خودکشی دانشجویان و علامت های هشدار در مورد آن

خودکشی دانشجویان به چه دلایلی رخ می دهد؟ دانشگاه و دوران دانشجویی، اغلب به عنوان بهترین سالهای زندگی معرفی شده است. اما بسیاری از دانشجویان از افسردگی جدی رنج میبرند، تا جایی که حتی دچار افکار خودکشی میشوند. نگاهی به آمار زیر بیندازیم:

– بیشتر از 10 درصد دانشجویانی که شاخص های افسردگی بالینی را مطالعه کرده اند، بطور جدی به خودکشی فکر کرده بودند.

خودکشی، دومین علت شایع مرگ در بین دانشجویان دانشگاههاست.

– خودکشی در دانشجویان، عموما ناشی از افسردگی درمان نشده در آنهاست.

– هر 2 ساعت و 12 دقیقه، یک نفر بین سنین 24-15 سال در اثر خودکشی می میرند.

– از هر 100 هزار دانشجوی دانشگاه، به طور میانگین 5/7 درصد از آنها هرساله برای خودکشی تحریک میشوند.

علامتهای هشدار خودکشی دانشجویان

برخی از افراد به محض مشاهده خودکشی یکی از دوستان یا همکلاسی های خود، برای دریافت کمک فریاد میکشند. حتی بدون فریاد نیز نمیدانستند دوستشان چه فکری داشته است. نشانه های عمومی از افسردگی دانشجویان شامل موارد زیر است:

– مشکل داشتن با سروسامان و تنظیم کارهای دانشگاه

– بی علاقگی نسبت به فعالیتهایی مثل مسافرت های تفریحی که برای لذت بردن دانشجویان برنامه ریزی میشود.

– تغییراتی در عادتهای تغذیه ای و به خواب رفتن آنها

– احساس اینکه به آخر خط رسیده و خالی از انرژی هستند.

– انفجار احساسی، از گریه کردن تا به آسانی تحریک شدن.

رفتارهای خود تخریبی، سوء مصرف مواد مخدر به صورت جدی، تغییراتی در روابط مشخص، همگی از نشانه های هشدار برای افسردگی جدی و اندیشه هایی قوی برای خودکشی هستند که ممکن است کاملا تشخیص داده نشده اند.

دکتر زمانیان روانشناس بالینی یکی از دانشگاه های امریکا میگوید: این نوع از رفتار، ممکن است به عنوان یک امر طبیعی و منطقی قلمداد شود؛ اما در واقعیت این رفتار و نشانه  از کسی است که در ناامیدی، فروماندگی و کمبود عزت نفس گیر کرده است و به طور قطع علامت بسیار آشکاری از اعلام نا امیدی و اندیشه های خودکشی است. گاهی اوقات افراد میگویند که کمتر به خودکشی فکر میکنند یا دیگر فکر نمیکنند… برعکس فکر میکنم آنها بطور جدی به آن فکر میکنند.

به هر گونه اشاره ای از علامتهای هشدار خودکشی باید توجه فوری کرد. برای گفته های دوستان یا هم دانشگاهیان خود درباره خودکشی، حساس بوده وقت تلف نکنید. چه جدی گفته باشد و یا فقط یک فکر بوده، پس به طور قطع نیاز به کمک دارد.

راه پیشگیری از خودکشی دانشجویان

فرقی نمیکند؛ چه شما آن فردی باشید که نشانه ها را دارد یا شاهد بروز این نشانه ها در فرد دیگری بودید، ضروری است به دنبال کمک باشید. صحبت کردن با یک متخصص حرفه ای سلامت ذهن یا یک مشاور، اولین گام بزرگ است. دکتر زمانیان میگوید: آنها برای کمک به افراد و بخصوص جوان ها در اینگونه مواقع، آموزش دیده اند.

شما میتوانید همچنین نزد مشاور دانشگاه و یا سرپرست طبقه خوابگاه خود رفته و موضوع را عنوان کنید. مشکلات سلامت ذهنی در حال افزایش است. در نتیجه وجود چنین مراکزی در دانشگاه ها ضروری به نظر می رسد. بهتر است دانشگاهها بخصوص برای این موقعیت های تهدید کننده زندگی، همیشه مجهز باشند. حتی مشاوران دانشگاه ها میتوانند در قالب یک نمایش، اصول اولیه پیگیری با مداخله مناسب را برای مواقع تهدید کننده زندگی، به دانشجویان آموزش دهند.

دکتر زمانیان میگوید: اگر شما در شک هستید، باید نزد یک مشاور بروید. همچنین میتوانید با یکی از دوستانتان صحبت کنید. اگر شما مشکوک هستید، احتمالا آنها هم مشکوکند. با آنها در باره نگرانی های خود صحبت کنید و به آنها چشم انداز بدهید. آنها میتوانند به شما اعتماد به نفسی را که نیاز دارید بدهند؛

بخصوص برای نزدیک شدن به یک دوست و گرفتن کمک، زمانی که پای اعضای خانواده در میان باشد، مسائل میتوانند مقداری تکان دهنده باشند. اگر وضعیت خانوادگی خود را ندانید، پس کمک زیادی نیز نخواهید داشت.

یک صحبت درباره خودکشی یا فقط یک اندیشه صرف درباره آن، در واقع فقط یک گریه برای کمک است. آگاه باشید، بشنوید و کمک بگیرید که بسیار مورد نیاز است.

برگردان: سیما ازادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است