ارتودنسی به طور كلي یک درمان به هدف بهبود ظاهر دندان ها، نامرتبی دندان ها ويا بستن فاصله بین دندانها است. با این روش دندان‌ها صاف شده و در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند و البته در اين بين توجه به جفت شدن دندان ها (اكلوژن) هم بسيار مهم است!

اردتودنسی چیست؟

ارتودنسی ثابت و متحرک یک رویکرد درمانی دندان پزشکی است که برای بیمارانی استفاده می‌شود که نحوه قرارگیری دندان‌های آن‌ها در دهان به خاطر کوچک بودن فک نامناسب است (مال اکلوژن) و دندان‌ها به صورت صحیح قرار نگرفته اند(کجی دندان) و به همین دلیل بیمار با مشکل در هنگام جویدن یا گاز گرفتن مواجه می‌شود. روش درمانی ارتودنسی دندان شامل درمان و کنترل جنبه‌های مختلف رشد فک و صورت (ارتوپدی فک و صورت) و بهبود ظاهر دندان ها و طرح لبخند نیز می باشد.

 

چه زمانی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم؟

بیمار در صورت وجود هر یک از شرایط زیر از درمان زودهنگام بهره خواهد برد:

افتادن زود هنگام یا دیر هنگام دندان‌های دائمی

مشکل در جویدن

تنفس از راه دهان

مکیدن انگشت

دندان‌های شلوغ، نامرتب یا مسدود شده

جلو بودن بیش از حد فک‌ها

گاز گرفتن گونه‌ها یا سقف دهان

عدم قرار گرفتن دندان‌های جلو روی هم یا قرار گرفتن بصورت غیر عادی

ظاهر نامتوازن صورت

دندان قروچه

 

 

 

مراحل درمان ارتودنسی:

با پیشرفته‌تر شدن روش‌های ارتودنسی در طول زمان، متخصصین دریافته‌اند که تقسیم کردن مراحل ارتودنسی مفید است. مراحل مختلف درمان ارتودنسی عبارتند از:

 درمان زود هنگام: در سنین هفت تا نه سالگی در صورتی که الگوی فک باعث آسیب‌هایی (مانند سایش بیش از حد یا آسیب لثه) به دندان‌های تازه درآمده شود، برخی درمان‌های ساده ممکن است انجام شوند. بین ۱۰ تا ۱۲ سالگی ممکن است برخی درمان‌ها برای اصلاح مشکلاتی مانند تنگ بودن فک بالا و بیرون‌زدگی دندان‌های جلو مورد استفاده قرار بگیرند.

درمان در نوجوانی: بیشتر افراد می‌توانند درمان ارتودنسی را پس از اینکه آخرین دندان شیری افتاد،‌ شروع کنند. زمان ارتودنسی از ۱۱ تا ۱۶ سالگی متغیر خواهد بود. این درمان اغلب برای فردی انجام می‌شود که دندان‌های وی برای قرار گرفتن بصورت صحیح در دهان بیش از حد بزرگ باشند. معمولاً برای این منظور از بریس‌ها استفاده می‌شود.

 

 درمان در بزرگسالی: نسبت به گذشته افراد بزرگسال بیشتری به دنبال درمان ارتودنسی می‌باشند. بسیاری از این بیماران یا شانس درمان زودهنگام را نداشته‌اند یا در آن زمان برای آنها یک اولویت نبوده است. درمان در بزرگسالان می‌تواند بیشتر به طول بیانجامد زیرا حرکت دندان‌ها در استخوان فک در اثر ارتودنسی آرام‌تر خواهد بود. هر چند در بسیاری از موارد این نقطه ضعف خفیف به دلیل انطباق‌پذیری بالا با دستورالعمل‌های درمان (مانند تمیز کردن دندان‌ها و رژیم غذایی) که در بزرگسالان مشاهده می‌شود، قابل جبران است..

 

 

 

مزایای ارتودنسی زودهنگام:

درمان زودهنگام ارتودنسی ممکن است از بروز مشکلات جدی جلوگیری کرده و درمان در مراحل بعدی را کوتاه‌تر و راحت‌تر کند. درمان زودهنگام به متخصص ارتودنسی این شانس را می‌دهد تا:

 

۱-رشد فک را به شکلی هدایت کند تا تقارن صورت فراهم شود.

۲-خطر ضربه به دندان‌های بیرون زده جلویی را کاهش دهد.

۳-عادات زیان‌آور دهان و دندان را اصلاح کند.

۴-ظاهر فرد و اعتماد بنفس وی را افزیش دهد.

۵-دندان‌های دائمی را به موقعیت مطلوب‌تر و بهتر هدایت کند.

۶-نحوه قرار گرفتن لب‌ها روی یکدیگر را بهبود بخشد.

۷-فضای کافی برای دندان‌های شلوغ یا بیرون آمدن دندان‌ها را فراهم کند.

۸-فضای لازم برای دندان‌های بیرون نیامده را حفظ کند.

۹-نیاز به کشیدن دندان‌ها را کاهش دهد.

۱۰-مدت زمان درمان را کاهش دهد.

 

 

 

دکتر گوگانی مفتخر به ارایه انواع خدمات زیر در مطب های خود می باشد:

 

 

ارایه خدمات نظارتی و درمانی در دوران کودکی (دوران دندان های شیری) به هدف پیشگیری از مشکلات ارتودنسی آتی یا محدود کردن آن ها

اصلاح مشکلات رشدی و اسکلتی (ارتوپدی فک وصورت) در دوران کودکی و نوجوانی به هدف درمان مشکلات یا کنترل پیشرفت پیچیدگی آن ها

درمان های ارتودنسی جهت اصلاح ناهنجاری های دندانی با دستگاه های ثابت و متحرک مرسوم و روش های نوین (دیمون، شفاف، پشت دندانی، …)

ارتودنسی ثابت به هدف آماده سازی جهت جراحی های اصلاحی و زیبایی فک و صورت

 

به این منظور تلاش بر این است که از جدیدترین و بهترین و مطمن ترین متد ها و ابزار استفاده شود.

 

توانایی ما در استفاده از تکنیک ها، در کنار جدیت ما طی درمان و تعهد ما به ارایه درمان کامل و صحیح؛ ضامن ارایه درمانی با کیفیت بالا به شماست!!!

 

 

به این منظور تلاش بر این است که از جدیدترین و بهترین و مطمن ترین متد ها و ابزار استفاده شود.

توانایی ما در استفاده از تکنیک ها، در کنار جدیت ما طی درمان و تعهد ما به ارایه درمان کامل و صحیح؛ ضامن ارایه درمانی با کیفیت بالا به شماست!!!

این موارد تنها بخشی از خدمات متنوع و پیشرفته کلینیک ارتودنسی دکتر گوگانی می باشد که برای مشاهده خدمات بیشتر می توانید به سایت دکتر گوگانی مراجعه نمایید.

 

 

 

 

آدرس کلینیک ارتودنسی دکتر گوگانی :

تهران – بلوار سعادت آباد – ۳۱ام شرقی – پلاک۱۲( ساختمان آرسام) – طبقه۵ – واحد۱۷ تهران

آبادان- خ اميري-خ كاشاني- ساختمان پارسيان-ط ٤ واحد ٢٠

راه های ارتباطی:

  ۰۲۱-۸۸۶۸۲۷۴۷

  ۰۲۱-۸۸۶۸۳۰۲۵

  ۰۹۱۰۱۸۲۰۹۳۶

۰۶۱-۵۳۲۲۵۵۲۱

 

اینستاگرام: drgogani

 

 

نمونه کار دکتر گوگانی:

 

drgoogani