جدید ترین روش ترک سیگار که توسط دکتر احیایی انجام می شود  به تدریج اشتیاق کشیدن سیگار در شما از بین می رود و باعث می شود دیگر به سمت مصرف سیگار نروید.

در دنیا 1/2 میلیون نفر سیگار مصرف می کنند.

سیگار سومین صنعت سود آور در دنیا بعد از صنعت نفت خام و داروسازیست.

روزانه بین 100 هزار کودک در جهان شروع به سیگار کشیدن می کنند که بیش از نیمی از مصرف کنندگان در قاره آسیا هستند.

15 تا 17 درصد جمعیت بشر سیگاری اند و تخمین زده می شود تا سال 2025 مصرف سیگار در دنیا به 1/6 میلیارد نفر برسد.

هر سیگار 9 میلی گرم نیکوتین دارد و بعضی سیگارها (بسته به نوع سیگار) بین 5 میلی گرم تا 12 میلی گرم نیکوتین دارد.

در هر سیگار حاوی 1 گرم توتون  و 10 میلی گرم نیکوتین است و از این 10 میلی گرم ، نیم میلی گرم وارد بدن می شود.البته بسته به نوع پک زدن به سیگار بین نیم تا یک میلی نیکوتین گرم وارد بدن می شود.

جالب است بدانیم کشور کویت در میان شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس بیشترین تعداد سیگاری ها را دارد.

 

بر طبق آمار بین 12 تا 15 میلیون مصرف کننده سیگار در ایران داریم و کارشناسان کاهش سن سیگار در ایران را تا سال سن 11 سالگی گزارش داده اند.

پیش بینی می شود سالانه حدود 65 میلیارد نخ سیگار در کشور ما مصرف می شود که معادل 3 میلیارد و 250 میلیون پاکت سیگار است.

یکی از مشکلات در ایران تعرفه پایین مالیات سیگار نسبت به سایر کشورهای هم جوار است.به طوری که در ایران تقریبا 20 درصد مالیات اخذ می شود اما در کشورهایی مانند ترکیه و امارات به ترتیب 70 و 80 درصد. هم چنین عربستان نیز به دلیل قیمت پایین فروش نفت نرخ مالیات سیگار را دو برابر نموده است.

کشور ما ایران با سرانه مصرف 764 نخ سیگار سالانه در رتبه 67 دنیا در ارتباط با مصرف سیگار قرار گرفته است.

 

متاسفانه در کشور ما آمار مصرف قلیان در بین پسران و دختران حدود 25 تا 30 درصد بیشتر از میانگین جهانی است.

برخلافه تصور عده ای که عقیده دارند آب قلیان مقدار زیادی نیکوتین جذب می کند،اصلا نیکوتین در آب حل نمی شود و قابلیت جذب ندارد. و متاسفانه تنباکو و توتونی که در قلیان استعمال می شود اسانس و معطرهایی که حاوی مواد سمی و کشنده نامرغوب دارند.

جالب است بدانیم که سالانه 5 میلیون نفر در دنیا از عوارض سیگار می میرند که این آمار بیشتر از آمار مرگ بر اثر مواد مخدر،خودکشی،قتل،ایدز و الکل در جهان است.

زمان اولین مصرف سیگار عمدتا در 40درصد موارد میان جمع های دوستانه می باشد.کشیدن اولین سیگار 9 درصد در خانه خلوت و 9 درصد در خدمت سربازی و 4 درصد در مدرسه و بیمارستان ها رخ داده است.

داروی چنتکس یا وارنیکیلین قرص هایی هستند که به صورت نیم میلی گرم و یک میلی گرم در ایران عرضه شده و گیرنده های نیکوتین را تحریک می کند و در ترک سیگار بسیار موثر هستند،از جمله دیگر داروهای مفید برای ترک سیگار می توان به قرص زیبان و یا ولبان اشاره کرد که در کلینیک ما از این داروها استفاده و طی 4 جلسه ( در عرض دو هفته) ترک سیگار قطعی صورت می پذیرد و بیماران بدون مشکل خاص و به راحتی ترک سیگار می کنند.

 

درجه حرارت بالایی که در آتش سیگار نهفته است ( حدود 900 درجه سانتیگراد) مواد موجود در سیگار را تبدیل به نیتروزامین می نماید.

این حرارت باعث تبدیل مواد موجود در سیگار به ۱۰۰۰ نوع نیتروزامین که ماده اصلی سرطان زایی سیگار است می شود.شایان ذکر است فیلتر سیگار نیتروزامین ها را از بین نمی برد و تسویه نمی کند و علت قهوه ای شدن فیلتر به دلیل قطران است.

 

 

 

چرا سیگار اعتیادآور است؟

دلیل اصلی اعتیاد به سیگار، نیکوتین موجود در تنباکو شناخته شده است. مغز به سرعت به این ماده‌ی اعتیادآور عادت کرده و مقدار بیشتری از آن را طلب می‌کند. اگر قبلا فقط با کشیدن یک نخ سیگار حال خوبی پیدا می‌کردید، اکنون باید چند نخ بکشید تا همان میزان ارضا شدن را حس کنید.

به مرور زمان، مغز حتی یاد می‌گیرد زمان سیگار کشیدن‌تان را نیز پیش‌بینی کند. هر وقت احساس ناراحتی و خستگی می‌کنید، به سرتان می‌زند که سیگار بکشید و این چرخه بارها و بارها تکرار می‌شود.

 

 

 

 

راه های ارتباطی با دکتر احیایی:

 

آدرس: تهران- میدان کاج- خیابان سرو غربی- پلاک 33- طبقه چهارم- ساختمان داروخانه دکتر سرهنگی- واحد 14- مرکز اعصاب و روان دکتر احیایی

 

تلفن: 02126654961