نحوه مصرف ال کارنیتین

بدن انسان نیاز به ماده ای به نام کارنیتین دارد که معمولا به طور طبیعی در بدن ساخته می شود. اما گاهی دیده می شود که برخی از افراد دچار کمبود کارنیتین هستند و بدن نتوانسته به اندازه کافی کارنیتین بسازد.

در چنین شرایطی لازم است فرد با دستور پزشک از مکمل های حاوی کارنیتین استفاده کند. ال کارنیتین رایج ترین نوع کارنیتین است که در داروخانه ها یافت می شود. در این مطلب قصد داریم در مورد این داروی مکمل بیشتر صحبت کنیم.

ال کارنیتین بدن را در تولید انرژی یاری می کند، این انرژی از تبدیل چربی ها بدست می آید و در اختیار اندام هایی مانند قلب، مغز و عضلات قرار می گیرد. به همین جهت تصور می شود، مصرف مکمل های غذایی ال کارنیتین باعث افزایش انرژی و کاهش چربی های بدن می شود.

هر آنچه باید درباره ال کارنیتین بدانید

ال کارنیتین به عنوان یک مشتق آمینو اسید به طور طبیعی وجود دارد و اغلب به عنوان مکمل مصرف می شود. ال کارنیتین ضمن استفاده برای کاهش وزن بر عملکرد مغز نیز تاثیر می گذارد. با این حال، ادعاهای رایج در مورد مصرف مکمل ها همیشه با علم مطابقت ندارند.

به گزارش هلث لاین، این مقاله خطرات و مزایای احتمالی مصرف مکمل های ال کارنیتین را بررسی کرده و نحوه عملکرد این ماده مغذی در بدن را توضیح می دهد.

ال کارنیتین چیست؟

ال کارنیتین به عنوان یک ماده مغذی و مکمل غذایی شناخته می شود. ال کارنیتین با انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری سلول ها نقش مهمی در تولید انرژی دارد. میتوکندری به عنوان موتور درون سلول ها عمل و با چربی سوزی انرژی قابل استفاده ایجاد می کند.

بدن از آمینو اسیدهای لیزین و متیونین ال کارنیتین تولید می کند. برای تولید مقدار کافی آن توسط بدن به ویتامین C زیادی نیاز است. علاوه بر ال کارنیتین تولید شده در بدن می توان مقادیر کمی را با مصرف محصولات حیوانی مانند گوشت یا ماهی دریافت کرد.

گیاهخواران یا افراد دارای مشکلات ژنتیکی خاص نمی توانند ال کارنیتین به اندازه کافی تولید یا دریافت کنند. این امر ال کارنیتین را به یک ماده مغذی ضروری شرطی تبدیل می کند.

مواد غذایی که کارنیتین در آنها وجود دارد:

مواد غذایی که کارنیتین در آنها وجود دارد

ال کارنیتین در بدن از ترکیب دو اسیدآمینه لیزین و متیونین ساخته می شود. سلول‌های بدن برای سنتز کارنیتین به ویتامین‌های C، B۶ و B۳ (نیاسین) نیاز دارند. اما می توان آن را از منابع غذایی حیوانی مانند گوشت قرمز، لبنیات و آواکادو نیز دریافت کرد.

بالاترین غلظت کارنیتین در گوشت قرمز و محصولات لبنی یافت می شوند. سایر منابع طبیعی که کارنیتین در آنها وجود دارد ، شامل: آجیل و دانه ها (به عنوان مثال:کدو، آفتابگردان، کنجد)، حبوبات  (لوبیا، نخود فرنگی، عدس، بادام زمینی)، سبزیجات (مارچوبه، چغندر، سیب زمینی، کلم بروکلی، جوانه بروکسل، سیر، خردل سبز، بامیه، جعفری، کلم پیچ) میوه (موز)، غلات (گندم سیاه،  ذرت، ارزن، بلغور جو دوسر، سبوس برنج، گندم، سبوس گندم، جوانه گندم) و گرده عسل .

مصرف ال کارنیتین برای کاهش وزن:

مصرف ال کارنیتین برای کاهش وزن

در کنار رژیم غذایی ال کارنیتین می تواند کمک به کاهش وزن نماید و سبب می شود در دوره کاهش وزن بیشتر از میزان چربی های بدن کاسته شود و نه حجم عضلات.

