حفره خشک یا درای ساکت چیست؟

حفره خشک چیست؟ آیا درای ساکت را می شناسید؟ در اثر کشیده شدن دندان ممکن است اختلالاتی در جای دندان کشیده شده به وجود آید؛ یکی از این اختلالات حفره خشک و یا درای ساکت است که در اثر عدم محافظت از دندان کشیده شده به وجود می آید. این اختلال بسیار دردناک و خطر آفرین می باشد که می بایست توجه ویژه ای به آن شود. در این مطلب قصد داریم تا به علل ایجاد درای خشک و همچنین روش های درمان و پیشگیری از این اختلال بپردازیم. با دکتر سلام همراه باشید.

.

.

حفره خشک (درای ساکت)

حفره خشک یا dry socket عارضه دردناکی است که در بعضی از موارد متعاقب کشیدن شدن دندان، در حفره ایجاد شده، لخته خونی تشکیل می‌شود که علاوه بر محافظت از استخوان و اعصاب، روند التیام را نیز آغاز می‌کند. اگر به هر دلیلی لخته خونی از محل مربوطه جا به جا شود سبب ایجاد حفره‌ ای خشک یا درای ساکت می‌شود. در این حالت استخوان و اعصاب در معرض تحریکات محیط دهان قرار می‌گیرند. اگر چنین اتفاقی افتاد، حتماً دندانپزشک خود را مطلع سازید
حفره دندانی خشک فقط بین ۲ درصد از افرادی که دندان می کشند، رخ می‌دهد. البته به گفته متخصصان این عارضه بیشتر در زنان رخ می‌دهد و با چرخه قاعدگی و میزان هورمون ارتباط دارد.

.

.

علل ایجاد حفره خشک

ایجاد فشار از طریق تف کردن، یا سیگار کشیدن، یا قرقره کردن آب نمک یا استفاده از نوشیدنی های گرم، در همان روز، باعث کنده شدن و از بین رفتن این لخته خون ایجاد شده بر روی محل کشیدن دندان می شود و به پدیده (درای ساکت) می انجامد که باعث قرار گرفتن استخوان بدون محافظت، در برابر هوا و بزاق می شود که منجر به درد بسیار شدید و عفونت خواهد شد.

.

حفره خشک یا درای ساکت چیست؟

.

علایم حفره خشک (درای ساکت)

احساس درد پس از کشیدن دندان امری طبیعی است. اما بین درد معمولی پس از کشیدن دندان و حفره خشک تفاوت است. درد معمولی در عرض ۲۴ ساعت از بین می‌ رود. درحالی‌ که در خشکی حفره، درد ۵-۳ روز پس از دندان کشیدن ادامه پیدا می کند و تا زمانی که با تجویز دارو توسط دندان‌ پزشک برطرف نشود، مایه اذیت و آزار است. خشکی حفره می ‌تواند درد زیادی ایجاد کند، به‌ ویژه اگر از طریق دهان نفس بکشید یا این ‌که نوشیدنی یا غذای سرد مصرف کنید. هر بار هم امکان دارد درد به قسمت بالا و پایین صورت پخش شود. طعم نامطبوعی نیز در دهان ایجاد می شود.

.

.

 پیشگیری از ایجاد درای ساکت

  • قرقره آب نمک
  • قرار دادن پارچه استریلی را که پزشک معالج بر روی دندانتان قرار داده است به مدت حداقل  سی دقیقه
  • آب دهان تان را بیرون نریزید
  • زیاد صحبت نکنید
  • استفاده از نوشیدنی های گرم
  • عدم استفاده از نوشیدنی ها و خوراکی های سرد
  • شب اول مسواک نزنید

.

حفره خشک یا درای ساکت چیست؟

.

 درمان حفره خشک (درای ساکت):

1- پاکسازی و تمیز کردن محل کشیده شده دندان و قرار دادن پانسمان حاوی دارو در حفره دندان کشیده شده

2- تعویض روزانه پانسمان تا زمانی که درد از بین برود و روند التیام حفره دندانی آغاز شود.

3- تجویز داروهای غیراستروئیدی و ضد التهابی مانند آسپرین یا بروفن. اجتناب از مصرف دخانیات چرا که پروسه التیام را به تعویق می‌اندازد.

4- اگر در منزل خون تان بند نیامد یا خونریزی شروع شد، یک تکه گاز استریل مرطوب را بر روی محل قرار دهید و با فشار ملایم دهان را ببندید.

5- تجویز آنتی‌ بیوتیک خوراکی نیز در درمان حفره خشک لزومی ندارد و تنها در مواردی از حفره خشک باید آنتی‌بیوتیک خوراکی برای بیمار تجویز کرد که عارضه با تب یا تورم مخاط همراه بوده و احتمال انتشار عفونت به بافت‌ های اطراف، مطرح باشد.

6- اگر نیاز به تجویز آنتی‌بیوتیک احساس شود اولین انتخاب پنی‌سیلین یا مشتقات آن خواهد بود.

.

.

حفره خشک یا درای ساکت چیست؟

.

.

از رعایت این نکات غافل نشوید!

به علت عمیق بودن ریشه دندان ها و همچنین احساس درد شدید در هنگام کشیدن دندان ها از بی حسی های عمقی استفاده می کنند که باعث می شود تا علاوه بر دندان نقاط اصراف آن نیز مانند لب و زبان تا ساعاتی بی حس و به اصطلاح (سر) باشند؛ از جمله نکات ایمنی که بعد از کشیدن دندان رعایت آن بسیار توصیه می شود مراقبت از این اعضا است زیرا هر چقدر هم که این اندام ها را محکم گاز بگیرید هیچگونه دردی را احساس نخواهید کرد.

بسیار اتفاق افتاده است که یکی دو روز بعد از کشیدن دندان یا کار دندانپزشکی تحت بی حس موضعی، والدین کودک هراسان آمده اند و لب و گونه ورم کرده و زخم کودک شان را نشان داده اند. برای بچه ها معمولا گاز زدن گوشه های لب و احساس نکردن درد خوش آیند می نماید. تا جایی که گاه نا خود آگاه در این کار افراط می کنند. مسواک زدن دندان ها از روز بعد از جراحی اشکالی ندارد اما دقت کنید که یک هفته روی بخیه ها را مستقیم مسواک نزنید.

.

.

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است