کاهش اثر دارو با این 14 ماده غذایی

ممکن است این نکته را بدانید که ترکیب برخی از داروها با هم خوب کار نمیکند؛ اما آنچه می خورید و می نوشید، میتواند بر بعضی از داروها هم موثر باشد. قبل از مصرف یک دارو برای اولین بار، با پزشک یا داروساز مشورتی داشته باشید تا ببینید آیا موردی هست که باید از آن پرهیز کنید یا خیر.

1- گریپ فروت

این میوه که از خانواده مرکبات است، باعث تغییر سلولهای خاصی در روده شما میشود و باعث حرکت دارو از طریق بدن شما میشود. این میوه بر بیش از 50 دارو اثر دارد. گریپ فروت میتواند باعث شود تا داروهایی مثل Fexofenadine  برای آلرژی ها کمتر اثر داشته باشند. از طرفی این دارو سبب میشود تا بعضی از داروهای دیگر قدرتمند تر شود. به طور مثال دارویی که برای کاهش کلسترول خون مصرف میشود و Atorvastatin نامیده میشود، با مصرف گریپ فروت قویتر کار میکند.

2- شیر

این محصول لبنی میتواند بدن شما را برای پردازش برخی از آنتی بیوتیکهای خاص، دچار مشکل کند. مواد معدنی موجود در شیر مثل کلسیم و منیزیم، همراه با پروتئین کازئین، یک قسمت از این دلیل هستند. اگر در حال مصرف آنتی بیوتیک هستید، اطمینان حاصل کنید که در مورد غذاها و یا نوشیدنی هایی که باید از آنها دوری کنید، آگاه هستید.

3- شیرین بیان

برخی از مردم از این گیاه برای کمک به هضم غذا استفاده میکنند، و سایر مردم، برای طعم بخشیدن به غذاها از آن استفاده میکنند. اما Glycyrrhizin، یک ماده شیمیایی که در شیرین بیان موحود است، میتواند اثر برخی از داروها از جمله  Cyclosporine را کاهش دهد. ( این دارو برای جلوگیری از رد پیوند، در بیمارانی که به تازگی ارگانهای جدیدی را برای پیوند در بدن خود دریافت کرده اند، می باشد).

4- شکلات

شکلات تیره بخصوص، میتواند اثرات داروهایی را که برای خواب شما و یا آرامبخش مصرف میکنید (مثل Zolpidem tartrate)، را تضعیف کند. شکلات همچنین میتواند قدرت برخی از داروهای محرک مثل ریتالین را نیز بالا ببرد. اگر شما داروی مهارکننده MAO (قابل استفاده در درمان افسردگی) را مصرف میکنید، شکلات میتواند با اثر بر روی آن، فشار خون شما را به طور خطرناکی بالا ببرد.

5- مکمل آهن

مکمل آهن میتواند اثرات داروی لووتیروکسین را کاهش دهد. همانطور که می دانید، زمانی که بدن نتواند به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید کند (شرایطی که به کم کاری تیروئید نامیده میشود)، استفاده از داروی لووتیروکسین، میتواند باعث شود به بدن شما هورمون تیروئید کافی برسد. اگر چنانچه شما یک مولتی ویتامین به همراه این دارو مصرف میکنید، بررسی کنید که آیا مولتی- ویتامین شما حاوی آهن هست یا خیر. اگر به مکمل آهن نیاز دارید، از پزشک خود در باره مصرف آن و داروهایتان در زمانهای مختلف سوال کنید.

6- الکل

مصرف الکل میتواند باعث تاثیر کمتر یا حتی بی فایده بودن داروهای خاص در شما شود. (شامل برخی از داروهای فشارخون و داروهای اختلالات قلبی)، یا همچنین میتواند باعث شود اثر داروهای دیگر بر بدن شما، قویتر از میزان مورد نیاز بدن شما شده و باعث عوارض جانبی خطرناک در بدن شما بشود.

7- قهوه

نوشیدن قهوه به طور مرتب میتواند  اثر داروهای ضد روان پریشی مثل لیتیوم و کلوزاپین را تضعیف و از طرف دیگر باعث تقویت اثرات و عوارض جانبی داروهای دیگری از این گروه شود. داروهایی که مصرف قهوه میتواند باعث تقویت اثرات و عوارض جانبی در فرد شود شامل: آسپرین، اپی نفرین (برای درمان واکنشهای جدی در حساسیت ها تجویز میشود) و آلبوترول (داروی استنشاقی برای مشکلات تنفسی)، می باشد. همچنین میتواند باعث شود تا مصرف و استفاده از آهن برای بدن شما مشکل شود.