ال کارنیتین بویژه زمانی که با مکمل های امگا 3 مصرف شود تاثیر قابل توجهی بر سوزان چربی ها و کاهش وزن خواهد داشت.

هشدار: در افرادی که ال کارنیتین را برای کاهش وزن مصرف می کنند، خطر بروز بی اشتهایی عصبی وجود دارد. زیرا ال کارنیتین اشتها را کم می کند و حساسیت فرد به لاغر شدن میتواند نهایتا منجر به بی اشتهایی عصبی شده و سوء تغذیه شدید را به دنبال داشته باشد.

نقش ال کارنیتین در بدن

نقش اصلی ال کارنیتین در بدن شامل عملکرد میتوکندری و تولید انرژی است. در سلول ها به انتقال اسیدهای چرب به میتوکندری کمک می کند جایی که می توان آنها را برای انرژی سوزاند. حدود 98 درصد از ذخایر ال کارنیتین در ماهیچه ها به همراه مقادیر کمی در کبد و خون وجود دارد.

ال کارنیتین به افزایش عملکرد میتوکندری کمک می کند که نقشی اساسی در بیماری و پیری سالم دارد. تحقیقات جدید مزایای اشکال مختلف کارنیتین را نشان می دهد که برای بیماری های مختلف از جمله بیماری های قلبی و مغزی استفاده می شود.

مصرف ال کارنیتین برای رفع خستگی مزمن:

مصرف ال کارنیتین برای رفع خستگی مزمن

ال کارنیتین کمک به تولید انرژی و ATP در بدن می کند، مصرف مکمل های ال کارنیتین همراه با ویتامین های گروه ب باعث افزایش انرژی و سرعت متابولیزم بدن می گردد و برای افرادی که دچار خستگی زودرس و مزمن می باشند، می تواند مفید واقع شود.

در تحقیقی که توسط محققین پزشکی در ایتالیا بروی 900 نفر که دچار خستگی مزمن بوده اند صورت گرفت مشاهده شد، 6 ماه مصرف مکمل های ب کمپلکس در کنار ال کارنیتین تاثیر مثبت و قابل توجهی در رفع علائم و افزایش انرژی در این افراد داشته، همچنین این افراد در این مدت 2 الی 3 کیلوگرم از وزن چربی خود را از دست داده و 1 کیلو گرم بر وزن عضلات آن ها افزوده شد.

مصرف ال کارنیتین برای بیماری های کلیوی:

از آنجا که بخشی از کارنیتین در کلیه ها ساخته می شود بعضی از بیماران کلیوی ممکن است با کمبود آن مواجه شوند و مصرف مکمل های ال کارنیتین زیر نظر پزشک برای این افراد مفید خواهد بود.

مصرف ال کارنیتین برای بیماری های قلبی:

مصرف ال کارنیتین برای بیماری های قلبی

بسیاری از پزشکان برای افرادی که به بیماری های قلبی مبتلا می باشند مکمل های ال کارنیتین تجویز می کنند و ظاهرا روز به روز بر پزشکان طرفدار ال کارنیتین افزوده می شود.

در تعدادی از آزمایش های بالینی مشاهده گردید استفاده از مکمل های ال کارنیتین باعث افزایش خون رسانی به قلب و توان بدنی افرادی می شود که دچار گرفتگی رگ های قلب بوده و در کنار آن باعث کاهش علائمی از قبیل تنگی نفس، درد در قفسه سینه نیز می گردد.

البته برای این منظور ال کارنیتین باید در کنار درمان پزشکی استاندارد مصرف شود. همچنین به نظر می رسد مصرف ال کارنیتین در افرادی که دچار سکته قلبی شده اند از شانس سکته دوم می کاهد.

افزایش راندمان مغز و بهبود حافظه با مصرف ال کارنیتین:

یکی از اندام های بدن که ال کارنیتین در آنجا ذخیره می شود مغز است و احتمالا کمبود آن باعث افت راندمان مغز و حافظه می شود و به نظر می رسد مکمل های ال کارنیتین باعث بهبود عملکرد مغز شده و در افراد مبتلا به آلزایمر نیز از روند پیشرفت و علائم این بیماری می کاهد.

