قوانین و مقررات و آموزش ورزش سپک تاکرا

 

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

در این بخش با قوانین و مقررات و آموزش ورزش سپک تاکرا (sepak takraw)  آشنا خواهید شد. ورزش سپک تاکرا پانصد سال قبل توسط خانواده ای سلطنتی در مالزی پایه گذاری شد که البته آن زمان یک بازی درباری و سلطنتی بود. نام این ورزش از دو زبان گرفته شده. سپک  Sepak در زبان مالزیایی به معنای ضربه زدن و تاکرا Takraw در زبان تایلندی یعنی توپ. هنگامی که این ورزش متولد شد تا حد زیادی شبیه ورزش ژاپنی “Kemari”, بود.  

 

 

عده ای به شکل دایره می ایستادند و با چوب به توپ ضربه می زدند و ساعتها به این بازی می پرداختند. به همین دلیل بسیار شبیه بازی کماری بود که بازیکنان یک دایره بزرگ تشکیل می دادند. ساعتها بدون آنکه توپ با زمین تماسی پیدا کند به آن ضربه میزدند و تا زمانی که توپ به زمین می خورد جزو امتیازات آن گروه محاسبه می شد.

 

در سال 1965 این ورزش به چیزی شبیه والیبال امروزی با قوانینی شبیه آن انجام می شد. ضمن اینکه تور هم به آن اضافه گشته و کمی بین المللی تر شده بود.

 

قوانین بازی

 

اندازه، ارتفاع زمین و ارتفاع تور بازی و به طور کلی سایز زمین مسابقه شبیه زمین بدمینتون است و هر تیم 3 بازیکن دارد. قوانین فعلی آن تا حد زیاذی شبیه والیبال است اما 5 فرق کلی دارد.

 
تفاوت های ورزش سپک تاکرا با والیبال:

1- استفاده از دست غیر قانونی است.

2- هر بازیکن ممکن است قبل از برخورد توپ به تور حداقل یک بار به آن ضربه زده باشد.

3- هیچ چرخش و دورانی برای موقعیتهای دفاعی یک تیم نیست.

4-اگر توپ قبل از افتادن به زمین حریف با تور برخورد بکند یک امتیاز محسوب می شود.

5-اغلب مردم چیز زیادی در باره این ورزش جالب نمی دانند.

 

شروع بازی

 

بازی با ضربه ی سرویس آغاز می شود. شما می توانید هنگام بازی از سر ,پشت سر ,پاها و هر جایی از بدنتان به غیر از بازوها از شانه تا انتهایی ترین قسمت انگشتانتان استفاده كنید.

 

 توپ

 

دو نوع توپ در این ورزش مورد استفاده قرار می گیرد که یک نوع آن غالبا” از مواد پلاستیکی و مشتقاتش (فایبر گلاس) تشکیل میشود و نوع دیگر سالها پیش از نوعی خیزران و بامبو بوده که اکنون منسوخ شده. توپی که از پلاستیک ساخته شده توسط انجمن آسیایی سپک تاکرا به عنوان توپ رسمی (در دو نوع مردان و بانوان) مسابقات شناخته شده است. وزن توپ بین 170 تا 190 گرم است و سایز محیطی آن 40 سانتی متر می باشد. توپی کوچکتر از توپ هندبال و کمی بزرگتر از توپ سافت بال!

 

چه كسانی بر بازی نظارت می كنند

 

سپك تاكرا دارای یك داور میز ,دو سر داور و شش خط نگهدار است كه دو كمك داور در خطوط اصلی و چهار نفر در خطوط كناری حركت می كنند.قبل از شروع بازی سرداور با یك سكه یا یك دیسك قرعه كشی خواهد كرد و طرف برنده قرعه حق انتخاب سرویس اول یا زمین را دارد. اولین سرویس با دو دقیقه گرم نمودن برای هر تیم همراه خواهد بود. فقط پنج نفر در زمان زدن سرویس اجازه دارند در زمین به طور آزاد حركت كنند.

 

قوانینی شبیه سایر رشته ها

 

قوانین اجرایی سپك تاكرا مثل خطاها,وقت استراحت ,بستن بازوبند كاپیتانی بر بازوی چپ, جرایم انظباطی با كارت زرد و قرمز ,احترام به داور ,جریمه كردن در صورت پرخاش و یا اعتراض بی مورد به داور و…مانند رشته های دیگر اجرامی شود و بازیكنان باید در چارچوب فنی یازی به وظایف خود عمل كنند.

 

امتیازات بازی

هر تیمی که بتواند 2 ست از 3 ست بازی را از آن خود کند برنده مسابقه خواهد بود. هر ست 15 امتیاز دارد که در ست سوم تنها کسب 6 امتیاز برای پیروز شدن تیم مقابل کفایت می کند.
این مطلب توسط آقای بهزاد زیبائی، کارشناس ارشد تربیت بدنی، برای مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است.