بیرون زدگی استخوان حنجره یا استخوان هیوئید

بیرون زدگی استخوان حنجره به چه علتی رخ می دهد؟ در قسمت بالای گردن، ناحیه ای قرار دارد به نام حنجره که در اطفال بالاتر از بزرگسالان قرار دارد. یعنی می توان گفت که در کودکان، غضروف کریکوئید در سطح چهارمین جسم مهره گردنی قرار دارد. اما در بزرگسالان در محدوده ی هفتمین مهره گردنی واقع شده است.

اسکلت سخت حنجره متشکل از تعدادی غضروف و یک استخوان است. هیوئید تنها استخوان مجاری هوایی است. بقیه ساختمان‌ های مستحکم حنجره همه غضروفی‌ اند. غضروف تیرودید زیر استخوان هیوئید واقع می‌شود و غضروف کریکوئید زیر غضروف تیروئید است.

حلقه‌ های تراشه به غضروف کریکوئید متصل‌ اند. در مورد حلقه‌ های نای شاید دقیقتر آن باشد که به آن‌ها نعل اسب‌های نای بگوئیم. چون در قسمت خلفی نای وجود ندارند. استخوان هیوئید به وسیله غشای تیروهیوئید به غضروف تیروئید متصل می‌شود و غضروف تیروئید متصل می‌شود و غضروف تیروئید به وسیله غشای کریکوتروئید به غضروف کریکوئید (انگشتری) وصل می‌شود.

عضلات حنجره

عضلات خارجی که کل حنجره را به عنوان یک واحد حرکت می‌دهند، عضلات حنجره نامیده می شوند که اکثرا به استخوان هیوئید وصل می‌شوند و شامل گروه سوپراهیوئید که حنجره را بالا می‌برند و گروه اینفراهیوئید که حنجره را پائین می‌آورند هستند.

عضلات داخلی حنجره که مسئول تحرک تارهای صوتی‌ اند. تمام عضلات داخلی باعث می‌شوند که تارهای صوتی حلقی به طرف خط وسط حرکت کنند (آدوکسیون) به جز عضله کریکو آرتینوئید که سبب آبروکسیون تارهای صوتی می‌شوند. عصب‌گیری حرکتی عضلات داخلی حنجره از عصب حنجره‌ ای راجع به (زوج مغزی X) است. تنها استثنا، عضله کریکوتیروئید است که از شاخه خارجی عصب حنجره‌ای فوقانی عصب می‌گیرد که شاخه‌ای از عصب واگ (زوج دهم) است.

استخوان لامی یا استخوان هیوئید تک استخوانی U شکل در دیواره قدامی گردن و در مجاورت مهره سوم گردنی است که قاعده زبان و برخی عضلات گردن به آن می‌چسبند.

اپیگلوت به صورت مایل به پشت در انتهای خلفی زبان و پشت استخوان هیوئید قرار دارد و در معاینه داخل حلق اغلب به سختی قابل مشاهده است.

تشخیص جایگاه حنجره

برای تشخیص جایگاه حنجره می توان خط وسط جلوی گردن را از بالا به پایین لمس کرد تا به یک برجستگی نسبتاً مشخصی رسید. این برجستگی که سیب آدم نام دارد جزء ساختار یکی از غضروف های حنجره بوده و معمولاً در مردان مشخص تر و کمی پایین تر از زنان و کودکان می باشد.

بیرون زدگی استخوان حنجره یا استخوان هیوئید

علت بیرون زدگی استخوان حنجره آقایان

بنابر تحقیقات انجام شده حنجره خانم ها از آقایان برآمدگی کمتری دارد. بنا به گفته محققان 101 موضوع اساسی و عجیب در مورد ساختار بدن انسان وجود دارد که یکی از این موضوعات برآمدگی حنجره در جلوی گلوی زنان و مردان است. حنجره بخش غضروفی شکل است که دارای سه بخش می باشد و نقش آن حفاظت از تارهای صوتی است همچنین بنا به گفته محققان این برآمدگی در میان زنان نامشخص تر از مردان است علت این امر وجود هورمون تستسترون است و ترشح این هورمون در مردان باعث می شود تا حنجره بزرگ تر شود و زاویه ی با گردن بسازد.

 

منابع تولید تستوسترون در مردان 

در مردان، بیضه ها مسئول تولید تستوسترون می باشند و توسط غده هیپوفیز مقدار آن کنترل می شود. در زنان، تخمدان، جفت و غده آدرنال (فوق کلیه) مقدار کمی از این هورمون را تولید می کنند. تستوسترون در بدن از کلسترول ایجاد می شود.

در حقیقت یک رژیم با چربی و پروتئین بالا می تواند سطح تستوسترون را زیاد کند که این هورمون در برجستگی استخوان حنجره آقایان تاثیر گذار است و در حقیقت میزان ترشح هورمون تستوسترون در بدن آقایان، باعث بیرون زدگی حنجره ی آنها می شود.

 

عوامل کاهش دهنده ی تستوسترون

 

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.