ال کارنیتین و بدنسازی:

ال کارنیتین و بدنسازی

یکی از مکمل های محبوب و متداول در بین ورزشکاران و به ویژه در ورزش بدنسازی ال کارنیتین است. کسانی که قصد کاهش چربی ها و افزایش حجم عضلات خود را دارند از مشتریان همیشگی مکمل های ال کارنیتین می باشند.
مصرف ال کارنیتین قبل از تمرین باعث افزایش اکسیژن رسانی به بافت عضلات و افزایش توان تمرینی ورزشکاران می گردد.

میزان مصرف:

برای فرد ۵۰ کیلویی ۱ تا ۳ گرم همراه غذا به صورت قرص و شربت هم وجود دارد. مصرف ایزومر D کارنیتین بسیار محدود و فقط تحت نظز پزشک است.

کارنیتین را طبق دستور پزشک و یا دستور زیر مصرف کنید:

کمبود کارنیتین در افراد بالغ: 990 میلی‌گرم، دو یا سه بار در روز

درمان اثرات مصرف والپروئیک اسید: 50 تا 100 میلی‌گرن در روز در سه یا چهار وعده

تقویت میل جنسی در مردان با مصرف ال کارنیتین:

مکمل های ال کارنیتین کمک به درمان مشکلات جنسی در مردان که با افزایش سن ایجاد می شوند از قبیل کاهش تمایلات جنسی و میزان اسپرم و نعوظ ناکامل می کنند.

تحقیقی در آمریکا بروی 2000 مرد بین سنین 45 الی 60 سال که دچار ناتوانی جنسی بوده انجام گرفت. این مردان 2 گرم ال کارنیتین به مدت 3 ماه مصرف کردند و در آزمایشات بعدی مشاهد شد میزان هورمون تستسترون و حجم اسپرم در آن ها افزایش قابل توجهی یافته است.

میزان مصرف برای درمان نازایی در مردان:

2 گرم ال کارنیتین به همراه 1 گرم ال – استیل- کارنیتین در روز

میزان مصرف روزانه ال کارنیتین

میزان مصرف روزانه ال کارنیتین

دوز معمول و استاندارد برای افراد بالغ 500 الی 1500 میلیگرم در روز بوده که بهتر است آنرا در 2 یا 3 نوبت مجزا مصرف کنید. بهتر است مکمل های ال کارنیتین را بین وعده های غذایی و با شکم خالی همراه با مایعات کافی مصرف نمایید.

نکته: برای درمان تمام موارد ذکر شده لازم است حتما ال کارنیتین با تجویز پزشک و مطابق دستورالعمل پزشک مصرف شود. افراد زیر 18 سال، زنان باردار و شیرده نباید از مکمل های ال کارنیتین استفاده کنند.

عوارض جانبی مکمل های ال کارنیتین:

عوارض جانبی مکمل های ال کارنیتین

بعضی از افراد ممکن است با مصرف ال کارنیتین عوارضی مانند نفخ معده، حالات تهوع، دل پیچده، سردرد، تپش قلب و غیره را تجربه کنند که در این صورت باید مصرف آنرا قطع و با پزشک معالجتان مشورت کنید.

مصرف سطوح طبیعی کارنیتین برای شما عوارض جانبی ناخوشایندی به همراه نخواهد داشت . با این وجود ، شما ممکن است زمانی که آن را مصرف می کنید انرژی بیش از حد داشته باشید ، و اگر شما آن را بعد از ساعت ۴ عصر مصرف کنید ممکن است به اختلال درخواب شب دچار شوید. این اثرات جانبی واقعا دلایل مهمی برای نگرانی در افراد نیستند ، چون آنها اغلب خفیف تا متوسط ، و آسان برای مقابله می باشند.

اگر به فشار خون، مشکلاتی کبدی، کلیوی، دیابت و غیره مبتلا می باشید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنید.

ال کارنیتین ممکن است باعث مهار تولید هورمون های غده تیروئید گردد و افراد مبتلا به کم کاری تیروئید نباید از آن استفاده کنند.


با قرص ال کارنیتین چربی هایتان را آب کنید!!
میزان مجاز استفاده از «ال کارنیتین» برای چربی سوزی بهینه
داروی ال-کارنیتین چه فایده ها و ضررهایی دارد

انواع متفاوت ال کارنیتین

ال کارنیتین نوع استاندارد فعال بیولوژیکی کارنیتین است که در بدن، مواد غذایی و اکثر مکمل ها یافت می شود. در اینجا چندین نوع کارنیتین دیگر نیز وجود دارد:

دی کارنیتین:

این فرم غیرفعال با جلوگیری از جذب سایر اشکال مفیدتر باعث کمبود کارنیتین در بدن می شود.