8- آنتی هیستامین ها

این داروها میتوانند به قطع عطسه و آبریزش بینی ناشی از آلرژی در شما کمک کنند؛ اما برخی از آنها میتوانند باعث شوند که داروهایی که برای فشارخون بالا تجویز شده اند، اثر کمتری داشته و ضربان قلب شما را بالا ببرند. اگر چنانچه داروی فشارخون مصرف میکنید، و همزمان با عوارض آلرژی خود مشکل دارید، با پزشک خود در باره استفاده از راههای دیگری به غیر از مصرف آنتی هیستامین ها صحبت کنید.

9- داروهای ضد صرع (AEDs)

این داروها باعث کنترل تشنج در افراد مبتلا به صرع میشود. اما داروهای ضد صرع میتوانند باعث کاهش قدرت داروهای جلوگیری از بارداری شوند. تحقیقات اولیه نشان می دهد که این داروها ممکن است باعث قویتر شدن اثر داروهای دیگر شده و موجب عوارض جانبی بالقوه آنها شوند.

10- ویتامین K

اگر داروی وارفارین مصرف میکنید (جهت درمان و جلوگیری از لخته شدن خون)، از میزان مصرف ویتامین K خود، آگاه باشید. این دارو میتواند اثر  داروی رقیق کننده خون را تضعیف کند، و شما را در یک ریسک بالا برای داشتن یک لخته خون خطرناک قرار دهد. کلم بروکلی، جوانه ها، کلم، جعفری و اسفناج، برخی از غذاهای شایع و غنی از ویتامین K هستند. تلاش کنید تا روزانه مقدار مشابهی از این غذاها بخورید تا سطح وارفارین در خون شما باقی بماند.

11- جینسنگ

این گیاه دارویی نیز میتواند اثرات وارفارین را کاهش دهد. اگر شما داروهای رقیق کننده خون مثل هپارین و یا آسپرین مصرف میکنید، مصرف این گیاه میتواند باعث خونریزی داخلی در شما شود. همچنین اگر داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مثل ایبوپروفن و یا ناپروکسن مصرف میکنید، در مورد اثرات این گیاه بر روی این داروها آگاه باشید. اگر شما از مهار کننده های MAO استفاده میکنید، مصرف جینسنگ میتواند باعث سردرد، مشکلات خواب، بیش فعالی و عصبی بودن در شما شود.

12- مخمر سنت جان

گاهی اوقات، به افراد مبتلا به افسردگی کمک میکند. این گیاه دارویی برای افسردگی و یا سایر شرایط وضعیت بهداشتی شما، یک درمان ثابت شده نیست. این گیاه دارویی میتواند باعث انتشار آنزیم های آزاد در کبد شما شود (آنزیم هایی که باعث افزایش واکنش های شیمیایی خاص در بدن شما میشود). در نتیجه میتواند باعث تضعیف اثر برخی از داروها شود. این داروها شامل : داروهای کلسترول (Lovastatin)، داروی ناتوانی جنسی ویاگرا و دارویی که برای مشکلات قلبی خاص مصرف میشود (دی گوکسین) می باشد.

13-جینکو بیلوبا

برخی از افراد از این گیاه برای کمک و یا جلوگیری از فشار خون بالا، دمانس، صدای گوش (تینیتوس) و یا دیگر شرایط استفاده میکنند. اما تحقیقاتی که نشان دهنده اثر این گیاه دارویی برای کمک به این مشکلات باشد، وجود ندارد. این گیاه میتواند اثر داروهای ضد تشنج مثل کاربامازپین و یا اسید والپرونیک را ضعیف سازد.

14- جهت بخشی به درمان

فقط 50 درصد داروهای مصرفی، توسط پزشک تجویز شده اند. مردم اغلب کمتر از مقدار مورد نیاز خود داروها را مصرف میکنند و یا آنها را گاه گاهی مصرف میکنند؛ گاهی نیز بین میزان مصرف خود، یک وقفه بزرگ قرار می دهند. همه این کارها میتواند باعث ضعف اثر آنها شود. مطمئن شوید که برنامه درمانی خود را خوب متوجه شده اید، و مطابق دستورالعمل پزشک خود پیش بروید.

برگردان: سیما آزادفلاح

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است