چگونه لب‌های خشک را درمان کنید؟

خشکی هوا و روزهای گرم تابستان همه دست‌ به‌ دست هم می‌دهند تا تمام رطوبت پوست را بیرون بکشند و پوستی خشک و چروکیده بر جای بگذارند، در اين میان لب‌ها هم به‌ عنوان یکی از حساس‌ترین قسمت‌های بدن بی‌نصیب نیستند؛ زيرا بیشتر از هر موقع سال پوست‌ پوست و خشک می‌شوند. البته در خشکی لب‌ ها خود ما هم بی‌تقصیر نیستیم؛ چرا که بسیاری از عادت‌های ما علت اصلی خشکی، گاهی سوزش و حتی دردناکی لب‌هاست. با شناسایی این عادت‌ها می‌توانید تا حد زیادی از این خشکی بیش‌ از اندازه جلوگیری کنید. از طرف دیگر درمان‌هایی وجود دارد که می‌تواند این خشکی را کاهش دهد. در این مطلب از دکتر سلام سعی کرده‌ایم تمام علت‌ها و درمان‌ها را یک جا برای شما جمع کنیم تا بتوانید بر این مشکل آزار دهنده غلبه کنید.

– وقتی با زبان‌تان لب‌های‌تان را مرطوب می‌کنید، در همان موقع احساس خنکی و رهایی از خشکی می‌کنید، اما این کار مشکل شما را حادتر می‌کند؛ چون بزاق روی لب‌ها به‌ سرعت تبخیر می‌شود و در نتیجه آن، لب‌هايتان خشک‌تر از قبل می‌شوند.

– استفاده از کرم‌های مرطوب‌ کننده لب‌ها که ترجیحا حاوی ضد آفتاب با فاکتور محافظتی برابر یا بیش از 15 باشند، می‌تواند در کنترل خشکی و پوسته‌ پوسته شدن لب‌ها تأثیر به‌ سزايی داشته باشد. این ترکیبات اغلب حاوی سرامیدها، مشتقات پارافین و اوسرین، کره کاکائو یا عصاره آلوئه‌ورا هستند که به بازسازی پوست آسیب‌ دیده کمک‌ کرده و ظاهر خشک و ترک‌ خورده لب‌ها را بهبود می‌بخشند.

– رژلب‌های فاقد رنگ یا رنگی نيز جزو درمان‌های موثر در از‌ بین‌ بردن خشکی لب‌ها محسوب می‌شوند و استفاده از آن‌ها به شرطی که در مصرف آن‌ها زیاده‌روی نشود و از مکیده‌ شدن یا خوردن این رژلب‌ها خودداری شود، مفید است. شایان ذکر است که رژلب‌های حاوی ترکیبات مرطوب‌ کننده، ضدآفتاب و دارای خاصیت چرب‌کنندگی بر رژلب‌های عادی ارجحیت دارند و باعث نگهداری رطوبت لب‌ها و ممانعت از تبخیر می‌شوند.

– استفاده مكرر از صابون و مواد شیمیایی دیگر مثل محصولات آرایشی غیراستاندارد و رژلب‌ می‌تواند موجب حساسیت پوست لب ‌شود.

– اگر هنوز یک پماد مناسب لب (بالم لب) ندارید، به‌ دنبال خرید پمادی بروید که درون آن موادی چون موم، وازلین و پارافین وجود داشته باشد.

– بالم‌های لب به‌ خوبی رطوبت را درون خود نگه‌ می‌دارند و مثل بالم‌‌های سبک و نازک نیستند که رطوبت از میان آن‌ها به‌ سرعت تبخیر ‌شود.

– اگر احساس می‌کنید که لب‌های‌تان خیلی ملتهب، خشک و دارای سوزش هستند، آلو‌ئه‌ورا می‌تواند به شما کمک زیادی کند. این گیاه دارای خواص التیام‌ دهنده زیادی است که می‌تواند بسیاری از التهابات خفیف را درمان کند.

– توجه کنید استفاده از کرم ضدآفتاب روی لب‌ها بسیار ضروری است، حتی اگر زمستان باشد.

– باید توجه کنید که بالم‌هایی وجود دارد که ظاهری فریبنده دارند، اما مواد درون آن‌ها لب‌های شما را حتی از قبل هم خشک‌تر می‌کنند. اسید سالیسیلیک که درمان خیلی‌ خوبی برای آکنه است، می‌تواند لب‌های شما را به‌ شدت خشک کند.

– کرم‌هایی که دارای منتول (نعناع) و کافور هستند، با این که خواص التیام‌ دهنده‌ای دارند، ولی می‌توانند باعث به‌ وجود‌ آمدن مشکلاتی هم شوند.

– از هر کرمی که دارای مواد عطری یا سیلیکونی است، اجتناب کنید؛ چون این مواد رطوبت لب‌های شما را می‌گیرند.

– تماس لب با خمیردندان و استفاده از پروتزهای دندان هم می‌تواند باعث خشكی‌های شدید و خارش لب ‌شود؛ بنابراین سعی کنید مارک‌های مختلف خمیر دندان را امتحان کنید.

منبع: مجله زندگی ایده آل


مطلب مرتبط: علل و راه های درمان خشکی لب

رژلب ویتامینه برای خشکی لب را چگونه درست کنیم