استیل ال کارنیتین:

استیل ال کارنیتین که اغلب ALCAR نامیده می شود به احتمال زیاد موثرترین شکل برای مغز است. مطالعات نشان می دهد برای افراد مبتلا به بیماری های تخریب عصبی گزینه مفیدی محسوب می شود.

پروپیونیل ال کارنیتین:

این فرم برای مسائل مربوط به گردش خون مانند بیماری عروق محیطی و فشار خون بالا بسیار مناسب است. ضمن افزایش تولید اکسید نیتریک جریان خون را نیز بهبود می بخشد.

ال کارنیتین ال تارتارات:

این ماده به دلیل سرعت جذب سریع به طور معمول به مکمل های ورزشی اضافه می شود زیرا به درد عضلات و بهبودی بعد از ورزش کمک می کند.

به نظر می رسد برای بیشتر افراد استیل ال کارنیتین و ال کارنیتین برای استفاده عمومی موثرترین هستند. با این حال، همیشه باید بهترین فرم را برای نیازها و اهداف شخصی خود انتخاب کنید.

 

آیا ال کارنیتین به کاهش وزن کمک می کند

آیا ال کارنیتین به کاهش وزن کمک می کند؟

در تئوری استفاده از ال کارنیتین به عنوان یک مکمل کاهش وزن منطقی است. از آنجا که ال کارنیتین در سوزاندن اسیدهای چرب بیشتری در سلول های بدن برای سوخت انرژی کمک می کند ممکن است فکر کنید این امر باعث افزایش توانایی در چربی سوزی و کاهش وزن می شود.

با این حال، بدن انسان بسیار پیچیده است و نتایج مطالعات در فاز انسانی و حیوانی متفاوت است. یک مطالعه در فاز انسانی اثر ال کارنیتین را روی چربی سوزی طی 90 دقیقه تمرین ثابت دوچرخه مورد بررسی قرار داد، اما 4 هفته مصرف مکمل ها باعث افزایش چربی سوزی نشد.

با این حال، یک تحلیل از 9 مطالعه به طور عمده در افراد چاق یا مسن نشان داد افراد هنگام مصرف ال کارنیتین به طور متوسط 1.3 کیلوگرم وزن بیشتری از دست دادند. برای تایید مزایای ال کارنیتین در جمعیت جوان تر و فعال تر تحقیقات بیشتری لازم است. اگرچه به کاهش وزن برای افراد چاق یا مسن کمک می کند، اما نخست باید رژیم کامل و رژیم غذایی وجود داشته باشد.

اثرات ال کارنیتین بر عملکرد مغز

ال کارنیتین برای عملکرد مغز گزینه مفیدی محسوب می شود. برخی از مطالعات در فاز حیوانی نشان می دهد شکل استیل ال کارنیتین (ALCAR) به جلوگیری از زوال ذهنی مرتبط با سن و بهبود شاخص های یادگیری کمک می کند.

مطالعات در فاز انسانی نشان می دهد مصرف روزانه استیل ال کارنیتین به کاهش عملکرد مغز مرتبط با آلزایمر و سایر بیماری های مغزی کمک می کند. این فرم مزایای مشابهی را برای عملکرد عمومی مغز در بزرگسالان مسن که آلزایمر یا سایر بیماری های مغزی ندارند نشان می دهد.

در موارد خاص این فرم حتی از مغز در برابر آسیب سلول محافظت می کند. در یک مطالعه 90 روزه، افراد مبتلا به اعتیاد به الکل که روزانه 2 گرم استیل ال کارنیتین مصرف می کردند پیشرفت های چشمگیری در تمام اقدامات عملکرد مغز خود مشاهده کردند. تحقیقات بیشتری در مورد مزایای طولانی مدت آن برای افراد سالم لازم است.

سایر مزایای ال کارنیتین برای سلامتی

چند مزیت دیگر برای سلامتی با مکمل های ال کارنیتین مرتبط است.

