غربالگری می‌توانند نشانه‌های زودهنگام بیماری را پیدا کنند و کمک کنند مشکلات زودتر درمان شوند، پیش از آن که به سرطان تبدیل شوند.

دیگر سرطان‌های ناشی از HPV تا زمان رسیدن به مرحلۀ پیشرفته، هیچ علائم و نشانه‌ای ندارند و درمان آن‌ها دشوار است. دیگر سرطان‌های مرتبط با آن عبارتند از سرطان فرج، واژن، آلت، مقعد. آر آر پی (RRP) نیز وضعیتی است که در آن زگیل‌ها در گلو رشد می‌کنند و می‌تواند در کودکان و بزرکسالان رخ دهد. رشد زگیل‌ها در گلو می‌تواند مجرای هوا را مسدود کند و موجب خرخر و اختلال در تنفس شود.

عوارض ابتلا به HPV

اگر این ویروس مقاوم باشد و از بین نرود، می‌تواند سلول‌های نرمال را به غیرنرمال بدل کند و در اغلب موارد شما نمی‌تواننید این تغییرات سلولی را متوجه شوید. زگیل‌ها ممکن است چند ماه پس از ابتلا ظاهر شوند. پیشرفت سرطان نیز اغلب سال‌ها یا حتی دهه‌ها پس از ابتلا، زمان می‌برد.

روش های درمان ویروس HPV 

1. روغن ارگانو

روغن ارگانو که یک روش درمان طبیعی برای درمان ویروس HPV می باشد از خانواده نعناع می باشد که کمک موثری به کاهش زگیل ها می نماید. این درمان کم هزینه بوده و می باید روغن ارگانو را تا زمانی که زگیل ها بر طرف شوند بر روی زگیل مالید. قبل از بکار بردن این روغن، لازم است که آن را رقیق نمایند چون ممکن است کمی باعث تحریک شده و احساس گزیدگی ایجاد نماید.

2. اکیناسه (یک نوع گیاه امریکایی از خانواده گل های آفتابگردان):

اکیناسه که گل آفتابگردان بنفش نیز نامیده می شود، یک درمان طبیعی برای درمان ویروس HPV است. این ها عبارتند از گیاهان دارویی چند ساله که می توان از آنها به شکل چایی و تنتور استفاده نمود. این درمان باعث نتایج خوب بر ضد زگیل ها می باشد. این گیاه دارای پلی ساکاریدها و استرول های گیاهی است که باعث افزایش گلبول های سفید خون (WBC) شده و موجب از بین رفتن ویروس می شود.

3. کالندولا (یک گیاه مدیترانه ای از جنس گل همیشه بهار)

کالندولا را می توان به صورت خوراکی یا شیاف برای درمان زگیل ها استفاده نمود. معمولا به آن گل همیشه بهار می گویند.  روغن کالندولا به طور موثری بر روی زگیل ها اثر نموده و باعث از بین رفتن زگیل های ایجاد شده به علت عفونت HPV می شود.

4. گلدن سیل (گیاه آمریکایی از خانواده آلاله)

گلدن سیل (Goldenseal)یک ماده طبیعی برای درمان ویروس HPV است که همراه با اکیناسه به منظور از بین بردن زگیل ها استفاده می شود. این درمان دارای اثر مشابه برای تحریک سیستم ایمنی بوده و از طریق افزایش تعداد گلبول های سفید خون عمل می نماید. گلدن سیل تولید ساقه های پیچ خورده به نام ریزوم می نماید که برای درمان طبیعی از این ساقه ها استفاده می شود. این ساقه ها دارای ماده ای است به نام بربرین که دارای ترکیبی است برای کشتن گونه های مختلف میکروارگانیسم ها.

5. کورکورمین (زرد چوبه)

شکل تخلیص شده زردچوبه را کورکورمین می نامند. کورکورمین یک آنتی اکسیدان است که اثر ضد ویروس HPV داشته و از DNA سلول های بدن محافظت می نماید.  این ماده هم چنین دارای اثر زیاد در درمان اشکال مختلف سرطان سرویکس می باشد.

 


در این باره بیشتر بخوانید: نکات مهم پیرامون واکسن HPV


تدوین و گردآوری: حسن جوانبخت

هرگونه استفاده با درج نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است