قرص سفالکسين را چگونه مصرف کنیم؟

سفالكسین نوعی آنتی بیوتیك از نسل سفالوسپورین می باشد. این دارو برای درمان عفونت های باکتریایی توسط پزشک تجویز می شود و موجب توقف رشد باکتری ها می گردد. سفالکسین برای درمان عفونت های ویروسی، نظیر سرماخوردگی و آنفولانزا کاربردی ندارد. در این مقاله قصد داریم به بررسی این دارو بپردازیم. با دکتر سلام همراه باشید.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

.

سفالکسين در درمان گروه زیادی از بیماریهای عفونی، مثل عفونت های تنفسی، عفونت گوش میانی، عفونت پوست و بافت نرم، عفونت های استخوانی یا مفصلی و عفونت های ادراری تناسلی مؤثر می باشد. سفالكسین هم چنین در جلوگیری از عفونت در افرادی كه تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و افراد دیگری كه به هر علت مستعد عفونت می باشند، استفاده می شود.

.

.

نحوه مصرف‌ سفالکسين

 سفالکسين، جزء گروه آنتی بیوتیک هاست. از اینرو بسیار مهم است که‌ دارو سر وقت‌ و به‌ طور کامل‌ استفاده‌ شود. بهتر است‌ برای ثابت ماندن سطح دارو در خون، آن را در فواصل یکسانی مصرف نمایید. به عنوان مثال، اگر باید در طول روز 4 بار از دارو استفاده کنید، مصرف آن را برای هر 6 ساعت‌ (6 صبح‌، 12 ظهر، 6 عصر، 12 شب‌) تنظیم نمایید. در صورتی که این‌ برنامه‌ با فعالیت‌های‌ کاری‌ و خواب‌ شما تداخل‌ دارد، در تعیین‌ یک‌ برنامه‌ زمانی‌ مناسب‌ تر از پزشکتان‌ کمک‌ بخواهید. اگر پیش‌ از اتمام‌ دارو مصرف آن‌ را قطع‌ کنید، ممکن‌ است‌ علایم‌ بیماری مجدداً عود کند. چنانچه یک‌ نوبت‌ خوردن دارویتان را فراموش‌ کردید، به‌ مجردی‌ که‌ به‌ یاد آوردید، مصرف‌ کنید. البته‌ اگر تقریبا موقع‌ نوبت‌ بعدی‌ رسیده‌ است‌، نوبت‌ فراموش‌ شده‌ را رها کرده‌، به‌ برنامه‌ منظم‌ دارویی تان‌ برگردید. به هیچ وجه مقدار مصرف دارو را بدون مشورت با پزشک دو برابر نکنید. سفالکسین‌ را می‌توان‌ با شکم‌ خالی‌ هم مصرف‌ کرد اما برای جلوگیری‌ از دل‌ بهم‌ خوردگی‌، بهتر است آن‌ را همراه با غذا بخورید.

.

قرص سفالکسين را چگونه مصرف کنیم؟

.

عوارض جانبی سفالکسين

کپسول و قرص سفالکسين نیز مانند هر داروی گیاهی و صنعتی دیگر، می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. البته توجه داشته باشید که این عوارض جانبی نادر هستند. با این وجود شایع ترین عوارضی که ممکن است به دنبال مصرف کپسول سفالکسین شاهد آن ها باشیم، عبارتند از:

 • تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • مشکلات گوارشی

این عوارض معمولا نادرند و خود به خود نیز بهبود می یابند. در صورتی که این علایم پایدار و یا بسیار آزار دهنده بودند، حتما پزشک خود را در جریان ماجرا قرار دهید. در نظر داشته باشید که پزشک شما این دارو را برای شما تجویز نموده است. زیرا سود حاصل از مصرف دارو برای شما، بیشتر از عوارض احتمالی آن است. با این وجود در صورتی که عوارض برای شما بسیار آزار دهنده می باشد پزشک خود را از موضع باخبر سازید.

کپسول سفالکسین به ندرت، موجب ایجاد بیماری گوارشی به نام کلستردیوم دیفیسیل می گردد. این بیماری معمولا به دنبال مصرف آنتی بیوتیک هایی ایجاد می گردد که فلور نرمال روده را تغییر می دهد. از ابتدایی ترین علایم این بیماری می توان به اسهال اشاره کرد که میتواند همراه با خون نیز باشد. تشخیص اصلی این بیماری با انجام کلونوسکوپی و تست های خونی برای شناسایی باکتری عامل، صورت می گیرد.