سلامت قلب

برخی مطالعات پتانسیل کاهش فشار خون و روند التهابی مرتبط با بیماری های قلبی را نشان می دهد. در یک مطالعه مصرف 2 گرم استیل ال کارنیتین در روز منجر به کاهش تقریبا 10 نقطه ای فشار خون سیستولیک شد بیشترین میزان فشار خون و شاخص مهم سلامت قلب و خطر بیماری، همچنین ال کارنیتین با پیشرفت در بیماران مبتلا به اختلالات شدید قلبی مانند بیماری عروق کرونر قلب و نارسایی مزمن قلب ارتباط دارد.

یک مطالعه 12 ماهه کاهش نارسایی قلبی و مرگ و میر را بین شرکت کنندگانی که از مکمل های ال کارنیتین استفاده کردند گزارش داد.

عملکرد ورزشی

هنگام صحبت از تاثیرات ال کارنیتین بر عملکرد ورزشی شواهد و مدارک مختلفی وجود دارد. با این حال، چندین مطالعه مزایای خفیف مرتبط با دوزهای زیاد یا مصرف طولانی مدت آن را نشان می دهد.

مزایای ال کارنیتین غیرمستقیم است و نمایان شدن آن هفته ها یا ماه ها طول می کشد. این با مکمل هایی مانند کافئین یا کراتین که می تواند به طور مستقیم عملکرد ورزشی را افزایش دهد متفاوت است. ال کارنیتین مفید است:

بهبودی: ریکاوری بعد از ورزش را بهبود می بخشد.

اکسیژن رسانی عضلانی: اکسیژن رسانی به عضلات را افزایش می دهد.

استقامت: ضمن افزایش جریان خون و تولید اکسید نیتریک در به تاخیر انداختن ناراحتی و کاهش خستگی نیز کمک می کند.

درد عضلانی: درد عضلات را بعد از ورزش کاهش می دهد.

تولید گلبول های قرمز: تولید گلبول های قرمز خون را که اکسیژن را به بدن و عضلات منتقل می کنند افزایش می دهد.

دیابت نوع 2

ال کارنیتین علائم دیابت نوع 2 و عوامل خطر مرتبط با آن را کاهش می دهد. یک مطالعه در مورد افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که از داروهای ضددیابت استفاده می کنند نشان داد مکمل های کارنیتین در مقایسه با دارونما میزان قند خون را به طور قابل توجهی کاهش می دهد، همچنین با افزایش آنزیمی کلیدی به نام AMPK که توانایی بدن را برای استفاده از کربوهیدرات ها بهبود می بخشد با دیابت مبارزه می کند.

ایمنی و عوارض جانبی مصرف ال کارنیتین

برای بیشتر افراد مصرف 2 گرم یا کمتر در روز به نسبت بی خطر و عاری از هرگونه عوارض جانبی جدی است. در یک مطالعه افرادی که به مدت 21 روز هر روز 3 گرم مصرف می کردند هیچ اثر منفی گزارش نشد.

در یک بررسی ایمنی ال کارنیتین به نظر می رسد دوزهای تقریبا حدود 2 گرم در روز برای استفاده طولانی مدت بی خطر باشد. با این حال، برخی از عوارض جانبی خفیف مصرف آن شامل حالت تهوع و ناراحتی معده است.

مکمل های ال کارنیتین با گذشت زمان سطح تری ‌متیل ‌آمین ان اکسید (TMAO) را در خون افزایش می دهند. سطح بالای تری ‌متیل ‌آمین ان اکسید با افزایش خطر آترواسکلروز مرتبط است بیماری که عروق را مسدود می کند. مطالعات بیشتری در مورد ایمنی مکمل های ال کارنیتین مورد نیاز است.

ایمنی و عوارض جانبی مصرف ال کارنیتین

منابع غذایی ال کارنیتین

با مصرف گوشت و ماهی می توان مقدار کمی ال کارنیتین از رژیم غذایی خود دریافت کرد. بهترین منابع ال کارنیتین عبارتند از:

گوشت گاو: 81 میلی گرم در هر 85 گرم

ماهی: 5 میلی گرم در هر 85 گرم

مرغ: 3 میلی گرم در هر 85 گرم

شیر: 8 میلی گرم در هر 227 میلی لیتر

جالب اینجاست منابع غذایی ال کارنیتین نسبت به مکمل ها میزان جذب بیشتری دارند. بر اساس یک مطالعه 57 تا 84 درصد ال کارنیتین هنگام مصرف از غذا جذب می شود در حالی که فقط 14 تا 18 درصد آن در صورت مصرف مکمل تامین می شود.

همانطور که قبلا اشاره شد بدن نیز می تواند این ماده را به طور طبیعی از اسیدهای آمینه متیونین و لیزین در صورت کمبود ذخیره تولید کند. به همین دلایل مصرف مکمل های ال کارنیتین فقط در موارد خاص مانند درمان بیماری لازم هستند.

آیا باید ال کارنیتین مصرف کرد؟

میزان ال کارنیتین تحت تاثیر میزان غذا خوردن و میزان تولید بدن شماست. به همین دلیل سطح ال کارنیتین در گیاهخواران و وگان ها اغلب کمتر است زیرا مصرف محصولات حیوانی را محدود یا قطع می کنند، بنابراین این گروه از افراد می توانند مکمل های ال کارنیتین را مصرف کنند.

با این حال، هیچ مطالعه ای مزایای مکمل های کارنیتین را در این جمعیت خاص تایید نکرده است. افراد مسن نیز ممکن است از مکمل های ال کارنیتین بهره مند شوند زیرا تحقیقات نشان می دهد با افزایش سن سطح آن در بدن کاهش می یابد.

در یک مطالعه مصرف 2 گرم ال کارنیتین باعث کاهش خستگی و افزایش عملکرد عضلات در افراد مسن می شود. تحقیقات دیگر نشان می دهد استیل ال کارنیتین به افزایش سلامت مغز و عملکرد با افزایش سن کمک می کند.

بعلاوه، خطر کمبود آن در افراد مبتلا به بیماری هایی مانند سیروز کبدی و کلیوی بیشتر است. در صورت داشتن یکی از این شرایط مصرف مکمل آن توسط پزشک تجویز می شود. مانند هر مکمل دیگری یابد قبل از مصرف ال کارنیتین با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه های دوز مصرفی ال کارنیتین

ال کارنیتین اغلب توسط بزرگسالان در دوزهای 2 گرم روزانه به صورت خوراکی استفاده می شود. در کودکان ال کارنیتین بیشتر در دوزهای 50 تا 100 میلی گرم در کیلوگرم روزانه به صورت خوراکی تا یک سال استفاده می شود. بهتر است برای تعیین دوز مناسب شرایط خود با پزشک مشورت کنید. البته در ادامه برخی اطلاعات جانبی هم در اختیار شما قرار می گیرد:

دوز استاندارد مصرف ال کارنیتین 500 تا 2 هزار میلی گرم در روز است. اگرچه دوز مصرفی از مطالعه ای به مطالعه دیگر متفاوت است، اما در اینجا یک نمای کلی از میزان مصرف و دوز آن برای هر فرم وجود دارد:

استیل ال کارنیتین: این فرم برای سلامت و عملکرد مغز بهترین گزینه است و دوزها از 600 تا 2 هزار و 500 میلی گرم در روز متفاوت است.

ال کارنیتین ال تارتارات: این فرم برای عملکرد ورزشی گزینه بسیار موثری محسوب می شود. دوزها از هزار تا 4 هزار میلی گرم در روز متفاوت است.

پروپیونیل ال کارنیتین: این فرم برای بهبود جریان خون در افراد مبتلا به فشارخون بالا یا شرایط سلامتی ارتباط دارد و دوزها از 400 تا هزار میلی گرم در روز متفاوت است.

حداکثر 2 هزار میلی گرم معادل 2 گرم در روز در طولانی مدت ایمن و موثر به نظر می رسد.

توصیه های دوز مصرفی ال کارنیتین

در پایان

ال کارنیتین بیشتر به عنوان یک چربی سوز شناخته می شود، اما تحقیقات کلی در این زمینه متفاوت است. بعید به نظر می رسد ال کارنیتین باعث کاهش چشمگیر وزن شود.

با این حال، مطالعات استفاده از آن را برای سلامتی، عملکرد مغز و پیشگیری از بیماری پشتیبانی می کند، همچنین مصرف مکمل ها برای افراد دارای سطح پایین تر مانند بزرگسالان مسن، گیاهخواران و وگان ها مفید است. از بین اشکال مختلف استیل ال کارنیتین و ال کارنیتین محبوبیت زیادی دارند و به نظر می رسد بیشترین تاثیر را دارند.

مترجم: الهه زارعی