گرچه حساسیت دارویی شدید به کپسول سفالکسین عارضه ای نادر است اما نباید به سادگی از کنار آن گذشت. بنابراین در صورت پدید آمدن هریک از علایم حساسیت دارویی بایستی بلافاصله به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید.

.

.

شایع ترین علایم حساسیت دارویی سفالکسين

 • واکنش پوستی نظیر زدن جوش های ریز (راش پوستی)
 • تورم لب ها و صورت (آنژیوادم)
 • سرگیجه شدید
 • تنگی نفس

.

.

تداخل دارویی سفالکسين

تداخلات دارویی یا بر هم کنش میان داروها از آن جهت حائز اهمیت هستند که می توانند اثربخشی داروی شما را افزایش یا کاهش دهند. تصور کنید شما به دلیل مشکلی از داروی دیگری هم استفاده می کنید. در صورتی که مصرف آن دارو، میزان اثر بخشی داروی شما را کاهش دهد، پزشک شما بایستی میزان داروی تجویز شده برای شما را افزایش دهد. عکس این موضوع نیز صادق است. بدین معنا که اگر داروی دیگری میزان اثر سفالکسین را افزایش دهد، می تواند شما را مستعد عوارض جانبی این دارو نماید. بنابراین پزشک شما بایستی دوز این دارو را در شما کاهش دهد تا احتمال بروز عوارض جانبی در شما کاهش یابد.

.

قرص سفالکسين را چگونه مصرف کنیم؟

.

توصیه هنگام مصرف سفالكسین

_ در صورت‌ احساس‌ بهبودی‌، داروی‌ تجویز شده‌ را تا آخر مصرف‌کنید تا عفونت‌ بدنتان‌ درمان‌ شده‌ و از عود بیماری‌ جلوگیری‌ شود.
_ کپسول و قرص سفالکسین‌ را دور از دسترس‌ کودکان‌، دور از گرما، نور مستقیم‌ و حرارت‌ مرطوب‌ نگه دارید. (در این‌ شرایط‌ سفالکسین‌ فاسد می‌شود).
_ پس‌ از آماده‌ کردن‌ سوسپانسیون‌ آن‌ را باید در یخچال‌ نگهداری‌کنید، سوسپانسیون‌ نگهداری شده در یخچال‌ تا 14 روز قابل‌ استفاده‌ است‌.
_ پیش‌ از مصرف‌، شیشه‌ دارو را به‌ خوبی‌ تکان‌ دهید.
_ از پیمانه‌ داخل‌ جعبه‌ دارو برای‌ اندازه‌گیری‌ مقدار دارو استفاده‌ کنید.
_ اگر ظرف‌ 3 روز درمان‌ با سفالکسین‌ احساس‌ بهبود نداشته‌اید با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید.

.

.

هشدارها:

در صورت‌ بروز هریک‌ از علایم‌ زیر بلافاصله‌ با پزشکتان‌ تماس‌ بگیرید:

 • کبودی‌ یا خونریزی‌ غیرعادی‌
 • درد مفاصل‌
 • اسهال ‌
 • درد شکمی‌
 • تهوع‌ و استفراغ‌
 • زخم‌ های‌ دهانی‌ و زبانی‌
 • خارش‌ و ترشح‌ واژن‌
 • پلاک‌ های‌ سفید در دهان‌ یا روی‌ زبان‌
 • آنافیلاکسی‌

آنافیلاکسی‌، یک‌ واکنش‌ حساسیتی‌ نادر به‌ سفالکسین‌ است که‌ به‌ مراقبت‌ فوری‌ پزشکی‌ نیاز دارد. از آن جایی‌ که‌ آنافیلاکسی‌ با سرعت‌ پیشرفت‌ می‌کند، در صورت‌ بروز تورم‌ لب‌ها و دور چشم‌ ها، بثورات‌ جلدی، کهیر، تورم‌ های‌ پوستی‌، تب‌، غش‌ ناگهانی‌، ضربان‌ قلب‌ تند، خس‌ خس‌ سینه‌ یا مشکل‌ تنفسی‌ بلافاصله‌ مصرف‌ آنتی‌ بیوتیک‌ را قطع‌ کرده‌ و با یک‌ مرکز خدمات‌ اورژانس‌ پزشکی‌ تماس‌ بگیرید.

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.